Наша перемога у війні з країною-агресоркою потрібна не лише українцям, а й всьому цивілізованому світові. У цьому переконаний професор Єльського університету, американський історик та письменник Тімоті Снайдер.
У своїй новій колонці він перераховує 15 причин, чому світ потребує української перемоги. Снайдер наголошує, що кожна з них має величезне значення.
То чому ж світу потрібна перемога України?
- Щоб зупинити злочини. Російська окупація – це геноцид. Там, де українці повертають собі територію, вони рятують життя та відновлюють принцип, що люди мають право не зазнавати катувань, депортацій та вбивств.
- Щоб зберегти міжнародний правопорядок. Його основа полягає в тому, що одна країна не може вдертися в іншу та анексувати її територію, як це прагне зробити росія. Агресивна війна рф явно незаконна, але правопорядок сам себе не захистить.
- Щоб завершити епоху імперій. Можливо, це остання війна, яка ведеться в колоніальній логіці, згідно з якою держава і народ, які зазнали агресії, просто не існують. Але цей перелом буде досягнутий, лише якщо росія програє.
- Щоб відстояти мирний проект Євросоюзу. Війна росії спрямована не лише проти України, а й проти ширшої ідеї – що європейські держави можуть мирно співпрацювати. Якщо імперія переважає, інтеграція занепадає.
- Щоб дати шанс верховенству права в росії. Поки росія веде імперські війни, вона перебуває у пастці репресивної внутрішньої політики. Майбутні покоління росіян можуть жити краще та вільніше, але тільки якщо рф програє цю війну.
- Щоб послабити престиж тиранії. У цьому столітті існувала тенденція до авторитаризму – з путінізмом як силою та моделлю. Його поразка від руки демократії змінює цю тенденцію. Фашизм – це про силу, і він дискредитується поразкою.
- Щоб нагадати нам, що демократія – найкраща система. Українці засвоїли ідею, що вони самі обирають собі лідерів. «Ризикуючи, щоб захистити свою демократію, вони нагадують нам, що всі ми маємо діяти, аби захистити нашу», – додав Снайдер.
- Щоб зняти загрозу великої війни в Європі. Протягом десятиліть сценарієм регіональної війни було протистояння з СРСР, а потім із росією. Перемога України усуває цей сценарій, роблячи неправдоподібним ще один російський наступ.
- Щоб усунути загрозу великої війни в Азії. Протягом останніх років китайське вторгнення на Тайвань стало провідним сценарієм глобальної війни. Перемога України вчить Пекін, що така наступальна операція коштує дорого і, скоріш за все, провалиться.
- Щоб запобігти розповсюдженню ядерної зброї. Україна відмовилася від ядерної зброї 24 жовтня 1991 року. А у 2014 році, росія, ядерна держава, спочатку окупувала Крим та частину Донбасу, а потім, 2022-го, здійснила повномасштабне вторгнення, захопивши ще низку територій і намагаючись захопити Київ: «Якщо Україна програє, країни, які можуть створити ядерну зброю, відчують, що їм потрібно це зробити, щоб захистити себе».
- Щоб зменшити ризик ядерної війни. Перемога України знижує ймовірність двох великих воєнних сценаріїв за участю ядерних держав та працює проти поширення ядерної зброї загалом. Ніщо не зменшить ризику ядерної війни більше, ніж перемога України.
- Щоб запобігти майбутнім війнам за ресурси. Російська група Вагнера не лише постійно скоює воєнні злочини, а й захоплює корисні копалини скрізь, де тільки може. Ось чому вона воює у Бахмуті – люди Євгена Пригожина претендують на соляні шахти поблизу міста.
- Щоб убезпечити запаси продовольства та запобігти майбутньому голоду. Україна годує більшу частину світу, тоді як росія погрожує використати цю їжу як зброю. Як сказав один російський пропагандист, «голод – наша єдина надія».
- Щоб прискорити перехід від викопних видів палива. путін показує, яку загрозу майбутньому становить вуглеводнева олігархія. Втім, саме його мілітаризація джерел енергії прискорила перехід світу до відновлюваних джерел енергії, і так триватиме, якщо росія програє.
- Щоб затвердити цінність свободи. Українці мають усі підстави визначати свободу як боротьбу проти чогось. Але водночас наш народ нагадує усьому світові, що свобода насправді потрібна задля чогось: задля права бути людьми, якими ми хочемо бути в майбутньому, яке ми можемо допомогти сформувати.
«Українці дають нам шанс звернути назад тенденції нашого століття, завоювати свободу та безпеку, які ми не змогли б завоювати власними силами. Все, що ми маємо зробити, – це допомогти їм перемогти», – запевняє історик.
Як українці відзначатимуть релігійні свята після переходу українських церков на новоюліанський календар – читайте в матеріалі ProSav.