На дошкільну освіту в Україні чекає кардинальна реформа: яких змін чекати дітям, батькам і педагогам

В Україні запланували суттєві зміни у сфері дошкільної освіти. Зокрема, новий законопроєкт передбачає зменшення кількості дітей у групах та можливість вибрати напрям і форму навчання.

Ініціатор цього законопроєкту народний депутат від фракції «Слуга Народу», голова підкомітету з питань раннього розвитку та дошкільної освіти Володимир Воронов пояснив, чим ці зміни будуть корисні для дітей, їхніх батьків, педагогічних працівників та системи дошкільної освіти загалом.

Реформа дошкільної освіти

Батьки. Перш за все, можна чекати на максимальне зменшення рівня наповненості груп. Тоді діти зможуть навчатися з врахуванням всіх їхніх потреб та інтересів. Також батьки зможуть віддавати дитину до груп з різною формою освіти, серед яких буде і дистанційна.

Крім того, в законопроєкті передбачається створення центрів педагогічної і психологічної підтримки батьків. Там їм допоможуть зрозуміти, що дитині цікаво в цьому віці, як її правильно розвивати.

«І найголовніше: дитячий садок стає ближчим, тому що є чітке визначення території обслуговування плюс справедлива черговість зарахування дітей до комунальних закладів освіти. Більше ніяких черг! А якщо треба – діятимуть мобільні дитячі садки для віддалених населених пунктів», – розповідає нардеп.

Передбачили ініціатори законопроєкту і безпеку в умовах воєнного стану: місцева влада має сприяти облаштуванню садочків найпростішими укриттями.

Педагогічні працівники. Вихователі отримають скорочення робочого часу та адекватний обсяг педагогічного навантаження на тлі необхідності методичної роботи, підвищення кваліфікації, участі у педрадах, зустрічах з батьками та іншої організаційної роботи.

З’явиться і гарантія відпочинку: обсяг щорічної оплачуваної відпустки  становитиме 56 днів.

Обіцяють також повну академічну свободу. Працівники дитячого садочка отримають право обирати різноманітні освітні програми, навчально-методичне забезпечення та форми роботи.

«Та навіть більше: ви можете створювати власні освітні програми або ж брати участь у їх створенні. А також спільно з батьками формувати індивідуальні освітні траєкторії вихованців», – додає Воронов.

Заклади дошкільної освіти. У садочках можна буде використовувати чи створювати освітні програми на основі різного інформаційного та навчально-методичного забезпечення. А також визначати власну структуру, встановлювати власні правила внутрішнього розпорядку.

Крім того, заклади матимуть право планувати діяльність, визначати структуру та тривалість року, тижня, дня, форм організації освітнього процесу, визначати порядок харчування та медичного обслуговування, формувати перелік додаткових освітніх послуг.

У закладах освіти буде повна фінансова та кадрова незалежність, а також фінансові державні гарантії, зокрема принцип «кошти йдуть за дитиною».

Крім того, місцева влада може запровадити додаткову фінансову допомогу – компенсувати витрати на здобуття освіти у приватних дитячих садочках, ясельках, центрах розвитку за встановленим місцевою владою порядком.

Якщо місць у комунальних садочках, ясельках, центрах розвитку не вистачатиме, місцева влада може профінансувати їх у приватних дитячих закладах.

Економіка закладів дошкільної освіти. «Ми пропонуємо встановити для закладів дошкільної освіти різних форм власності однакові тарифи за користування однаковими комунальними послугами», – зазначає пан Володимир.

Ще одним важливим фактором, який передбачили ініціатори, є доступність земельних ділянок для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об’єктів закладів освіти.

Ще один потужний стимул – це створення сприятливих умов оподаткування закладів дошкільної освіти. Зокрема доходів фізичних та юридичних осіб, які інвестують власні кошти на розвиток закладів дошкільної освіти.

«Впевнений, що такі нововведення стануть основою для нової якості дошкільної освіти», – резюмує народний депутат.

Нагадаємо, Міністерство розвитку громад та територій України розпочало комунікаційну кампанію «Готуймося!», спрямовану на спонукання громадян індивідуально готуватися до опалювального сезону.

Exit mobile version