Дід Мороз та Снігурка: факти про міфологічних персонажів

Донедавна українці, відзначаючи Новий рік, кликали Діда Мороза та Снігурку. Це стало можливим завдяки совєцькій пропаганді, яка вигадала позитивний образ міфологічних персонажів. Однак старець з палицею та його «онучка» не такі добрі, якими є насправді, повідомляє Proslav.

Дід Мороз та Снігурка: факти про міфологічних персонажів
Дід Мороз та Снігурка: факти про міфологічних персонажів

Ким насправді були Дід Мороз та Снігурка

За східнослов’янської міфології, Дід Мороз був уособленням зимового бога Смерті, а його «онучка» Снігурка – замерзла дівчинка, яку приносили йому у жертву. Раніше люди вірили, що міфологічна істота Мороза керує крижаним холодом й заметіллю. Одним словом, це зла істота.

Відтоді, як на території древньої Русі народилась ця легенда, його боялись й, м’яко кажучи, ненавиділи. У часи лютих морозів, коли температура опускалась до -50°C, Дід Мороз «ходив» від хутору до хутору, залишаючи після себе неживих, замерзлих людей й худобу.

Як захищались від Діда Мороза

Для того, щоб захиститись від візиту злого Мороза, друїди приносили жертву. Як правило, щороку роздягнену молоду дівчину прив’язували до дерева. Таким чином, люди вірили, що зле божество не знищить їхнє господарство. Тіло замерзлої дівчини й стало прообразом сучасної Снігурки, яку кликали під час Нового Року.

Чому виникла ідея змінити репутацію Діда Мороза

Після захоплення влади комуністами, які були атеїстами, було заборонено відзначати релігійні свята, у тому числі День Святого Миколая та Різдво. Відтак, один із соратників Йосипа Сталіна Павло Постишев запропонував відзначати Новий Рік.

Головним символом свята став донедавна злий Дід Мороз та його онучка Снігурка. Тривалий час саме ці персонажі «дарували» українським дітям подарунки.

В Україні Святий Миколай «переміг»

Одначе українці все одно продовжували слідувати своїм традиціям й відзначати День Святого Миколая. За легендою, Чудотворець дарував слухняним діткам подарунки, а неслухам – різочки. Після повернення незалежності – це свято повертає своє справедливе місце у житті українського суспільства.

Для порівняння, Святому Миколаю понад 1700 років, а Діду Морозу з його зміненою репутацією всього 85.

Нагадаємо, Святий Миколай привітав вихованців реабілітаційного відділення у Переяславі. Водночас Чудотворець завітав до дітей підопічних Центру соціальних служб Переяславської міської ради.

Exit mobile version