Експерти ЦЕДЕМ виокремили три найактуальніші шахрайські схеми, які нині ширяться у Telegram: як їм запобігти та протидіяти

Щонайменше від початку повномасштабної фази російсько-української війни Telegram активно інтегрувався в різні сфери життя українців, чим привертає увагу шахраїв за рахунок вразливості цієї платформи. Експерти ЦЕДЕМ виокремили три найактуальніші шахрайські схеми, які нині ширяться у цьому месенджері. Proslav переповідає, як їм запобігти та протидіяти.

Експерти ЦЕДЕМ виокремили три найактуальніші шахрайські схеми які нині ширяться у Telegram: як їм запобігти та протидіяти
Експерти ЦЕДЕМ виокремили три найактуальніші шахрайські схеми які нині ширяться у Telegram: як їм запобігти та протидіяти

Схема № 1 «Проголосуй, будь ласка, за…»

Цей приклад є найпростішою схемою фішингу, яку шахраї винайшли давно та активно використовують по всьому світу. Проте останнім часом кількість таких атак суттєво збільшилась саме у Telegram. Суть цього механізму така:

Результат – ви втратите доступ до вашого профілю у Telegram, а шахраї, з високою ймовірністю, будуть від вашого імені просити у всього списку контактів позичити гроші. 

Жертвою таких дій може стати будь-який користувач додатку. Буквально днями на цей «гачок» втрапила професорка місцевого унівеситету, а 22 травня на своїй сторінці у Facebook Юрій Макаров – виконавчий продюсер Суспільного, показав на реальному прикладі, як можуть виглядати такі повідомлення.

Звернемо увагу і на той факт, що часто у таких фішингових повідомленнях зловмисники допускають помилки у правописі слів. Це добре видно на скріні.

Схема № 2 «ЄДопомога та інші програми підтримки»

З часу, коли в Україні почали надавати фінансову підтримку постраждалим у зв’язку із повномасштабним вторгненням, шахраї не могли пройти повз можливості схитрувати на цьому на догоду собі. Цілком очікувано, вони навчилися маскувати свої фішингові методи під програми державної допомоги. 

Схема заволодіння коштами у цьому випадку така ж, як і в попередньому, проте замість свого профілю в Telegram тепер ви втрачаєте доступ до власних банківських рахунків. Спершу шахраї виманюють вас на фальшивий сайт, який дуже схожий на урядовий портал та може містити усі необхідні зображення, графіку тощо. Пізніше користувача просять ввести свої дані на такому ж неправдивому сайті онлайн-банкінгу: до прикладу, фейковій сторінці Privat24. Увівши номер телефону та пін-код і код із СМС повідомлення (а в деяких випадках – CVV-код), ви втрачаєте доступ до свого рахунку та коштів.

Ілюстровану версію такого сайту та процедури фішингу можна переглянути на сайті Нацбанку України.

Схема № 3 «Слухай, тут така ситуація, незручно просити, але позич до обіду…»

Ця схема недарма отримала таку назву, адже тут шахраї користуються довірою та неуважністю людей у соціальних мережах. Отже, як вони працюють у цьому випадку:

Ось декілька прикладів таких листувань:

Як захистити себе від шахрайських схем у Telegram?

Нагадаємо, що росіяни підробили застосунок «Резерв+» та намагаються збирати персональні дані українців

Exit mobile version