Підозрілі симптоми не завжди свідчать про наявність онкологічного захворювання. В більшості випадків причиною їх появи є менш загрозливі причини, аніж рак. Однак визначити, що саме їх викликало, може тільки лікар. І лише на основі результатів ваших аналізів він зможе точно сказати, чи є у вас злоякісна пухлина.
Щоб встановити точний діагноз, лікар зазвичай починає з фізичного огляду і УЗД області тазу, але виявлення раку матки може бути підтверджене лише шляхом взяття зразка тканини для перевірки (біопсії). Тести на скринінг шийки матки (тест Папаніколау) не використовуються для діагностики цього типу раку. В лікарні LISOD для виявлення аномальних змін в матці використовують інші методи.
Гінекологічний огляд
Лікар пропальпує ваш живіт, щоб перевірити його на наявність набряків та пухлин. Щоб перевірити матку, він введе два пальці у вагіну, одночасно натискаючи на живіт іншою рукою. Вам також може бути проведено вагінальне або цервікальне обстеження за допомогою дзеркала – інструменту, який розділяє стінки вагіни.
УЗД органів малого тазу
УЗД органів малого тазу використовує звукові хвилі для створення зображення матки і яєчників. Звукові хвилі відбиваються, коли зустрічаються з чимось щільним, наприклад, органом або пухлиною, і потім комп’ютер створює зображення з цих відображень. Це можна зробити двома способами, і часто ви отримуєте обидва типи за один прийом:
- УЗД черевної порожнини – сечовий міхур повинен бути повним, щоб отримати чітке зображення матки, тому перед прийомом вас попросять випити води. Ви будете лежати на оглядовому столі, поки лікар УЗД переміщатиме невеликий ручний пристрій, який називається датчиком, по вашому животу.
- Трансвагінальне УЗД – для цього типу дослідження вам не потрібен повний сечовий міхур. Лікар вводить зонд-датчик у вагіну. Він буде покритий одноразовим пластиковим чохлом і гелем, щоб його було легше вводити. Трансвагінальне УЗД може здатися вам неприємним, але воно не повинно бути болісним.
Якщо вам робили УЗД черевної порожнини, вам зазвичай також буде потрібне трансвагінальне УЗД, оскільки воно забезпечує чіткіше зображення матки. Процедура зазвичай займає 15-30 хвилин. Знімки можуть показати, чи є якісь утворення в матці. Якщо щось здасться незвичним, лікар запропонує вам зробити біопсію.
Біопсія ендометрію
Цей тип біопсії можна зробити в кабінеті спеціаліста, і це займе близько 10-15 хвилин. Довга тонка пластикова трубка, яка називається пайпель, вводиться у вагіну через шийку матки, щоб обережно всмоктати клітини зі слизової оболонки матки. Це може викликати деякий дискомфорт, схожий на менструальні спазми. Ваш лікар може порадити вам прийняти знеболювальне перед процедурою, щоб зменшити цей дискомфорт.
Зразок клітин буде відправлений патологоанатому для дослідження під мікроскопом. Якщо результати біопсії будуть незрозумілими, вам може знадобитися інший тип біопсії, взятий під час гістероскопії.
Гістероскопія та біопсія
Гістероскопія дозволяє спеціалісту оглянути внутрішню частину матки, її слизову оболонку на предмет аномалій та взяти зразки тканин. Зазвичай це робиться під загальним наркозом у денному стаціонарі.
Лікар огляне матку зсередини, вставивши тонку трубку з крихітним джерелом світла та камерою (відомою як гістероскоп) через вагіну в порожнину матки. Ваша шийка матки також буде обережно розширена, і частина тканини буде видалена зі слизової оболонки матки (це називається дилатацією та вишкрібанням або D&C).
Ви залишитеся в лікарні на кілька годин і, ймовірно, протягом кількох днів після цього у вас будуть спазми, схожі на менструальні, і легке кровотеча. За зразком тканини патолог зможе підтвердити, чи є клітини раковими, і який це тип раку матки.
