96-й день Україна мужньо відбиває атаки російських загарбників, а на окремих напрямках наші воїни впевнено йдуть уперед, знищуючи ворогів та їхню техніку. Найзапекліші бої точаться на Сєвєродонецькому, Бахмутському та Курахівському напрямках. Українські військовослужбовці стримують штурмові дії противника.
БОЙОВІ ДІЇ
Наразі ситуація важка, але завдання Збройних сил України не допустити не лише оточення, а й не допустити будь-яких успіхів російських окупантів на всіх напрямках.
У Міноборони наголошують, що ЗСУ вживають всіх вичерпних заходів, аби не допустити, щоб ворог здійснив свої наміри оточити угрупування в районах Сєвєродонецька і Лисичанська.
- Тим часом у Харківській, Запорізькій та Херсонській областях наші захисники вдало контратакують ворога й відкидають його на менш вигідні позиції.
- Зокрема, за інформацією Генштабу, українські війська змусили ворога відійти з населеного пункту Миколаївка Херсонської області. Значні втрати й відступ призвели до панічних настроїв серед військовослужбовців інших підрозділів окупантів.
- Як повідомляє американський Інститут вивчення війни, російська армія на сході України, яка мала на меті захопити всю Луганську та Донецьку області, тепер майже повністю зосереджена на Сєвєродонецьку, куди перекидаються всі основні ресурси. 29 травня окупанти продовжили штурм міста, однак не мали підтвердженого просування.
- Експерти зазначають, що загарбники навряд чи зможуть провести кілька одночасних операцій.
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 31.05 орієнтовно склали:
- особового складу – близько 30500 (+150) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 1358 (+9) од,
- бойових броньованих машин ‒ 3302 (+20) од,
- артилерійських систем – 649 (+6) од,
- РСЗВ – 207 (+2) од,
- засоби ППО – 93 (+0) од,
- літаків – 208 (+1) од,
- гелікоптерів – 174 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 515 (+8),
- крилаті ракети – 120 (+2),
- кораблі /катери – 13 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 2275 (+11) од,
- спеціальна техніка – 48 (+0).
Найбільші втрати противника спостерігалися на Криворізькому та Запорізькому напрямках.
- Через значні втрати особового складу на тимчасово окупованій території Криму окупаційна адміністрація розпорядилася припинити прийом у лікарнях цивільного населення, щоб звільнити ліжко-місця для поранених. Інтенсивно проводиться збір донорської крові.
- Розвідка Великої Британії повідомляє, що росія зазнала нищівних втрат складу офіцерів молодшого та середнього рівня у війні проти України. Ця ситуація матиме довготривалі негативні наслідки для армії окупантів.
- Як свідчать аудіоперехоплення, на Донеччині через значні втрати російські військові-контрактники відмовляються йти у наступ. Вони чекають закінчення контракту, щоб звільнитися з армії.
- За три місяці активних боїв українські захисники знищили близько третини всіх сучасних танків росії. Саме тому командування ворога змушене вдаватися до розконсервації застарілих Т-62. Фактично, це виглядає як агонія. І хоча невідомо, скільки вона триватиме, але добре, що ми її спостерігаємо.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Вступ України до ЄС підтримують 89% населення західних і центральних областей країни. Вступ до НАТО – 74%.
- Україна запустила комунікаційну кампанію Embrace Ukraine. Strengthen the Union, спрямовану на підтримку отримання статусу кандидата на членство в ЄС.
- У парламенті зареєстрували законопроєкт, яким пропонується на період дії воєнного, надзвичайного стану кредиторам і колекторам заборонити стягувати борги з військовослужбовців.
- Міністерство оборони України має інформацію щодо українських бійців з «Азовсталі», але нині вона засекречена з огляду на особливості переговорного процесу.
- На тимчасово окупованих росією територіях українці продовжують чинити опір і не погоджуються на співпрацю із загарбниками.
- В Нацбанку України повідомили, що розширюють перелік країн, де українські громадяни зможуть обміняти готівкову гривню на місцеву валюту. Зокрема, з 1 червня така можливість з’явиться у Бельгії.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- Російські банки втрачають запаси золота – за два місяці «мінус» 20,7% (11,4 тонни). Зазначається, що в лютому активно розпродавали золото на користь клієнтів-експортерів, а в березні підвищений попит на фізичне золото стали пред’являти й роздрібні клієнти банків.
- Через західні санкції, торгову блокаду й падіння промислового виробництва суттєво постраждав бюджет російської залізниці. Загальний обсяг «дірки» в бюджеті РЖД сягнув 620 млрд рублів.
- Росіяни біднішають на очах – їхні доходи з’їдає рекордна за 20 років інфляція, тому громадяни рф змушені все частіше продавати свої речі на сервісах приватних оголошень.
- Видача іпотек у росії і за грошима, і за кількістю впала на 75% – це найвищий в історії рф показник. До того ж росіяни виплачуватимуть кредити удвічі довше.
- Понад 150 міст у більш як 20 країнах світу вже розірвали побратимські відносини із понад 160 містами в росії. Ще десятки міст – на шляху до цього, бо у світі розуміють, що не може бути ані дружніх, ані братських відносин із росією.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Президент Польщі Анджей Дуда підтвердив, що держава готова стати гарантом безпеки України.
«Володимир Зеленський запитував мене, чи згоден я, щоб Польща була однією з держав-гарантів безпеки України. Ми вважаємо, що як сусіди ми просто зобов’язані. Тому якщо Україна запропонує нам бути гарантом безпеки і гарантом миру, коли війна закінчиться, і якщо такі умови мирного договору будуть прийняті – так, Польща братиме участь в цьому».
- Польща передає Україні самохідні артилерійські установки AHS Krab. Йдеться про три батареї – 18 одиниць самохідних 155 мм гаубиць.
- Міністр оборони Словаччини Ярослав Надь підтвердив, що його країна передасть Україні 8 самохідних гаубиць Zuzana 2. Українські військові зараз навчаються використовувати цю артилерійську установку калібру 155 мм.
- Франція передасть Україні нову партію самохідних гаубиць Caesar. Про це заявила міністерка закордонних справ Франції Катрін Колонна під час візиту в Київ.
- Міністр оборони Чехії Яна Чернохова планує просити уряд виділити до 28 млн євро на додаткову військову допомогу Україні.
- Українська делегація вперше взяла участь у засіданні Керівного комітету Об’єднаного центру передових технологій з кібероборони НАТО (CCDCOE), яке відбулося в Таллінні.
- Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган провів телефонну розмову з путіним.