6 серпня – Яблучний Спас за новим календарем: традиції свята, що можна і не можна робити

6 серпня – День вдячності працівникам сільського господарства. Віряни відзначають велике свято – Преображення Господнє. В народі – свято Яблучний Спас, або Другий Спас. Proslav розповідає про традиції та прикмети дня.

6 серпня – Яблучний Спас за новим календарем: традиції свята, що можна і не можна робити
6 серпня – Яблучний Спас за новим календарем: традиції свята, що можна і не можна робити

Яке церковне свято 6 серпня

6 серпня за новим церковним календарем (19 серпня за старим)  Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа. Через перехід на новий календар Яблучний Спас в Україні відзначають раніше на 13 днів.

Історія цього свята, як і багатьох інших, бере свій початок у дохристиянські часи наші предки вважали, що саме з цього дня у природа повертає на осінь. Слов’яни не їли яблук із нового врожаю до Яблучного Спаса, це вважалося поганою прикметою. Коли на Русі з’явилося християнство, то Яблучний Спас збігся зі святом Преображення Господнього саме в цю дату послідовники Ісуса дізналися, що саме він і є Син Божий.

Що можна робити на Яблучний Спас

На другий Спас (Яблучний) здавна заведено ходити на богослужіння з яблуками та іншими фруктами й овочами, освячувати їх, а тільки потім їсти. Обов’язково такими ласощами потрібно пригостити родичів, сусідів і жебраків. Також на яблуці можна поворожити якщо після освячення фрукта загадати бажання і відкусити шматочок, можна зрозуміти, збудеться задумане чи ні позитивний результат можливий, тільки якщо фрукт солодкий.

Ще одна традиція на Яблучний Спас готувати різноманітну випічку з яблуками першого врожаю: від пиріжків до тортів, головне, щоб випічка була пісною.

Що не можна робити на Яблучний Спас

Як і будь-яке інше народно-церковне свято, Яблучний Спас має і свої обмеження. На Яблучний Спас не можна:

Яблучний Спас припадає на половину Успенського посту, а це означає, що віряни не можуть дозволити собі порушити харчову аскезу. У вівторок, 6 серпня, на який припадає Яблучний Спас, дозволяється скуштувати трохи риби і святкової випічки з яблуками, але всі страви обов’язково мають бути пісними.

Прикмети на Яблучний Спас

Другий Спас (Яблучний), як і перший Медовий, і третій Горіховий, оповитий безліччю таємниць і прикмет. Ось деякі з них:

За старих часів наші предки, працюючи в полі, були впевнені, що весь урожай зернових необхідно зібрати саме на Яблучний Спас, інакше перший же дощ все знищить.

Іменини: як назвати дитину, яка народилася 6 серпня

Які сьогодні іменини: Лев, Спас.

Талісманом людини, народженої 6 серпня, є котяче око. Один з різновидів кварцу. В давнину вірили, що котяче око найбільше підходить представникам творчих професій.

Яке свято 6 серпня в Україні та світі 

День вдячності працівникам сільського господарства в Україні. Це свято присвячене підвищенню обізнаності про важливість роботи, яку виконують працівники сільського господарства. Вони невтомно працюють, часто в складних умовах, щоб забезпечити наші столи їжею та свіжими продуктами.

Всесвітній день боротьби за заборону ядерної зброї (День Хіросіми). Цей день присвячений пам’яті жертв атомного бомбардування японського міста Хіросіма, яке сталося 6 серпня 1945 року. Атомна бомба, скинута на Хіросіму, призвела до загибелі понад 140 тисяч людей, а наслідки вибуху відчуваються й досі. 

Нагадаємо, в Київській області 6 серпня подекуди можуть бути грози – гідрометцентр зробив прогноз погоди.

Exit mobile version