Міноборони опублікувало наказ зі списком захворювань, серед яких хворих на ВІЛ, гепатит та туберкульоз можуть мобілізувати. Нардеп Федієнко розкритикував документ, передає Proslav.
Мобілізація хворих на ВІЛ, туберкульоз та гепатит
У Міністерстві оборони України опублікували наказ, згідно з яким визначається придатність до військової служби осіб, які мають різні хвороби.
Серед основного такі положення:
- Туберкульоз: Клінічно вилікуваний туберкульоз – служба в ТЦК та частинах забезпечення. «Залишкові явища» після вилікуваного туберкульозу – цілком придатний;
- ВІЛ: Непридатні лише ті, у кого він прогресує. Інші носії вірусу можуть або служити в тилових частинах і ТЦК, або, якщо йдеться про безсимптомні носії – на фронті;
- Рак: Цілком придатні ті, хто має хворобу на стадії стійкої ремісії. З обліку знімають лише неоперабельні та тих, що мають метастази. Тих, хто прооперував первинну пухлину або вона у них «повільно прогресуюча», можуть направити на службу в тил. Так само, якщо у них рак шкіри чи нижньої губи;
- Гепатит: До військової служби придатні особи, що мають хронічні вірусні гепатити з незначним порушенням функцій або без порушення функції.
Як мобілізацію хворих на ВІЛ та туберкульоз пояснюють в Міноборони
Речник Міноборони Дмитро Лазуткін заявив, що чоловіків з ВІЛ та туберкульозом можуть мобілізувати.
«Треба відштовхуватися від того, що основним критерієм придатності до військової служби є функціональність людини, яка визначається відповідно до нормативно-правових актів. Це означає, що кожен випадок оцінюється окремо залежно від стану здоров’я та специфіки захворювання», – повідомив представник міністерства у ефірі телемарафону.
За його словами, для осіб з ВІЛ чи туберкульозом придатність до служби оцінюється на основі того, на скільки хвороба впливає на їхню здатність виконувати військові завдання.
«Придатність до військової служби для осіб з ВІЛ залежить від стадії хвороби: безсимптомним або ж стабільним станом – це одне. Вони є придатними до військової служби. Це означає, що вони мають право захищати свою країну. Особи ж із імунною субкомпенсацією придатні тільки для тилової служби. З декомпенсацією, взагалі, непридатні й підлягають виключенню з військового обліку», – пояснив Лазуткін.
Для осіб з туберкульозом, зі слів речника Міноборони, передбачені чіткі критерії, які дуже ретельно прописував Департамент охорони здоров’я.
«Активний туберкульоз легень з виділенням мікробактерій або з наявністю розпаду легеневої тканини – це точно автоматично робить людину непридатною до військової служби. Такі особи підлягають виключенню з військового обліку, оскільки активна форма туберкульозу не дозволяє виконувати військові обов’язки», – зауважив представник міністерства й додав, що якщо до лав війська мобілізують людей, які не повинні бути призваними через стан здоров’я, то це є порушенням наказу №402 Міністерства оборони України. Відповідальність за такі випадки, за його словами, лягає на лікарів ВЛК.
Нардеп Федієнко обурений наказом Міноборони щодо мобілізації хворих на ВІЛ та туберкульоз
Народний депутат, член комітету ВР з питань національної безпеки, оборони і розвідки Олександр Федієнко повідомив, що після спільного наказу МОЗ та Міноборони №402 до лав Сил оборони мобілізують людей, які мають низку проблем зі здоров’ям.
За його словами, перед прийняттям наказу керівники ТЦК називали його «повною дурістю».
«Що маємо, мобілізація, ВІЛ, з відкритою формою туберкульозу, нещодавно мобілізували людину яка не чує, та людину де у висновку ВЛК написано, “розумова відсталість такої-то ступені, ускладнене порушення мовлення, часткова атрофія мозку” ітд», – написав Федієнко у своєму телеграм-каналі.
Народний обранець висловив сподівання, що представники обох міністерств звернуть увагу на цей наказ.
Тим часом в Україні створили гарячу лінію для скарг на ТЦК.
Водночас нагадуємо, що обмежено придатним потрібно перепройти ВЛК. Коли крайній термін – за посиланням.