Хто і де має право вручити вам повістку, як вона виглядає та до чого призведе відмова від неї – нове роз’яснення ЗСУ

Станом на кінець лютого по всій території України продовжує діяти воєнний стан, а разом з тим й загальна мобілізація. Незрідка останнім часом поширюються наративи про нібито незаконність вручення повісток у громадських місцях та на блокпостах. Проте, іноді, громадяни забувають що, окрім прав, у них також є й обов’язки, одним з яких є захист вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України. Не секрет, що з дня оголошення мобілізації українці були зобов’язані добровільно з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соцпідтримки для з’ясування усіх відомостей.

Хто і де має право вручити вам повістку, як вона виглядає та до чого призведе відмова від неї - нове роз'яснення ЗСУ

Proslav вирішив звернути увагу своїх читачів на нове роз’яснення начальника управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ полковника Романа Горбача та інші оновлені дані щодо того, де і кому можуть вручати повістки, хто має це робити та як вони виглядають у 2023-му році.

Чи мають право вручати повістки у громадських місцях?

Як пояснив полковник Горбач, законних способів вручення повістки потенційному призовникові є чимало, а сама ж повістка може бути вручена в будь-якому місці, яке не заборонене законодавством України.

Громадяни мають повідомляти територіальні центри комплектування про будь-які зміни у сімейному стані чи стані здоров’я для того, щоб можна було визначити реальну кількість придатних до військової служби. Саме з цією метою й можуть вручати повістки у громадських місцях, а кожен військовозобов’язаний має повідомляти про будь-які зміни сімейного стану, стану здоров’я, адреси місця проживання, освіти чи місця роботи органу, де вони перебувають на військовому обліку.

До прикладу, якщо у когось народилось троє дітей, відбулись зміни зі станом здоров’ям, чи змінилась адреса – про це неодмінно повинні знати у територіальних центрах комплектування для розуміння актуальної картини щодо мобілізаційного ресурсу. Ігнорування військовозобов’язаними своїх обов’язків, закріплених законодавством, вимушує до проведення заходів по врученню повісток не лише за місцем проживання та роботи громадян, а й у громадських місцях. У таких заходах не було б необхідності, якби громадяни неухильно дотримувались законодавства України., – кажуть в ЗСУ.

Хто має право вручити вам повістку?

Стосовно вручення повісток особами, то за словами Горбача, повістку не обов’язково має вручати представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Вона може бути видана й іншими посадовими особами, передбаченими законодавством.

Як-от, наприклад, керівником установи, організації та підприємства, де працює призовник, так і, приміром, керівником ЖЕКу, ОСББ та іншими посадовими особами, які уповноважені територіальним центром комплектування вручати таку повістку, пояснює військовий.

Який вигляд повістка має у 2023-му році?

Відповідно до прийнятих правил військового обліку в Україні у 2023-му році почали видавати повістки нового зразка. Від попередніх вони відрізняються кількома пунктами.

Найперше – назвою, бо відтепер замість військових комісаріатів – територіальні центри.

По-друге, збільшилася кількість документів, які необхідно принести в центр комплектування для уточнення своїх даних. До паспорта, військового квитка й прописного додали ідентифікаційний номер.

Також в одному з пунктів додали згадку про законодавчу відповідальність, якщо військовозобов’язаний не з’явиться у пункт без поважної причини.

Хто і де має право вручити вам повістку, як вона виглядає та до чого призведе відмова від неї - нове роз'яснення ЗСУ
такий вигляд має нова повістка

“В минулому формулюванні було чітко вказано, що якщо людина не прибуде, то буде підлягати адміністративному покаранню. Це юридично неправильно, тому що є різні обставини. Бувають певні причини, зокрема і визначені законодавством через які людина може не прибути в територіальний центр. А зараз уже чітко деталізували, що якщо особа не з’явилася без поважних причин, то тоді вже на неї чекає відповідальність згідно вимог чинного законодавства”, – пояснюють представники ЗСУ.

Водночас повістки на відправку у військові центри залишились без змін.

Чи можна відмовитися від повістки і якими є підстави для цього?

“У разі ж якщо потенційний призовник відмовляється ставити підпис про отримання повістки, то вимоги до нього можуть бути доведені у присутності свідків”, – каже начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ.

Приміром, якщо призовник відмовляється виконувати правила військового обліку, то до нього може застосуватися відповідальність згідно із законодавством.

Якщо це повістка, наприклад, для звірки військово-облікових даних, то застосовується адміністративна відповідальність. Якщо призовник пройшов звірку військово-облікових даних, медичну комісії для призову і уникнув від відправки у військову частину, то у такому разі настає кримінальна відповідальність”, – зазначив Горбач.

Що там з хвилями мобілізації, і чому повістки роздають так активно?

У цьому ключі полковник Горбач акцентував, що не варто тиражувати відео, де нібито представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у незаконний спосіб вручають повістки. Щонайменше тому, що потім цими роликами у широких масштабах користується російська пропаганда.

“Запитаємо себе: кому насамперед це вигідно? Звичайно, це на руку російській пропаганді, щоб підірвати авторитет ЗСУ у суспільстві. Нагадаю, мобілізація триває. Вона була і вчора, і позавчора. Вона розпочалася ще 24 лютого минулого року. Ніяких хвиль мобілізації немає”, – підкреслив Горбач.

Горбач також пояснює, що на першому етапі у територіальні центри були великі черги, комплектувалося багато нових частин, але зараз обсяги мобілізації в рази зменшилися. Втім, нині потрібні фахівці на нові зразки озброєння, які нам надають партнери. А також для доукомплектування окремих частин, заміни тих, хто на передовій від початку війни.

“Їм потрібен певний час на відпочинок. Не буде перебільшенням сказати, що нині вирішальний період для нашої держав. Кожен громадянин повинен усвідомити всю відповідальність, яка на нього покладена законодавством, і з розумінням поставитись до мобілізаційних заходів, які відбуваються у державі”, – закликає Горбач.

Чи означає повістка миттєву відправку в зону бойових дій?

Начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ звернув увагу, якщо мобілізовані мають досвід військової служби і нетривалу перерву у проходженні служби, вони, звісно, можуть відправлятися одразу до бойових військових частин.

Але, особовий склад, який раніше не проходив служби, направляють до навчальних центрів, де їх навчають за визначеними спеціальностями. І лише після цього вони прибувають до військових частин на конкретні посади.

А тим часом генерал-лейтенант Павлюк дав оцінку імовірності повторного наступу на Київ. Не виключає, що такий наступний може бути у найближчі місяці.

Exit mobile version