«Батько передрікав, що він буде президентом двічі»: у Переяславі в підвалі 8 років зберігається скульптура Дональда Трампа

Кандидат у президенти від Республіканської партії США Дональд Трамп став 47-м президентом Сполучених Штатів Америки. Ще у 2016 році скульптор Микола Шматько передбачав, що йому судилося бути Президентом двічі. «Це експеримент, який іде до завершення», – уточнює його син Рафаель, з якими поспілкувався журналіст Proslav.

«Батько передрікав, що він буде президентом двічі»: у Переяславі в підвалі 8 років зберігається скульптура Дональда Трампа

Про «короля мармуру», першого в історії українця, якому на Флорентійському бієнале в Італії вручили престижну нагороду і називали новим Мікеланджело, і який сім років до своєї смерті жив у підвалі місцевої школи, де й нині тісняться його молочно-білі скульптури Proslav вже розповідав у березні цього року.

Більшість переяславців, на прикрість, й дотепер не знають, що поруч із ними жив і творив всесвітньо відомий скульптор-самородок з Донеччини, який помер у скруті, на руках дружини й синів.

Нове обрання Трампа стало чудовим приводом зателефонувати Рафаелю Шматьку, аби більше дізнатися про історію створення його погруддя, а також дружини Меланії Трамп, та уточнити про пророцтво батька, яке нині збувається.

«Історія почала свій відлік десь у 2015 році, коли ще навіть особисто я не дуже знав, хто такий цей Трамп і не дуже турбувався життям і долею Америки. Мій батько мав дар передбачення. Колись, наприклад, передбачив розвал СРСР. І от коли він побачив по телевізору кандидатів, які балотувалися в президенти США, сказав: «Цей чоловік двічі буде президентом». Ми завели акаунти в Twitter, спілкувалися на цю тему з американцями які тоді в це не вірили – радили не поспішати, бо ще ж, мовляв, навіть «праймеріз» не відбувся. Незадовго до того, як його таки обрали, батько запропонував зробити погруддя Трампа, аби зафіксувати свої слова у камені. Виготовили його з карарського мармуру і батько ще до виборів назвав роботу «Президент США». Нині цей бюст зберігається у мене, хоч мали ідею подарувати його Трампу. Не виключаю, що це ще станеться. Я у пошуках людини, яка в цьому допоможе, адже зрозуміло, що знайти змогу поспілкуватися з Дональдом Трампом простій людині не дуже просто».

Те, що передбачення дійсно було, може підтвердити й автор цих рядків, який у 2016 році, ще за часів студентства, завітав до галереї «Шматько і сини» і вже тоді побачив мармурового Трампа. Направду, інтригувало те, як Микола Гаврилович твердо і переконливо говорив, що Трамп точно стане президентом.

Слід додати, що пізніше Микола та Рафаель Шматьки створили погруддя Меланії Трамп. Воно теж зберігається у колекції – усі охочі можуть побачити скульптури у підвалі Переяславського ліцею імені Володимира Мономаха.

Бронзовий авторський оригінал теж планують за першої змоги подарувати старій-новій американській першій леді. Рафаель сподівається, що цю ідею таки підтримає хтось із українських політиків чи меценатів, адже це допоможе дещо зблизити стосунки між країнами. Називає це «народною дипломатією».

Не можна не пригадати, що Шматько, його родина та колекція опинилися у Переяславі на запрошення ще позаминулого міського голови Олександра Шкіри. Тимчасово майстерню Миколи Шматька розташували у підвалі сьомої школи площею 250 квадратних метрів. Там він розмістив свої скульптури, картини, і оселилася з дружиною й двома синами. Кілька місяців затягнулися на роки. Навіть після смерті «короля мармуру» питання не зрушило з місця. Микола Шматько помер 15 вересня 2020 року, пройшовши один курс хіміотерапії і не дочекавшись другого. За кілька місяців до смерті сюжет про нього приїздила знімати команда ТСН.

«Немає ніяких зрушень, адже війна триває і кудись переміщатися немає можливості. Усе моє житло лишилося в окупованому Луганську, продати його неможливо. Кудись переїхати або щось збудувати, скажу відверто, не можу через брак грошей наразі. Тому займаюсь творчістю, створюю книгу яку світ побачить вже у Новому році. Тоді ж презентуємо і якісь творчі доробки», – ділиться прийдешніми планами Шматько. Йдеться про книгу «Микола Шматько. Подих мармуру», яку він готував до 80-річчя з дня народження батька. Подарункове видання включатиме репродукції більше сотні його скульптур.

Нагадаємо, що Микола Шматько залишив по собі 450 картин і 131 скульптуру. А загалом за життя створив понад 750 пам’ятників. 

Нагадаємо, ансамбль «Sunshine Band» 12 років грає у Переяславі світовий джаз: любов до нього поєднала людей, що змалку марили музикою.

Exit mobile version