Печінку без перебільшень можна назвати справжньою трудівницею, яка відповідає за злагоджену роботу всього організму. Вона бере участь у функціонуванні імунної системи та метаболізмі, ліквідує чужорідні речовини і синтезує поживні, підтримує постійний склад крові (гомеостаз), накопичує вітаміни, залізо й решту корисних елементів.
При цьому печінка – один із органів, який має неймовірну здатність до регенерації. Однак це не означає, що вона нічого не боїться і здатна без наслідків справлятися з усіма труднощами. Навпаки, до такого важливого органу необхідно ставитися дбайливо, адже навіть нешкідлива на перший погляд їжа або повсякденні звички можуть завдавати йому шкоди.
Як підтримувати печінку здоровою?
Печінка може довго не подавати сигнали про допомогу і запідозрити негаразд можна лише за непрямими ознаками: перевтомлюваність, сонливість, втома від найменших навантажень. Тому насамперед слід виключити ризики та ретельно моніторити стан організму.
А на противагу подбати про раціон, який допоможе підтримати здоров’я печінки. Йдеться про корисні продукти – овочі, нежирні сорти риби, курячі яйця в помірній кількості, молочні продукти, некислі ягоди і стиглі фрукти, вегетаріанські страви і насіння льону. Допомагає й активний спосіб життя без шкідливих звичок.
Що робити, якщо печінку вже пошкоджено?
Для лікування хвороб та додаткової допомоги печінці можна використовувати спеціальні медпрепарати, наприклад, «Антраль» https://farmak.ua/drugs/antral/
«Антраль» – це лікарський препарат, який діє як гепатопротектор і має антиоксидантну, мембраностабілізуючу, ангіопротекторну, імуномодулюючу, противірусну та регенеративну дію.
Які чинники негативно впливають на печінку?
Жирне, копчене та гостре
Печінка відповідає за підготовку жирів до утилізації. Надмірне вживання жирного, смаженого або фастфуду навантажує печінку до максимуму, жири відкладаються всередині органу і призводять до запальних процесів.
Любителям гострих спецій слід пам’ятати: вони містять капсаїцин та гіркі речовини, за переробку яких теж відповідає печінка. Якщо постійно харчуватися гострою їжею, печінка вироблятиме занадто багато жовчі – це загрожує відкладенням каменів у жовчному міхурі або жовчовивідних шляхах.
Солодощі та борошняні вироби
Печінка бере участь у метаболізмі та утилізації вуглеводів, тому захоплення солодощами та випічкою дає додаткове навантаження на орган, який у несприятливих умовах може обернутися його ожирінням.
Солоне
Сіль, тобто хлорид натрію, потрібна організму. Однак медики з Американського хімічного товариства під час експериментальних досліджень відзначили ймовірний негативний вплив надлишку солі на клітини печінки. Надмірне вживання солі згубно впливає на роботу органу, збільшує ризик загибелі клітин і уповільнює процес утворення нових гепатоцитів.
Кислі фрукти та овочі
У цих продуктах містяться кислоти. Якщо їсти їх багато і постійно, це може призвести до порушення роботи жовчного міхура і застою жовчі в жовчовивідних шляхах.
Харчові добавки, БАДи, спортивне харчування та ліки
Харчові добавки – консерванти, стабілізатори, емульгатори збільшують ризик розвитку захворювань печінки та всього ШКТ. А в БАДах, спортивному харчуванні та ліках містяться речовини, які можуть накопичуватися в життєво важливому органі та в результаті призводити до його ураження.
Малорухливий спосіб життя
Без фізичної активності в організмі порушується процес утилізації жирів, що призводить до жирової хвороби печінки.
Погана екологія та побутові токсини
Забрудненість навколишнього середовища, а також надмірне використання косметики й побутової хімії (шампуні, пральні порошки, миючі засоби тощо) можуть мати додатковий негативний вплив на роботу та функціонування печінки.
Стрес
Хронічний стрес та поганий сон руйнують клітини печінки і можуть призвести до запалень та некрозу.
Різке схуднення
Швидке схуднення небезпечне: воно може спровокувати ожиріння печінки та утворення каменів. До того ж раптове стрімке скидання ваги – це великий стрес для організму, який через мізерний раціон змушений працювати в екстремально економному режимі.
Паління
Шкідливі речовини з цигаркового диму потрапляють у печінку, пошкоджують клітини та артерії печінки, що загрожує її ожирінням.