Кулінарне шоу в Лаврі vs. концерти і бари в храмах Європи: дві релігійні амбівалентності

Українська православна церква (раніше УПЦ МП) обурилася через те, що на території Трапезного храму у Києво-Печерській лаврі знімали програму про їжу за участі шеф-кухара Євгена Клопотенка. Ситуацію істотно розхитала російська пропаганда. Тим часом у деяких західних церквах, за відсутності служби, викочують бар та проводять концерти. Журналіст Proslav вирішив порівняти дві амбівалетності проведення імпрез у церквах в Україні та світі.

Як пише сайт української служби BBC, випуск програми «Готуємо 12 втрачених українських страв” днями вийшов на youtube-каналі «Реальна історія». У цьому випуску Акім Галімов, який цієї осені приїздив до Переяслава, разом з експертами говорили про забуті українські різдвяні традиції – кутю з халвою, карачун, банник, пампухи з ружею, борщ із вушками. Зауважимо, що журналіст на постійній основі створює відео «на важливі історичні теми, якими спекулює Росія».

Зйомки шоу Галімова та Клопотенка

Лише частину цього випуску зняли на території Трапезного храму – там стояв стіл зі стравами, у залі сиділи кілька десятків глядачів. Захід був благодійним.

«Раніше, поки була УПЦ МП, я міг про це лише мріяти — трапезна Києво-Печерської лаври, а ми знімаємо різдвяний епізод про українські сакральні страви та відроджуємо культуру в самісінькій святині. Оу вау!», – першочергово наголосив Клопотенко. 

Який зміст закладали при підготовці передріздвяного випуску з Лаври автори?

Клопотенко та Галімов у випуску куштували страви. Говорили про історію української різдвяної вечері: як з’явилися страви, як змінювалися, як їх забули. За словами Акіма Галімова, багато старовинних українських рецептів були витіснені російським впливом.

Під час шоу показували рецепти, і сам процес приготування, однак, судячи з відео, знімали все це не в храмі, а в іншому приміщенні. Сцен варіння, запікання у Трапезному храмі немає. Ба більше, на початку випуску проєкту Акім Галімов пояснює, що Трапезний храм обрали тому, що команда Клопотенка вивчає архіви Лаври, досліджує рецепти.

У церкві за довгим столом відбувалась скоріше демонстрація готових страв. А ще Євген Клопотенко кришив халву у кутю, перебивав горіхи у блендері, змащував буряковим соком різдвяні пряники.

молитовний сніданок
Молитовний сніданок у Трапезному храмі

Справедливо зазначити, що зйомки кулінарного шоу – це не перша світська подія, яку проводять у Трапезному храмі, і яку вкотре критикують в УПЦ. Раніше там проводили молитовний сніданок за участі українських військових, президента Володимира Зеленського та предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія.

Критику від УПЦ підхопили російські ЗМІ

«Православний храм – це місце, де людина зустрічається з Богом у молитві, сповіді та таїнствах. Його призначення – бути домом господнім, де звучить молитва, покаяння і славослів’я, а не музика шоу-бізнесу чи звуки аплодисментів», – розкритикували зйомки шоу про різдвяну вечерю в УПЦ та висловили занепокоєння, що таким чином церковні простори втрачають сакральність, знецінюється віра, бо «коли святе використовується для розваг, воно перестає сприйматися серйозно”. Загалом заявили, що таке неприпустимо, закликали шанувати святість стін і використовувати їх лише за призначенням – як місце молитви та духовного зцілення.

Більше того, на думку представників УПЦ МП, у діях авторів проєкту є ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 161 ККУ (умисні дії, спрямовані на розпалювання релігійної ворожнечі та ненависті, образа почуттів громадян у зв’язку з їхніми релігійними переконаннями, вчинені організованою групою осіб).

Цікаво, що критику підхопили російські ЗМІ. Десятки публікацій у медіа рф були присвячені зйомкам у храмі. Врешті, у цьому немає нічого дивного, бо росія і проросійські сили системно використовують Лавру у своїй пропаганді та ІПСО для розпалювання суперечок та розколу серед українців.

Як розповідає у своєму Facebook журналістка Соня Кошкіна, фізично зйомка в Трапезному відбувалася 29 листопада. 14 грудня в на офіційному (!) інформресурсі Рівненської єпархії УПЦ МП – тг-каналі «Рівне. Голос церкви» зʼявляється перший гнівний пост з зазначеними тезами. Справедливо зауважити, що, на думку медіадослідників, там досі натуральний заповідник «руського міра», який очолює архієпископ Пимен, у якого, за наявною інформацією, є паспорт громадянина рф.

