Розпочалася вісімдесят п’ята доба героїчного протистояння Українського народу російському воєнному вторгненню. Противник не припиняє ведення наступальних дій у Східній операційній зоні. Основні зусилля противник зосереджує на Донецькому напрямку.
БОЙОВІ ДІЇ
Як повідомляє Генштаб ЗСУ загальні бойові втрати противника з 24.02 по 19.05 орієнтовно склали:
- особового складу ‒ близько 28 500 (+200) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 1 254 (+3) од,
- бойових броньованих машин ‒ 3 063 (+20) од,
- артилерійських систем – 595 (+9) од,
- РСЗВ ‒ 199 (+0) од,
- засоби ППО ‒ 93 (+2) од,
- літаків – 203 (+1) од,
- гелікоптерів – 167 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня ‒ 455 (+14),
- крилаті ракети ‒ 103 (+1),
- кораблі /катери ‒ 13 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн ‒ 2 157 (+20) од,
- cпеціальна техніка ‒ 43 (+0).
Українські війська звільнили населений пункт Дементіївка у Харківській області. Загалом на Харківському напрямку продовжується наш контрнаступ, а основні зусилля противника зосереджені на утриманні зайнятих рубежів.
Через серйозні втрати загарбники все частіше відмовляються від виконання наказів командування проводити активні наступальні дії.
Міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що за 80 днів повномасштабної війни захисники України повністю знищили 17 батальйонних груп російської армії.
Українські сили, які понад 10 тижнів перебували в оточеному Маріуполі, завдали великих втрат російським загарбникам під час оборони міста.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
- Володимир Зеленський виступив онлайн на відкритті чергового Каннського кінофестивалю.
Президент закликав митців кінематографу не ігнорувати лихо українського народу й реагувати на нього у своїй творчості. Він наголосив, що свобода переможе лише тоді, коли провідні митці світу не стоятимуть осторонь від боротьби українців проти російської диктатури.
- Президент України Володимир Зеленський підписав указ про заснування національного бренду UNITED 24.
- Кабмін розширив перелік громадян, які можуть щомісяця претендувати на виплати по 2,2-2,5 тис. грн.
Тепер виплати також зможуть отримати українці з деокупованих територій, з населених пунктів, які перебувають у зоні активних бойових дій, а також громадяни, які перебувають на тимчасово окупованій території.
Щоб отримати виплати, треба подати заявку в «єДопомогу» (edopomoga.gov.ua). Згодом це можна буде зробити і через «Дію».
- Українська влада продовжує створювати максимально сприятливі умови для роботи бізнесу.
Уряд відновив програму оренди державного майна, передбачивши пільги та знижки на час воєнного стану.
Знижки отримають орендарі на всій території України, а дія постанови охоплює весь період із початку запровадження воєнного стану.
До кінця року повністю звільнено від орендної плати орендарів у місцях де ведуться бойові дії, а до 30 вересня – у тих областях, які постраждали від війни.
Крім того, вводяться пільги для релокованих підприємств. Зокрема, бізнес, що орендує майно для релокації, сплачуватиме пільгову орендну ставку (1 грн за 1 кв.м) протягом перших шести місяців оренди.
Також уряд до кінця 2022 року звільнив від орендної плати за договорами оренди державного та комунального майна фізосіб і ФОП, призваних або прийнятих на військову службу у період воєнного стану.
- Українці повертаються з-за кордону на Батьківщину. Потік на в’їзд в Україну через західний її кордон вісім днів поспіль після 9 травня перевищує потік на виїзд, демонструючи рекордні показники від початку війни.
За даними Держприкордонслужби, 17 травня Україну, як і днем раніше, залишило понад 31 тис. осіб, тоді як кількість тих, хто прибув до країни, становила 37 тис. проти понад 41 тис. напередодні.
Відомство уточнило, що за минулу добу кількість оформлених машин із гуманітарними вантажами збільшилася до 239 після падіння у два попередні дні до 150-190.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ
- Кожна година війни з Україною обходиться російському бюджету майже в 1 млрд рублів.
- Путінська пропаганда переконує росіян, що головним міжнародним партнером Москви залишається Пекін. Однак цифри свідчать, що це зовсім не так – китайські компанії побоюються санкцій, тому скорочують співпрацю з росією.
- Росіяни тікають із рф і вперше очолили рейтинг іноземних покупців житла в Туреччині. За обсягом покупок вони обігнали лідерів рейтингу – громадян Ірану та Іраку.
- Російським поліцейським із лютого проводять регулярні заняття з політінформації. Поліцейських змушують конспектувати промови путіна, історії про «неонацистів» та біолабораторії в Україні.
- Росія після війни з Грузією 10 років будувала нову армію, однак вторгнення в Україну показало гіркий результат цих зусиль.
- У росії триває парад підпалів військкоматів. У ніч на 18 травня у Підмосков’ї спалахнула пожежа у Щолківському військовому комісаріаті. У соцмережах пишуть, що у будівлю кинули «коктейлі Молотова».
- Міністерство закордонних справ рф відправило в Державну думу список угод росії з міжнародними організаціями для їх можливої денонсації. Серед іншого буде розглядатися вихід зі Світової організації торгівлі (СОТ) і Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Європейська комісія запропонувала надати Україні нову макрофінансову допомогу в сумі до 9 мільярдів євро у 2022 році.
- Європейська комісія запропонувала створити механізм під назвою «Відбудувати Україну» (Rebuild Ukraine) як основний інструмент підтримки відновлення України після війни.
- Президент Сербії Александар Вучич заявив, що його країна братиме участь у відбудові міст України після війни.
- Португалія готує до відправки в Україну ще 160 тонн допомоги, включно з військовою технікою. Міністр оборони країни також заявила, що Португалія надає різноманітну підтримку Україні, зокрема приймає біженців та поранених українців.
- ДСНС отримала від міжнародних організацій партію з 85 безпілотників. Їх будуть використовувати для надійної та безпечної роботи гуманітарних коридорів. Також завдяки апаратам здійснюватимуть розвідку пожеж в екосистемах, оглядатимуть зони надзвичайних ситуацій, супроводжуватимуть розмінування територій тощо.
- Уряд Австралії запровадив нові санкції проти російських пропагандистів, які намагалися легітимізувати вторгнення росії в Україну, а також політиків і діячів сфери безпеки та організацій, які підтримували вторгнення.
- Канада заборонила в’їзд близько тисячі підсанкційних росіян, включно з Путіним, Лавровим та Шойгу.
- Україна домовляється з Міжнародним банком реконструкції та розвитку (МБРР) про фінансування проекту підтримки держслужби України, обсяг інвестицій сягатиме 492 млн доларів.
- Європейська комісія в середу, 18 травня, схвалила план переходу на відновлювані джерела енергії та відмови від російських енергоресурсів.