Розпочалась сімдесят дев’ята доба героїчного протистояння Українського народу російському воєнному вторгненню.
Противник не припиняє ведення наступальних дій у Східній операційній зоні з метою встановлення повного контролю над територією Донецької, Луганської та Херсонської областей та утримання сухопутного коридору між зазначеними територіями та тимчасово окупованим Кримом. Одночасно підтримує напруженість у Придністровському регіоні Республіки Молдова та на території республіки білорусь.
БОЙОВІ ДІЇ
Україна 79-й день успішно протистоїть повномасштабному вторгненню російської армії. На головних напрямках – Слобожанському та Донецькому – ведуться запеклі бої, але наші захисники не дають окупантам можливості просуватися вперед.
Британська розвідка підтвердила успіх українських контратак на північ від Харкова й зафіксувала, що росія виводить військові підрозділи з Харківської області для реорганізації та поповнення своїх сил після важких втрат.
Як повідомляє Генштаб ЗСУ загальні бойові втрати противника з 24.02 по 13.05 орієнтовно склали:
- особового складу – близько 26900 (+250) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 1205 (+10) од,
- бойових броньованих машин ‒ 2900 (+27) од,
- артилерійських систем – 542 (+8) од,
- РСЗВ – 193 (+2) од,
- засоби ППО – 88 (+1) од,
- літаків – 200 (+1) од,
- гелікоптерів- 162 (+1) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 405 (+7),
- крилаті ракети – 95 (+1),
- кораблі /катери – 13 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 2042 (+23) од,
- спеціальна техніка – 41 (+0).
На даний час вже знищено 200 ворожих літаків. Найбільші втрати противника (минулої доби) спостерігалися на Курахівському напрямку.
Фактично російське військове керівництво змушує своїх солдатів воювати з технікою і зброєю, яка десятиліттями іржавіла на складах і яку свого часу не захотіли купити навіть країни третього світу.
- Аналітики стверджують, що російські окупанти за 4 дні безуспішних спроб переправи через Сіверський Донець втратили понад 70 одиниць техніки та два батальйони піхоти з інженерами.
- Кремль намагається зупинити бунти своїх військових, які не хочуть іти в бій проти ЗСУ. Щоб хоч якось приборкати панікерів, Москва відправляє в Україну «досвідчених карателів». Як, наприклад, генерала Рустама Мурадова, відомого своєю жорстокістю під час командування силами росії в Сирії. Цей командувач влаштовує показові суди для «відказників», які відмовляються йти в бій. Проте навіть такі заходи не мають бажаних наслідків, і російські солдати в Україні масово відмовляються виконувати накази командирів.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
- Народ України став лауреатом премії «За видатне лідерство» від Атлантичної ради США. Премію українцям присуджено за стійкість і мужність у протистоянні російському вторгненню. Це вперше The Atlantic Council відзначає весь народ або націю.
- Україна будує нестандартні логістичні маршрути для поставок пального через порти Чорного моря, Балтики та Адріатики. Оскільки ворог зруйнував нашу паливну інфраструктуру, зараз наша держава активно переорієнтовується на нові маршрути постачання. У результаті вдалося збільшили об’єми автоперевезення пального у травні щодо березня у 15 разів, залізничні та річкові – у 5 разів.
- У нашій державі поступово зростає пасажиропотік, тому «Укрзалізниця» відновлює мережі кас по всій країні, робота яких була припинена через повномасштабне російське вторгнення.
- В Україні триває процес дерусифікації. У Кропивницькому перейменували понад 20 вулиць і провулків, назви яких пов’язані з Росією чи історією комуністичного руху.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ
- Російська влада вдається до різноманітних маніпуляцій задля зміцнення рубля. Введений рф контроль за рухом капіталу начебто стабілізував рубль.
- Проте аналітики звертають увагу на те, що багато магазинів, які займаються торгівлею валютою, перестали торгувати рублем. Вартість російської грошової одиниці, видима на моніторах, не відповідає ціні, за якою ним можна торгувати в реальному світі.
- Кремлівська пропаганда втрачає аудиторію по всьому світу, а західні компанії не хочуть поширювати російську брехню навіть за великі гроші.
- На фоні загального збідніння росіяни все частіше віддають перевагу бюджетним смартфонам, насамперед китайським.
- Через запроваджені санкції росія почала використовувати у деякій військовій техніці комп’ютерні чіпи від посудомийних машин, холодильників, комерційного та промислового обладнання.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Глави МЗС Євросоюзу на зустрічі в понеділок у Брюсселі розглянуть питання шостого пакету санкцій проти росії. Цей пакет передбачає запровадження ембарго на російську нафту.
- ЄС виплатить Україні другий транш надзвичайної макрофінансової допомоги на 600 млн євро до 20 травня.
- Європейська комісія представила план заходів, щоб допомогти Україні експортувати свою сільськогосподарську продукцію та імпортувати необхідні товари. Для цього планується створити «маршрути солідарності».
- Президент України сьогодні є одним із найпопулярніших світових лідерів. І ця популярність працює на Україну.
Польський поштовий оператор надрукував марки із зображенням Володимира Зеленського, і попри високу ціну їх розібрали за годину.
Від продажу зібрали близько 3 млн грн, які підуть на закупівлю допомоги для України.
- Євросоюз та Японія, які провели зустріч на вищому рівні у Токіо, звернулися до рф із вимогою негайно та без додаткових умов припинити агресію проти України та вивести війська з її території.
- Японія заморозила активи російських Сбербанку та Альфа-Банку через агресію рф проти України. Санкції введені проти найбільших державного й приватного банків росії.
- Уже майже 1000 міжнародних компаній вийшли з російського ринку, обмежили там свою діяльність або змінили плани щодо розвитку в рф.
- Німецький концерн Siemens оголосив, що вийде з російського ринку через війну в Україні. Компанія вже почала процедуру згортання всієї промислової діяльності в рф.
- Одна з найбільших енергетичних компаній Фінляндії Fortum заявила, що піде з російського ринку. Також компанія оголосила, що припинить використання свого бренду в росії.
- Одна з найбільших криптобірж світу Binance закрила для росіян перекази та виведення грошей у іноземні банки незалежно від країни резидентства.
- Компанія Nike вирішила завершити співпрацю із московським «Спартаком» через санкції УЄФА. Nike була технічним спонсором цього футбольного клубу із 2005 року.