Протягом наступних двох днів його підхоплюють і шерять понад 600 російських ресурсів. Зокрема: «EADaily», «Lenta.ru» та «tvzvezda.ru», «LIFE.RU», «RossiiskayaGazeta», «ren.tv», «Комсомольська Правда», «ТАСС», «Газета.ру» тощо, Telegram-канали «СВЯЩЕННИК НИКОЛАЙ ДУБИНИН. Белгородская Митрополия.», «in100gram4», «Грозный», «ОГОНЕКЪ ДОНБАССА», «КурскийРубеж 🇷», «Prichod.ru» тощо. Складно уявити, що десь в Грозному істинно віруючі уважно скролять сторінку Рівненської епархіі УПЦ МП в пошуках актуальних новин.

Натомість в українському сегменті двома основними розповсюджувачами наративів про «осквернення Лаври іновірцями» стали Олексій Арестович і Ігор Мосійчук. За порєбріком окрім Марії Захарової висловився заступник глави Синодального відділу Московського патріархату із взаємин церкви з суспільством та ЗМІ Вахтанг Кіпшидзе.

Що кажуть з цього приводу у Києво-Печерській лаврі та як це коментує сам Клопотенко?

У той же час у Національному заповіднику Києво-Печерська лавра запевнили, що шоу знімали не в самому храмі, а в у Трапезній палаті, яка з моменту свого заснування наприкінці XIX століття слугувала місцем для спільної трапези ченців.

Трапезний храм Києво-Печерської Лаври

«Ця зала не є храмом та завжди використовувалася для проведення урочистостей: духовних, культурних і освітніх. Це повністю відповідає чинному законодавству й вимогам експлуатації пам’яток історії та культури», – зазначили у заповіднику й перепросили перед вірянами, але при цьому закликали не піддаватись на провокації.

Вибачився перед вірянами і Євген Клопотенко, але закликав не поширювати російські наративи:

«Я завжди готовий визнавати свої помилки. Тому мої щирі вибачення всім істинно віруючим українцям, чиї почуття я зачепив», – сказав Євген та запевнив, що випуск «Реальної історії” присвячений саме традиційному українському різдвяному столу, а в Лаврі зберігається багато старовинних рецептів, які він вивчає. Кухар вважає, що за роки панування УПЦ МП «церква дуже відділилася від людей. Багато хто жив зі страхом зробити щось не так, тому просто оминав храми».

З боку священників є й слова підтримки

Справедливо зазначити, що з боку священників на адресу проєкту лунає є й слова підтримки. Приміром, священник ПЦУ Георгій Коваленко, який подивився відео Галімова та Клопотенка, радить подивитися його всім вірянам. Бо інакше виникає ситуація – «не дивився, але засуджую».

Георгій Коваленко

Він вважає, що українське духовенство і віряни стають жертвами російської пропаганди, тому закликав людей не вірити всьому, написаному у соцмережах. На думку Коваленка, немає нічого поганого у тому, щоб у такому місці знімати програму про різдвяні страви і зібрати при цьому кошти для дітей, батьки яких загинули, захищаючи Україну. Бо трапезна палата Трапезного храму – це сучасною мовою «бенкетна зала, або чернеча їдальня. І якщо шукати найкраще місце для подібних заходів, – то це саме воно».

У Роттердамі якщо в церкві немає служби викочують бар, а завдяки концертам бачать як виглядає переповнена церква

Поруч я (автор матеріалу – прим.) пригадую розповідь ще одного гостя нашого міста та університету Олександра «Фоззі» Сидоренка, про зустріч з яким теж писав наш сайт. Та розповідь була про те, як минулої зими український гурт ТНМК грав концерти у старовинних церквах Європи. Зокрема з різдвяною програмою, де присутні обіграні герої чорта та Ірода. Так, там вони часто стають арт-об’єктами.

Вертепи гурту ТНМК у храмах Європи

«Якось ми грали в Роттердамі. Там, якщо в церкві немає служби, то викочують бар. Поруч з церковною підсобкою є барна – стоять ящики з алкоголем. Нас полюбив настоятель берлінського храму, він дозволив нам взимку виступати у великій церкві. Вхід був безкоштовним, але ми збирали донати і робили аукціон. Одного разу він сказав, що завдяки нам побачив, який вигляд має церква, заповнена людьми», – розповідав у листопаді Фоззі.

Також з легкістю можна пригадати не один рок-концерт, який відбувається в Європі у стінах старих храмів.

Збираючи все до купи виникає кілька справедливих питань:

Припускаю, що якщо церква в Україні, хай навіть московського патріархату, не йтиме в ногу з часом, то молодь у ній ще не скоро побачить духовний дім.

Нагадаємо, учора наш сайт розповів про духовність, сімейне тепло та унікальні звичаї: різдвяні традиції в Україні

Exit mobile version