Триває 171 доба героїчного опору всього українського народу повномасштабному вторгненню російської федерації. Наші захисники надійно утримують позиції на всій лінії фронту. На окремих напрямках українські бійці відтісняють ворога й завдають йому відчутних ударів, окупанти зазнають втрат у живій силі й техніці.
БОЙОВІ ДІЇ
- Артилеристи ЗСУ високоточними ударами знищують склади та бази загарбників.
Протягом минулої доби знищено як мінімум 3 арсенали рф, 1 база та 1 штаб на окупованих територіях.
Зокрема, очевидці повідомляли про масштабні пожежі й детонацію боєприпасів у Ясинуватій, Макіївці, Горлівці, Донецьку, Новопетрівцях біля Бердянська, Новій Каховці та в с. Веселе поблизу Нової Каховки, у Барвінку на Херсонщині та Приазовському районі Запорізької області.
- Як повідомляє Генштаб ЗСУ, ворог намагався вести наступальні бої та розвідку на Слов’янському, Краматорському, Авдіївському та Запорізькому напрямках, але наші воїни змусили окупантів відступити.
- Зростають втрати російських окупаційних військ у живій силі. Через це командування загарбників розширює практику перенесення строків ротацій передових підрозділів на невизначені терміни без їх доукомплектування особовим складом. Усе це суттєво впливає на морально-психологічний стан російських військовослужбовців і так званих «добровольців» та погіршує їх мотивацію до участі в бойових діях.
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 13.08 орієнтовно склали:
- особового складу – близько 43400 (+200) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 1856 (+7) од,
- бойових броньованих машин ‒ 4115 (+7) од,
- артилерійських систем – 978 (+3) од,
- РСЗВ – 261 (+0) од,
- засоби ППО – 136 (+0) од,
- літаків – 233 (+0) од,
- гелікоптерів – 193 (+0) од,
- БПЛА оперативно–тактичного рівня – 779 (+1),
- крилаті ракети – 187 (+2),
- кораблі /катери – 15 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 3036 (+15) од,
- спеціальна техніка – 91 (+1).
Найбільших втрат противник зазнав на Бахмутському та Криворізькому напрямках.
- Аналітики Інституту вивчення війни заявили, що Кремль фактично знищив 64 гвардійську бригаду, яка чинила звірства на Київщині.
Експерти вважають, що російське командування навмисно відправило цей підрозділ на важку ділянку фронту без перепочинку, щоб ЗСУ їх точно ліквідували. Усе для того, щоби приховати воєнні злочини, скоєні окупантами в Київській області.
Після важких боїв на Ізюмському та Слов’янському напрямках бригада практично припинила своє існування. Із 1 500 солдатів, які перебували в бригаді до війни, ймовірно, загинуло від 200 до 300 осіб. Пораненими бригада отримала від 700 до 1 000 людей.
- Як пише New York Times, за останніми оцінками американських чиновників та експертів щодня 500 російських військовослужбовців гинуть або отримують поранення в Україні.
- Заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ Олексій Громов повідомив, що російські окупанти втратили в Україні дві ескадрильї літаків Су-35.
Фактично за 5 місяців повномасштабних бойових дій ЗСУ знищили чверть парку (24 одиниці із 97 літаків) новітніх багатоцільових надманеврених винищувачів покоління 4++. У грошовому вираженні рф втратила близько 400 млн доларів, без урахування вартості підготовки пілотів.
«У зв’язку зі значними втратами авіаційної техніки, окупанти вивчають питання залучення до бойових дій застарілих бомбардувальників – Су-24М, що протягом 2005-2018 років були виведені з бойового складу агресора», – сказав Громов.
- На тимчасово захоплених росіянами територіях колаборанти й окупанти бояться за своє життя, оскільки активізувалися українські партизани.
В окупованому Старобільську на Луганщині 11 серпня підірвали автівку з місцевим колаборантом якого окупанти призначили так званим «начальником МРЕВ». 12 серпня у захопленому Мелітополі підірвали одного з очільників виборчого штабу партії «Єдина росія» Олега Шостака.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Соціологічна група «Рейтинг» оприлюднила дані опитування, згідно з яким 98% українців вірять у перемогу у війні з росією. 1% респондентів відповіли, що не вірять і ще 1% не визначилися з відповіддю.
