«Крим – це запах лаванди»: режисер та актор Ахтем Сеітаблаєв презентував у Переяславі свої культові стрічки й розповів про творчий шлях

Конференц-зал імені Василя Сухомлинського Університету Григорія Сковороди в Переяславі ледь вмістив понад сотню охочих зустрітися із відомим українським актором, сценаристом і режисером кримськотатарського походження Ахтемом Сеітаблаєвим. З цієї зустрічі 8 жовтня стартував новий сезон проєкту «Відкритий університет», повідомляє з місця події журналіст Proslav.

«Крим – це запах лаванди»: режисер та актор Ахтем Сеітаблаєв презентував у Переяславі свої культові стрічки й розповів про творчий шлях

Зустріч з відомим українцем планувалася понад три роки. На її початку модератор розмови Максим Левченко подякував захисникам і захисницям України за можливість продовжувати розпочату сім років тому справу – запрошувати до університету лідерів думок, цікавих співвітчизників. За коротку мить слово передали гостю.

Фото надане пресслужбою Університету Григорія Сковороди в Переяславі / автор – Ірина Середа

«У режисурі мрії про кожен епізод набувають конкретних матеріальних рис»

На початку розмови Ахтем Сеітаблаєв пригадав свої 16 років, коли почав опановувати акторське ремесло у Кримському культурно-просвітницькому училищі. Почувши напередодні про славні традиції переяславського університету, де навчалося багато відомих спортсменів, він пригадав свої спроби вступити на факультет фізичного виховання Кримського університету ім. Кірова, адже у ранньому шкільному віці він починав займатися баскетболом та боротьбою. За його словами, намагання розбилися вступити на фізфак розбилися об корупцію при вступі, яка була не прийнятною для дитини із родини депортованих кримців. Врешті, обрав артистичне ремесло.

Хоч спершу, зізнається, виходило не дуже, згодом приємні відгуки про роботу на сцені переросли у задоволення від цієї справи. Працював актором у театрі, згодом пішов вчитися на режисера, де «мрії про кожен епізод набувають конкретних матеріальних рис», а вигадки знаходять предметне втілення.

Фото надане пресслужбою Університету Григорія Сковороди в Переяславі / автор – Ірина Середа

Сеітаблаєв ділився з переяславцями спогадами про роботу над своїми найславетнішими стрічками

Надалі гість міста та університету розповідав про рідний Крим, що пахне лавандою, та про свої найвідоміші режисерські роботи – стрічки «Хайтарма», «Кіборги», «Захар Беркут» та «Мирний-21». Кожну розповідь приправляв інсайдами та відвертими історіями зі зйомок, які, разом із запропонованими до перегляду трейлерами, пропонуємо довідатися й нашим читачам:

«Хайтарма»

Фильм Хайтарма (трейлер)

«Після кількох телевізійних стрічок, які я знімав, з’явилась можливість зняти фільм «Хайтарма» про депортацію кримських татар. Я 10 років шукав можливість зняти цю стрічку і ось в 2012 році нарешті вийшло. Зняли цю стрічку за 23 дні. Фільм вперше представили в Україні в травні 2013 року в сімферопольському кінотеатрі імені Тараса Шевченка, напередодні Дня жалоби за жертвами депортації кримськотатарського народу. Саме головне, що я згадую про зйомки цієї стрічки – це дві тисячі людей які приїхали з усього Криму і до яких ми звернулися з тим, щоб вони допомогли нам зняти стрічку саме для сцен депортації. Це були люди які були дійсно депортовані в дитячому віці», – поділився режисер деталями про зйомку фільму та пригадав, що через тиждень після прем’єри стрічку заборонили в рф. Це було менш ніж за рік до окупації його рідного Криму, де він не був вже 11 років.

«Кіборги»

КІБОРГИ | Офіційний трейлер | 2017

Як розповів Сеітаблаєв, ідея відзняти такий фільм прийшла у 2014 році під час роботи ведучим телепроєкту «Хоробрі серця» на телеканалі «1+1», героями одного з випусків якої стали захисники Донецького аеропорту. Зауважив, що більшість із них не люблять такої назви, вигаданої росіянами – найперше, вони люди. Попри роздуми про доречність зйомок такого фільму під час війни зважився, адже це класна історія. Зйомки стрічки розпочалися у лютому 2017 року, а вже на День Збройних Сил України того ж року відбулась його прем’єра у кінотеатрах. За його словами, цей фільм є «колетивним портретом українського громадянина, який перебуває на війні», а кожен з персонажів був уособленням кількох реальних людей, різних за соціальним прошарком чи віком. Переяславці почули інсайди режисера про кілька неспланованих сцен, відгуки справжніх «кіборгів» які відвідували знімальний майданчик та сцену, яку ті підказали йому зняти.

«Захар Беркут»

Захар Беркут. Офіційний трейлер (прем'єра фільму 10.10.2019)

Як зізнався Ахтем, ніколи не думав про те, що його погукають знімати таку стрічку та ще й з іноземними акторами – зіркою другого «Термінатора» чи «Хороброго серця», якій дуже полюбилися українські вареники з вишнями. Каже, таким чином світові зірки ще у 2019 році стали промоутерами України в світі. Адже й сам твір Івана Яковича Франка дійсно є світовою спадщиною. Знімалися в стрічці й українські актори, яким задля цього довелося опанувати англійську. Принагідно, Сеітаблаєв пригадав дискусію з вчителькою української мови щодо використання, наприкінці стрічки, слова «побіда» – підкреслює, ні про яку кальку з російської у цьому випадку не йдеться. Це слово взято з оригінального твору Франка.

«Мирний-21»

Мирний-21 | Офіційний трейлер | Прем’єра 22.02.2023

Поза тим, що на зйомки такої стрічки Сеітаблаєва надихнула ще одна історія війни почута на зйомки вищезгаданого в тексті телепроєкту, вона є особливою для нього, адже є останньою в якій знявся полеглий в горнилі російсько-української війни Павло Лі. Ахтем поділився зі скородинівцями теплими спогадами про нього та зізнався – до останнього не вірив у загибель Лі, адже спідкувався з ним за кілька годин до загибелі і той обіцяв «зібрати друзів і влаштувати сюрприз». На прикрість зібратися вдалося лише на похоронах Павла, де багато хто все ще розраховував почути про те, що це лише прикрий розіграний жарт. Стрічка побачила великий екран вже у 2023 році, за два дні до першої річниці від початку повномасштабного вторгнення.

«Моя найзаповітніша мрія – зняти фільм у Криму, на узбережжі, де він і вона сидять, сперечаючись лише про одне: біле чи рожеве», – такими словами завершив офіційну частину зустрічі зі сковородинівцями Ахтем після чого ще півгодини фотографувався та роздавав автографи усім охочим.

Фото надане пресслужбою Університету Григорія Сковороди в Переяславі / автор – Ірина Середа

Зустріч організували Відділ інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю та  Наукове товариство студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених Університету Григорія Сковороди в Переяславі. Обіцяють незабаром оприлюднити її повну версію на ютуб-каналі закладу, а поки ж анонсували наступну зустріч – у п’ятницю в університет приїде продюсер «1+1 media», засновник проєкту «Реальна історія» Акім Галімов.

Нагадаємо, влітку у Переяславі влаштували кінопоказ стрічки «Ми були рекрутами» до Дня пам’яті захисників України: містяни поділилися враженнями від неї.

Exit mobile version