МОН планує скоротити кількість університетів до сотні: які перспективи в Університету Григорія Сковороди у Переяславі

У Міністерстві освіти й науки України заявили про намір скоротити кількість закладів вищої освіти до близько 100, хоча до початку укрупнення їх налічувалося близько 130. Якими є перспективи Університету Григорія Сковороди в Переяславі, з’ясовує Proslav.

МОН планує скоротити кількість університетів до сотні: які перспективи в Університету Григорія Сковороди у Переяславі

Заява про подальше укрупнення пролунала з вуст заступника міністра освіти й науки Михайла Винницького у подкасті «Дофамін для освіти», де він зазначив, що наразі в Україні працює 121 університет, однак у майбутньому їх залишиться близько сотні.

Він зазначив, що цей показник стосується лише університетів, що підпорядковуються МОН, і не включає військові академії, а також університети під керівництвом Міністерства внутрішніх справ, охорони здоров’я, культури та стратегічних комунікацій.

«Демографія показує, що 15 років тому в нас було 630 тисяч випускників шкіл. Цього року буде трохи більше ніж 300 тисяч випускників, і ми говоримо, що рухаємося в бік 250 тисяч реальної бази потенційних студентів. А мережа була побудована на 600 тисяч. Очевидно, її треба зменшувати»– зауважив Винницький та навів приклад мережі європейських університетів, де середня кількість студентів становить близько 10 тисяч, тоді як в Україні – лише 5,7 тисячі.

Як нині справи з укрупненням закладів вищої освіти в Україні, про який йшлося раніше?

За словами Винницького, процес укрупнення університетів відбувається нерівномірно – десь воно вдається, а десь – ще не розпочато. Приміром, у Львові вже проведено значну роботу, а в Одесі цей процес лише планується. У той же час в Дніпрі зроблено чимало, а в Києві є певні досягнення. «Болісною» темою, за словами урядовця, є Харків, де процес модернізації мережі унеможливлюють постійні обстріли. Також промовець наголошує на тому, що зменшення кількості закладів освіти не є самоціллю.

Які перспективи в Університету Григорія Сковороди в Переяславі?

Якщо вірити словам заступника міністра, то в Україні ніколи не буде лише 20−30 університетів через важливий феномен – містоутворювальні заклади освіти, серед яких і Університет Григорія Сковороди в Переяславі та університети в Острозі, Глухові, Ніжині, Білій Церкві та Дрогобичі. За його словами, у деяких містах уже вдалося оптимізувати мережу вишів, проте в інших цей процес ще не розпочався.

«Це не про економію коштів. Це про створення спроможних спільнот, які мають певну вагу, де студенти мають можливість вибору індивідуальних освітніх траєкторій, де є можливість інвестувати в наукову інфраструктуру», – підсумував Винницький.

Чим нині живе університет Переяслава?

Університет Григорія Сковороди в Переяславі активно працює над інноваціями в освіті та соціальними ініціативами. Серед останніх важливих проєктів – відкриття першого на Київщині «Центру освіти та піклування про дітей дошкільного віку» та створення Центру ветеранського розвитку. Тут відкрито комунікують свої досягнення, будують амбітні плани на майбутнє.

У нещодавньому інтерв’ю виданню «МК» ректор закладу Віталій Коцур поділився, що нещодавно університет здобув 873 місце в міжнародному рейтингу закладів освіти агентства «ІНВІ», що стало значним успіхом для колективу. Рейтинг враховує наукові досягнення, професійний рівень співробітників, міжнародну співпрацю та вплив на розвиток країни. Коцур зазначив, що ці результати досягнуті завдяки титанічній праці викладачів і студентів.

«Університет не лише займає значне місце в освітній системі, але й став містоутворювальною інституцією, активно впливаючи на соціальне, культурне та економічне життя Переяслава. Крім того, університет створює нові актуальні спеціальності, щоб відповідати потребам ринку праці та забезпечити випускникам перспективи для розвитку», – говорить Віталій Коцур.

Нині значну увагу в університеті Переяслава приділяють міжнародній співпраці. УГСП є учасником програми «Erasmus+», що дозволяє студентам брати участь у міжнародній мобільності, а також запустив єдиний в Україні контактний пункт програми ЄС «Нова європейська ініціатива Баугауз». Це надає унікальні можливості для міжнародного партнерства, пошуку грантових проєктів та консультацій для бізнесу й місцевого самоврядування.

Окремим напрямком діяльності університету стало відкриття Центру освіти та піклування для дітей дошкільного віку. Цей центр надає освітні послуги за програмою Mr.Leader, допомагаючи дітям викладачів адаптуватися до шкільного життя.

Також, зважаючи на поточну ситуацію в Україні, заклад запустив Центр ветеранського розвитку. Тут ветерани можуть отримати психологічну підтримку, тренінги, а також соціально-психологічну реабілітацію. Центр функціонує на грантові кошти і тісно співпрацює з Міністерством ветеранів. Ректор планує розширювати спектр його послуг, включаючи фізичну реабілітацію, що відповідає актуальним потребам ветеранів, ВПО та їх родин.

Таким чином, видається, що Університет Григорія Сковороди в Переяславі прагне до комплексного розвитку, пропонуючи нові можливості для студентів і громадян. Зважаючи на це, перспективи його зникнення видаються примарними, хоч в нинішніх умовах йому доводиться боротися за кожного нового абітурієнта.

Раніше ми розповідали про те, що із 2025 року вчителям щомісяця доплачуватимуть по 1000 грн.

Exit mobile version