На запитання, чи підтримують вони дії Президента Володимира Зеленського, 59% опитаних відповіли, що рішуче підтримують та 32% – що скоріше підтримують. Таким чином, загалом підтримують дії глави держави 91% опитаних. При цьому рішуче не схвалюють їх лише 2% респондентів, ще 5% – скоріше не схвалюють.
Дії ЗСУ повністю підтримують 88% опитаних, скоріше підтримують – 10%. Таким чином, 98% українців схвалюють дії армії.
Зросла підтримка членства в НАТО – 72% українців підтримали б вступ до альянсу, якби референдум проводився зараз.
Нове опитування також показує, що переважна більшість українців не вірять, що поступляться територією російським загарбникам. 64% вважають, що Україна збереже всі території від своїх міжнародно визнаних кордонів у 1991 році після нинішньої війни. Ще 14% вважають, що Україна поверне собі територію, яка була під її контролем до нападу росії 24 лютого.
- Україна на засіданні Радбезу ООН надала представникам міжнародної спільноти докази обстрілів російською армією Запорізької АЕС.
Постпред України при ООН Сергій Кислиця заявив, що нещодавні обстріли станції та прилеглого до неї Енергодара є провокацією російських військ. За його словами, плани росії спрямовані на те, щоб відключити ЗАЕС від енергосистеми України та відключити електрику на півдні країни.
Дипломат наголосив, що росія має негайно припинити всі дії проти ядерних об’єктів в Україні та повернути контроль над усіма захопленими ядерними об’єктами українській стороні, а міжнародна спільнота має продовжувати політичний тиск на рф для виконання цих вимог.
- Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими повідомив про запуск чат-боту Telegram для пошуку даних про захисників, які не виходять на зв’язок.
Зокрема, у чат-боті «Розшук по даних Національного інформаційного бюро» створили спеціальні інструменти, за допомогою яких рідні та близькі українських оборонців, які потрапили у полон до ворога або зникли безвісти за особливих обставин, можуть здійснити швидкий пошук даних про них.
- У Сумській області після російських обстрілів повністю відновлено всі об’єкти критичної інфраструктури Охтирського та Тростянецького районів.
- Українські аграрії станом на 12 серпня зібрали 20,8 млн тонн урожаю 2022 року.
Як повідомляє Мінагрополітики, Миколаївська і Закарпатська області повністю завершили збирання культур ранньої групи.
Ріпаку й гороху обмолочено 95%, пшениці – 82%, ячменю – 89%.
- Україна закликає весь цивілізований світ не допустити анонсованого російськими окупантами судилища над українськими захисниками Маріуполя й вимагає негайно направити представників ООН, Червоного Хреста до місць, де утримують українських військовополонених, передусім – до Оленівки.
Про це йдеться у спільній заяві сил безпеки й оборони, де наголошується, що наразі всі державні інституції працюють над тим, щоб повернути героїв Маріуполя та усіх українців, які перебувають у полоні росіян.
У Міноборони зазначили, що рф не дотримується зобов’язань, нехтує домовленостями, не визнає міжнародних норм і правил ведення війни. З огляду на це, питання обміну полоненими є складним і чутливим.
«Зі свого боку Україна постійно посилює публічну комунікацію з нашими партнерами, звертається до міжнародних організацій та світових лідерів, привертає увагу світу до дій, які чинить ворог з українськими військовими, які перебувають у полоні».
Також у Міноборони наголосили, що операція з порятунку 2,5 тисячі захисників Маріуполя була єдиним можливим варіантом, щоб зберегти їм життя.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- Видання пише, що вторгнення путінської армії в Україну відкинуло російську економіку на чотири роки назад протягом першого повного кварталу після нападу, поставивши її на шлях одного з найтриваліших спадів в історії.
За даними аналітиків, ВВП росії скоротився вперше за рік, впавши на 4,7%.
«Економіка втратить чотири роки зростання, повернувшись до рівня 2018 року в другому кварталі. Ми очікуємо, що скорочення сповільниться в четвертому кварталі через послаблення монетарної політики … Економіка рф втратить ще 2% у 2023 році, оскільки європейська енергетична заборона призведе до зниження експорту».
Також зазначається, що санкції порушили торгівлю та паралізували такі галузі, як автомобілебудування, а споживчі витрати припинилися.
