Деяких ВПО можуть змусити повернути виплати державі: кого торкнеться

Деяких внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні можуть змусити повернути надану допомогу. Про це розповів народний депутат України та заступник голови комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Михайло Цимбалюк в ефірі Київ24, інформує Proslav.  

Деяких ВПО можуть змусити повернути виплати державі: кого торкнеться

За словами Цимбалюка, повернення виплат може стосуватися лише тих, чий середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім’ї перевищує 9 444 гривні.

“Якщо сукупний дохід у сім’ї буде більшим, ніж 9444 гривні, то потрібно встановити, коли в людини з’явився такий дохід, у якому місяці. І саме з цього місяця будуть вираховуватися ці кошти. Якщо дійсно на одну людину в сім’ї буде більше, ніж ці гроші. Наприклад, якщо з’явилися в червні, то за червень цю допомогу треба буде компенсувати. Тобто повернути в дохід держави”, – заявив політик.

На його думку, такі випадки будуть поодинокими і не стосуватимуться більшості українців зі статусом ВПО.

“Сьогодні соцзахист має таку інформацію – де людина працює. Тим паче в постанові та порядку, який затвердив уряд, там взагалі не сказано, що людина може позбавлятися таких коштів. Тобто це поки що відносна складова”, – додав Цимбалюк. закликаючи ВПО не переживати через можливі повернення виплат.

ВПО мають 14 днів, щоб повідомити в органи соцзахисту про зміни

Юристи Юридичного радника для ВПО відзначають, що розмір доходу є визначальним при призначенні та виплаті допомоги на проживання ВПО не для всіх ВПО, а лише для тих, хто звернувся за “продовженням” виплат – за призначенням їх на ще один шестимісячний період.

Так, згідно з п. 9 Порядку надання допомоги на проживання ВПО уповноважена особа зобов’язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, що впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв’язку орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.

Важливо, що на законодавчому рівні за ВПО не закріплено обов’язок самостійно відмовлятися від допомоги на проживання, але є обов’язок повідомляти орган соціального захисту населення про зміни у матеріальному становищі.

Таким чином, оскільки факт зайнятості, у тому числі шляхом працевлаштування, є критерієм призначення допомоги як вперше, так і для продовження виплат, ВПО зобов’язані інформувати про будь-які зміни у майновому стані.

Якщо не повідомити органи соцзахисту про зміну майнового стану, то надання допомоги на проживання ВПО у разі неправомірної або повторної виплати одержувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються одержувачем добровільно або на вимогу органу соціального захисту населення.

Орган соцзахисту населення після виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноважену особу, тобто ВПО. Тому ВПО повинні обов’язково повідомляти органи соцзахисту про зміну свого майнового становища.

Нагадаємо, у Переяславі проведуть ремонт комунальної будівлі для облаштування житла для ВПО.

Exit mobile version