Подальші тести
Після встановлення діагнозу вам можуть призначити аналізи крові для перевірки загального стану здоров’я. Ваш лікар також може призначити один або кілька з наведених нижче візуалізуючих тестів, щоб перевірити, чи поширилися клітини пухлини за межі матки:
- КТ (комп’ютерна томографія).
- МРТ (магнітно-резонансна томографія).
- ПЕТ-КТ (поєднує позитронно-емісійну томографію з КТ).
Перед скануванням повідомте лікаря, чи є у вас які-небудь алергії або була реакція на контрастні речовини під час попередніх сканувань. Вам також слід повідомити, чи є у вас діабет або захворювання нирок, чи ви вагітні або годуєте груддю.
Генетичні тести після операції
Рак матки часто видаляється хірургічним шляхом, а видалена тканина відправляється в лабораторію для подальшого дослідження, щоб дізнатися більше про тип і особливості пухлини. У випадку раку ендометрію зразок тканини може бути перевірений на наявність успадкованих змін генів.
Наприклад, невелика кількість випадків раку ендометрію спричинена синдромом Лінча. Цей синдром пов’язаний з успадкованим дефектом у генах, який допомагає ДНК клітини відновлюватися. Якщо у вас синдром Лінча, ви маєте підвищений ризик розвитку інших видів онкологічних захворювань, і вам, вашій родині та вашим лікарям важливо знати про це.
Крім того, знання того, чи містить пухлина дефектний ген, допоможе вирішити, чи може знадобитися подальше лікування після операції.
Стадія та ступінь раку
Знання стадії та ступеня раку допомагає онкологу рекомендувати найкраще лікування для вашої ситуації. Пухлини матки мають різну стадію, тому обговоріть це з вашим спеціалістом.
Стадіювання – це спосіб опису розміру утворення та того, чи поширилися аномальні клітини на інші частини тіла.
- Стадія 1 (рання або локалізована) – рак виявлено тільки в матці.
- Стадія 2 (регіональна) – ракові клітини поширилися з матки на шийку матки.
- Стадія 3 (регіональна) – пухлина поширилася за межі матки/шийки матки на яєчники, маткові труби, вагіну або лімфатичні вузли таза або черевної порожнини.
- Стадія 4 (метастатична або занедбана) – рак поширився далі, в сечовий міхур, кишечник або пряму кишку, по всьому животу, в інші частини тіла, такі як кістки або легені, або в лімфатичні вузли в паху.
Ступінь описує, як ракові клітини виглядають порівняно з нормальними клітинами, і оцінює, наскільки швидко буде рости пухлина.
- Ступінь 1 (низький ступінь злоякісності) – ракові клітини мають злегка ненормальний вигляд і ростуть повільно.
- Ступінь 2 (помірний) – клітини мають помірно аномальний вигляд і ростуть з помірною швидкістю.
- Ступінь 3 (високий ступінь злоякісності) – ракові клітини мають більш аномальний вигляд і, як правило, ростуть швидше, ніж ракові клітини низького ступеню злоякісності.
Прогноз
Прогноз означає очікуваний результат лікування та поведінки пухлини. Хоча точний перебіг подій передбачити неможливо, ваш лікар може дати вам уявлення про загальний прогноз для людей з тим же типом і стадією раку матки.
Щоб скласти прогноз, лікар врахує результати аналізів, тип онкологічного захворювання, швидкість і глибину росту пухлини, ймовірність відповіді на лікування, а також такі фактори, як ваш вік, рівень фізичної підготовки і історія хвороби.
Загалом, що раніше діагностується рак матки, то кращий прогноз. Більшість ранніх стадій раку ендометрію мають хороший прогноз з високими показниками виживаності. Якщо рак виявлено після того, як він поширився на інші частини тіла, прогноз не такий хороший, і існує більш висока ймовірність того, що пухлина повернеться після лікування або продовжить рости.