- Заможні громадяни росії не бачать свого майбутнього в путінській державі, тому всіма можливими способами намагаються вивести свої заощадження за кордон.
Після пом’якшення обмежень на валютні операції фізичні особи купили на біржовому ринку валюту на рекордні 237,1 млрд рублів.
Експерти кажуть, що за місяць люди могли вивести за кордон близько $7 млрд, або понад $1,5 млрд на тиждень.
Наразі Центробанк не розкриває інформацію, скільки валюти залишилося у росіян на банківських рахунках усередині країни. Ця статистика була засекречена невдовзі після початку війни. Перед вторгненням в Україну росіяни тримали в банках $90 млрд, із яких $18 млрд встигли зняти наприкінці лютого й на початку березня.
- Через війну, санкції та торгову блокаду російський бізнес не може погасити кредити на 8 трлн рублів.
- Індійські банки відмовилися приєднуватися до російського аналога SWIFT. У Делі побоюються, що такий крок може бути розцінений як спроба допомогти росіянам обходити міжнародні санкції.
- Замголови Ради безпеки рф Дмітрій Мєдвєдєв відкрито пригрозив Європі терактами на атомних електростанціях.
«Не варто забувати, що в ЄС є атомні станції і випадковості там також можливі», – заявив Мєдвєдєв, коментуючи ситуацію довкола Запорізької АЕС.
Тепер європейські політики мають ще одну вагому підставу подумати про якнайшвидше визнання росії спонсором тероризму.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- У Копенгагені пройшла Конференція північноєвропейських союзників з підтримки України на рівні міністрів оборони. У ній взяли участь понад 20 країн, які акумулювали загалом понад €1,5 млрд військової допомоги для нашої держави.
Міністр оборони Данії Мортен Бодсков за підсумками конференції уточнив, що гроші можуть бути витрачені на закупівлю зброї для України та підготовку українських військових.
Загальна сума буде зростати, бо деякі держави заявили про свою готовність підтримати Україну, але їхні представники спочатку мають повернутися додому й обговорити це у своїх парламентах.
Обговорили на конференції також питання розмінування України. Ісландія відіграватиме ключову роль у підготовці відповідної місії партнерів.
У спільній заяві країни-учасниці конференції пообіцяли продовжувати військову підтримку України й домовилися провести наступну віртуальну зустріч у вересні.
Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес на пресконференції за підсумками конференції заявив, що вторгнення росії в Україну «похитнулося» і «почало провалюватися». Він зауважив, що російські сили потерпають від значних втрат у живій силі й техніці.
«путін вважав, що до серпня, через кілька місяців, ми вже всі знудимось від конфлікту й міжнародна спільнота дрейфуватиме в різні боки. Що ж, сьогоднішній день – доказ протилежного».
- Норвегія долучиться до програми навчання українських військових у Великій Британії.
Також до британської програми вишколу українських воїнів приєдналися Нідерланди. Інструктори розпочнуть свою місію в серпні.
Раніше свою участь у цій програмі навчання наших воїнів уже підтвердили Канада, Данія, Швеція та Фінляндія.
- Велика Британія передала Україні додаткові реактивні системи залпового вогню M270.
- Латвія відправила в Україну обладнання для облаштування польового шпиталю на 1,5 млн євро. Також країна готова прийняти на лікування кілька сотень українських поранених. Перший евакуаційний рейс уже прибув до Латвії, доставили 21 тяжко пораненого українця.
- Міністр закордонних справ Чехії, яка нині головує в Раді Євросоюзу, запропонував включити заборону на видачу громадянам рф віз у новий пакет санкцій проти Кремля.
- Німеччина восени хоче організувати міжнародну конференцію, на якій обговорюватимуть масштабні плани відновлення України.
Як повідомляє видання Bloomberg, західні партнери України вирішуватимуть, на що першочергово варто витратити кошти під час відбудови.
Німеччина уже почала процес підготовки конференції, проте остаточна дата поки невідома.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц повідомив, що пакет реконструкції для України буде більшим, ніж «план Маршалла», який допоміг відновити Західну Європу після Другої світової війни.
«Збиток є великим, він коштуватиме мільярди і вимагатиме від усієї світової спільноти розробки розумних рішень. Це буде велике, велике завдання, яке мало пов’язане з «планом Маршалла». Він буде більшим».