Борщ – недешеве задоволення: скільки у Переяславі коштують овочі з «борщового набору»

У вересні економісти забили на сполох – за їхнім прогнозом, до кінця року овочі з так званого «борщового набору» подорожчають більш ніж на третину, порівняно з минулим. Proslav поцікавився, які ціни у Переяславі станом на початок листопада.

Борщ – недешеве задоволення: скільки у Переяславі коштують овочі з «борщового набору»

Борщ – це безумовна класика української кухні. Попри те, що існує безліч його рецептур та варіацій, він має незмінні, а радше одвічні складові, які традиційно об’єднуються в так званий «борщовий набір». В умовах економічних трансформацій мати в запасі кілька рецептів борщу, на жаль, замало – треба зважати й на точну вартість, визначену в грошових одиницях.

Економісти стверджують, що до кінця року борщовий набір в Україні подорожчає на 30-35% у порівнянні з минулим. Це підтверджують офіційні дані Держстату, за якими за рік ціни на овочі в середньому зросли на 36–37%, на відміну від цін на м’ясо. Невтішну тенденцію пов’язують із дефіцитом картоплі, якої зібрали на 30% менше, ніж торік, а якість продукту погіршилась через посуху та аномальну спеку. Не слід забувати й про зниженням доходів українців: на заміну м’ясу і рибі все частіше приходять хліб і картопля.

Ми вирушили до мережевих супермаркетів, представлених у Переяславі, та зафіксували ціни на овочі з «борщового набору» актуальні на 4 листопада 2024 року. Оскільки мережа здебільшого відпускає товар по однаковій ціні у всіх магазинах, можемо припускати про загальнонаціональну тенденцію.

АТБ

ЕКО маркет

ФОРА

ЛОТОК

Переяславський базар

Яким є класичний рецепт українського борщу?

У найпростіший варіант борщового набору входять: капуста, буряк, картопля, морква, цибуля, помідори, олія, сіль, зелень.

Для бульйону:

Для засмаження:

Для борщу:

Для подачі:

Готувати борщ варто у три кроки:

Крок 1. Варимо бульйон

У трилітрову каструлю наливаємо 2 літри води. Закладаємо ребра і ставимо на середній вогонь. Перед закипанням знімаємо піну, як тільки бульйон закипить, накриваємо каструлю кришкою і варимо на повільному вогні годину-півтори.

Крок 2. Робимо зажарку

Миємо і чистимо буряк, моркву і цибулю. Буряк натираємо на крупній тертці, а моркву – на середній. Цибулю нарізаємо кубиками.

На середньому вогні в сковороді розігріваємо олію, висипаємо туди цибулю і моркву, смажимо 5 хвилин. Додаємо буряк. Його можна збризнути соком свіжого лимона – так борщ буде по-справжньому червоним.

Смажимо овочі ще 5 хвилин, додаємо помідори або томатну пасту, перемішуємо і смажимо все ще 5-7 хвилин.

Крок 3. Варимо борщ

З бульйону виймаємо м’ясо та кидаємо в каструлю нашатковану капусту. Через 5-10 хвилин додаємо нарізану соломкою картоплю. Відокремлюємо м’ясо від кістки і нарізаємо кубиками. Закидаємо м’ясо в борщ, солимо його і додаємо зажарку. Перемішуємо борщ, кладемо лавровий лист і дрібно посічену зелень, накриваємо кришкою і варимо все ще 5-7 хвилин.

Аби економити на продуктах варто сіяти інгрідієнти самому –  чому, коли і як садити часник восени 2024 року: поради вже на сайті Proslav.

Exit mobile version