Під час засідання сесії Переяславської міськради 18 липня депутати розглянули питання паспортизації водойми на території міста. Йдеться про річку Альта, повідомляє Proslav.
Згідно проєкту рішення, до Програми охорони навколишнього природного середовища внесли деякі зміни, а саме переспрямували 50 тисяч гривень на виготовлення паспорту водного об’єкта. Взяти на облік планують частину річки Альта площею 2,99 га в межах вулиць Богдана Хмельницького та Шкільна (від ринку «Альта» до мосту біля ТЦ «Магніт»).
Доповідач з даного питання, начальник відділу капітального будівництва та житлово-комунального господарства Олександр Вітківський зазначив:
– Підставою для проведення даних робіт є вимога Державної екологічної інспекції від 21 червня. Згідно з висновком після проведеної перевірки, Переяславською міськрадою не вживаються заходи, спрямовані на забезпечення сприятливого режиму водних об’єктів і попередження їх забруднення. До 14 листопада міську раду зобов’язали усунути порушення й розробити документацію.
Паспорт водойми – це основний документ, який містить всю інформацію про водний об’єкт. Серед характеристик, включених до паспорту, кількісні показники площі, обсягу, глибини, гідрологічні дані, а також відомості про користувачів водою. Крім того, в паспорті повністю описаний технічний стан, призначення об’єкта, правила його використання. Якщо на водоймі є гідротехнічні споруди, вони також повинні бути включені в паспорт.
Очільник управління містобудування, архітектури та використання земель міськради Петро Пурденко пояснив, що паспортизація водойм – це необхідна процедура, якої вимагає законодавство, задля оздоровлення водного об’єкта, поліпшення його екологічного стану і можливості благоустрою прибережних територій.
– Це загальна практика, визначена законодавством України. Представники ініціативної групи громади звернулися в екологічну інспекцію, вона приїхала, провела перевірку і зобов’язала нас виконати ці дії. Ми пояснили, що тут планується рекреаційна зона, тобто місце відпочинку людей. Щодо благоустрою, вони підтвердили, що все робиться правильно, зокрема, очищення берегів річки від зарослей, але потрібно зробити документи. За річкою треба слідкувати, проводити гідротехнічні роботи, щоб водойма відновлювалась. Днями уряд затвердив план дій щодо комплексного вирішення проблем басейну річки Рось, у нас подібна ситуація. Паспорт водного об’єкта, серед іншого, передбачає хімічний аналіз води. Експерти з’ясують проблеми водойми і розроблять план заходів для її екологічного поліпшення.
Петро Львович зауважив, що для подальшого благоустрою берегів Альти не обійтися без розроблення технічного паспорта.
– Згідно з Водним кодексом України, в межах водоохоронної зони має бути визначена прибережна захисна смуга. Експерти екологічної інспекції пояснили, що для малих річок, зокрема, й для Альти, ширина прибережної смуги має становити 25 метрів, а якщо крутизна схилів перевищує три градуси, мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється, тобто 50 метрів. Якщо ми так зробимо, смуга зачепить приватний сектор, що на вулиці Альтицькій. Оскільки водойма протікає в межах населеного пункту, інспекція дозволила створити навколо неї рекреаційну зону і відповідно проводити благоустрій: встановити лавочки, зробити доріжки тощо. Але всі ці дії з облаштування зони відпочинку повинні бути прописані в проєкті благоустрою і в паспорті водойми, без нього це неможливо.
Депутат Олександр Пасічник уточнив, чи залишиться Альта річкою, маючи на увазі, що раніше штучну водойму в межах Альти документально планували назвати ставком.
– Річка Альта була і залишиться річкою, – відповів Петро Пурденко.
Після обговорення депутати підтримали запропонований проєкт рішення.