День Соборності України: коли відзначати державне свято

День Соборності України – державне свято, яке відзначають щорічно з нагоди проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році, інформує Proslav.

День Соборності України: коли відзначати державне свято
День Соборності України: коли відзначати державне свято

День Соборності України

День Соборності України щорічно відзначають 22 січня. У 2024 році День Соборності України припадає на понеділок.

Свято офіційно встановлене 21 січня у 1999 році Указом Президента України. Під час відзначення прийнято згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше 22 січня 1918 року – прийняття IV Універсалу УЦР, яким проголошувалася повна незалежність УНР.

Що символізує День Соборності України

День Соборності України символізує прагнення нашого народу й держави бути незалежними. Відтак, 22 січня 1918 року IV Універсалом УЦР вперше проголошувалась незалежність України.

Рік потому, 22 січня 1919 року, у Києві на Софійській площі було проголошено Акт Злуки (об’єднання) українських земель, стверджувалось об’єднання двох тодішніх держав УНР та ЗУНР, що постали на уламках російської й Австро-Угорської імперій в єдину соборну Українську державу.

У тексті Акта Злуки утверджувалось: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина і Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».

Проте тоді об’єднання України відбулося суто символічно: вже через кілька тижнів після проголошення Акта злуки більшовики захопили Київ, пізніше поляки окупували Східну Галичину, а Чехо-Словаччина – Закарпаття.

Чи відзначали День Соборності у ХХ столітті

Не зважаючи на втрату незалежності Україною, вперше відзначили День Соборності майже за 20 років від моменту проголошення Акту Злуки – 22 січня 1939 року у Карпатській Україні (м. Хуст), на той час – автономній республіці Чехо-Словаччини.

У той день під синьо-жовтими стягами відбулась тридцятитисячна маніфестація місцевого населення, яке з’їхалось до столиці Карпатської України з усіх куточків краю згадати минулі події.

Після того інших згадок про велилюдні зібрання не зберіглось.

Живий ланцюг – символ єднання

Проявом єдності та волі українського народу до свободи став «живий ланцюг». Ще перед проголошенням незалежності 21 січня 1990 року патріотичні сили організували акцію з нагоди 71-ї річниці проголошення Акта Злуки. Тоді мільйони українців від Києва до Львова узялись за руки, відзначаючи День Соборності.

З того моменту, в Україні «живі ланцюги» створювались неодноразово, символізуючи єдність (соборність) українського народу.

Exit mobile version