Говоритимуть про «русскій мір» і вивчатимуть міжнародне гуманітарне право – що ще зміниться у шкільній програмі через війну

До навчальної програми дітей у школах внесено зміни у відповідь на виклики, які виникли у зв’язку з повномасштабною збройною агресією росії проти України.

Відтепер на шкільних уроках історії діти вивчатимуть російсько-українську війну, предмет «правознавство» поповниться міжнародним гуманітарним правом, а в основи здоров’я додадуть питання, що пов’язані з ризиками воєнного часу. Про це йдеться на сайті Міністерства освіти та науки.

Говоритимуть про «русскій мір» і вивчатимуть міжнародне гуманітарне право – що ще зміниться у шкільній програмі через війну

Повідомляється, що у навчальні програми з історії внесено зміни з урахуванням нових історіографічних напрацювань.

«Запропоновані доповнення мають на меті увиразнити наскрізні лінії з минулого, які дають змогу пояснити сучасні події. Наприклад, в оновлених програмах пропонується погляд на СРСР як на державу імперського типу. Також програми орієнтують на вивчення не тільки інструментів насильства, якого в ХХ столітті зазнавали українці, а й опору насильству. Частина змін у навчальних програмах спрямована на розширення просторових контекстів української історії, створення додаткових можливостей для аналогій і порівнянь», – запевняють у МОН.

Зокрема, школярам розповідатимуть, про російсько-українську війну. Для цього будуть використовуватися оновлені терміни і поняття, як-от: «присвоєння суверенітету» (у значенні привласнення, захоплення суверенітету УСРР союзним центром), «русскій мір», «рашизм»; замість вислову «політика русифікації» застосовано вислів «політика російщення», який точніше відбиває сутність явища і процесу; уточнено контекст застосування поняття «колабораціонізм».

У змісті навчальної програми предмета «Захист України» посилено військово-патріотичну складову. Програму доповнено інформацією про Збройні сили України та принципи ведення війни.

У програмі предмета «Основи здоров’я» додано питання, що пов’язані з ризиками воєнного часу, зокрема: сигнали оповіщення населення, дії під час повітряної тривоги, обстрілу тощо, надійне і ненадійне укриття, протимінний захист та поводження з вибухонебезпечними і незнайомими предметами, надання домедичної допомоги та психологічної самодопомоги тощо.

Зміст програми з основ правознавства, громадянської освіти розширено вивченням питань, пов’язаних з правами людини, з російсько-українською війною та доповнено інформацією щодо Міжнародного гуманітарного права. 

У програмі з географії переглянуто обсяг навчального часу на вивчення країн у світлі сучасної російсько-української війни. Також у зміст теми «Країни Азії» додано інформацію про Республіку Корея.

Зарубіжну літературу змінено в частині вивчення російських та білоруських письменників – їх твори вилучено із змісту програми. Натомість вивчатимуть твори Жана де Лафонтена, О. Генрі, Анни Ґавальди, Ульфа Старка, Джона Бойна та інших.

Між іншим, у Переяславській громаді шестеро колишніх учнів склали мультипредметний тест на 200 балів в основній сесії. Читайте про це у нашому матеріалі.

Exit mobile version