Міфи про «Дєнь побєди» від Українського інституту національної пам’яті

Перед сакральною для росіян датою 9 травня Proslav вирішив поділитись міфами, які пов’язано з «Дньом побєди». Варто зазначити, що ще 9 років тому українці також відзначали дане свято, не розуміючи скільки всього приховувала та перекручувала радянська влада.

Міфи про «Дєнь побєди» від Українського інституту національної пам’яті

День перемоги – чи не найбільше та найпомпезніше свято у році. Так було у пізньому срср і так є зараз у російській федерації, яка весь час свого існування нав’язувала ці звичаї сусіднім країнам.

Різноманітні військові паради, марші «безсмертних полків», георгіївські стрічки аж до білизни, нестримні гуляння, фронтові 100 грам, «дєди ваєвалі» і «можем павтаріть». Так за життя кількох поколінь свято-витвір радянського застою перетворилося ледь не на язичницький культ.

Лідери сучасної росії не втомлюються по сей день наголошувати на священному значення «Дня побєди» для усіх народів колишнього срср. Так у людей склалось враження, що 9-го травня дійсно завжди мало «особливий характер». Але що як подивитись на факти?

День перемоги – вигадане свято?

Вперше «День перемоги» встановлено державним святом, «днем всенародного торжества» у 1945 році. Але вихідним він пробув лише до 1947 року.

Навіть у перші повоєнні роки у травні жодних святкових парадів, ходи ветеранів на Красній площі не було. Вчорашніх «переможців» перекинули на фронт відновлення країни, а ветеранів, які мали серйозні поранення, взагалі насильницьки прибирали геть з-перед очей.

Майже 20 років, з 1948 року і по 1965 рік, чи не єдиними офіційними «святковими заходами» до «Дня перемоги» були артилерійські салюти, які відбувались у кількох великих містах. Так було на 5, 10 і 15 років «перемоги».

Однак не варто думати, що в цей час в союзі не було жодних гулянь. Щороку із розмахом святкували 7 листопада – день «жовтневої революції» та 1 травня – День солідарності трудящих:

Коли «День перемоги» став вихідним

І тільки у 1965 році Свято перемоги знову стало вихідним днем. Тоді на центральній площі москви провели військовий парад і тільки тоді на ньому вперше пронесли червоний «прапор перемоги», а не у 1945 році, як багато хто думав. Також на 20-річницю «перемоги» було випущено ювілейну медаль, якою нагородили понад 15 мільйонів людей.

Хто придумав святкувати «День перемоги»

Змінити статус цього дня вирішив тодішній очільник срср Леонід Брежнєв. У 1967 році у москві урочисто відкрили меморіальний комплекс «Могила невідомого солдата». І саме тоді перші особи країни започаткували традицію урочистого покладання вінків до меморіалу.

Тобто, звичні для усіх ритуали цього свята «День перемоги» набув лише у брежнєвські часи. І, як це часто бувало у срср, штучно – за вказівкою партії.

Ще хтось у світі відзначає «День перемоги»?

Ні, у більшості країн світу такого офіційного свята взагалі немає. Країни Західної Європи та США відзначають перемогу над нацизмом, але не 9 травня, а 8-го – в день, коли більшість німецьких військ склали зброю відповідно до Акту капітуляції Німеччини.

Західна традиція, до якої вже належить й Україна, вшановує пам’ять загиблих та акцентує на цінності миру. Війна, зброя і смерть не оспівуються й не романтизуються. Перемогою не хизуються, а інші народи не принижують. Нацизм засуджується категорично і безапеляційно.

Основний акцент – порозуміння, засвоєння уроків історії, недопущення нових воєн.

У що росія перетворила цей день?

Росія роками накачувала пропагандою власне населення. Мілітаризація, переможна істерія, спроби привласнити росіянами перемогу над нацизмом та знецінити внесок у неї інших народів.

Все те, що самі російські інтелектуали назвали влучним словом «побєдобєсіє».

Яка ситуація сьогодні

Наразі в Україні продовжує тривати повномасштабна війна з росією. Вже більше року наші Збройні сили відбивають напад окупантів та поступово звільняють тимчасово окуповані землі. Весь цивілізований світ допомагає нам грошима, технікою та медикаментами.

Не хочеться забігати наперед, але припускаємо, що 9 травня в Україні вже точно ніколи не будуть святкувати. Натомість буде новий День перемоги. Остаточної перемоги над росією, яка століттями намагалась знищити наш народ.

Міф про "День Перемоги" (українські субтитри)
Exit mobile version