В Україні діти у віці 7-9 років мають надлишкову вагу в 22% випадків, а 8% дітей страждають на ожиріння. Невтішними підрахунками ділиться Proslav, посилаючись на інформацію ВООЗ.
Повідомляється, що надмірна вага та ожиріння є однією з основних причин інвалідності та смертності, оскільки ці стани пов’язані з багатьма неінфекційними захворюваннями, наприклад, серцево-судинними, діабетом і деякими типами раку, – йдеться в дослідженні. Водночас в організації наголошують на тому, що надмірна вага та ожиріння стають причиною понад 1,2 мільйона смертей у регіоні щороку. Себто наразі мільйони українських дітей ризикують зустріти доросле життя з хронічними хворобами.
Винуватці прикрої ситуації – неправильне харчування, малорухливий спосіб життя, спадковість, психологічні фактори. Врешті, ми живемо в середовищі, яке сприяє набору ваги – доступність фаст-фуду, реклама шкідливих продуктів, проблеми доступності спортивної інфраструктури.
Якою є ситуація у світі та чи варто бити на сполох?
У європейському регіоні та Азії дітей з надмірною вагою – 25%, з ожирінням – 11%. Як стверджують у ВООЗ, найбільш різко почали набирати вагу діти на півдні Європи, а найменше число випадків ожиріння зафіксовано в Центральній Азії.
Найбільші показники поширеності надмірної ваги та ожиріння виявили на Кіпрі – 42% дітей; в Італії та Греції – по 37% відповідно; у Хорватії – 36%; на Мальті – 35% й в Іспанії – 34%.
Водночас, ВООЗ називає ці фактичні цифри тривожними вказуючи, що товстих дітей стає більше практично в усіх країнах Європи та Азії.
Як виправити ситуацію та що залежить від батьків?
Як стверджує регіональний радник Європейського регіону ВООЗ з питань харчування, фізичної активності та ожиріння, доктор Кремлін Вікрамассінгхе, знизити кількість ожиріння серед дітей необхідно, впроваджуючи зміни в політику держав. Пропонує ввести обмеження на маркетинг нездорової їжі й маркувати її особливими стікерами.
Подолати цю проблему можна лише спільними зусиллями. Батькам слід мотивувати дітей до здорового харчування та активного способу життя. Звісно ж, варто демонструвати власний приклад.
- Готуйте здорову їжу вдома: Обмежте фаст-фуд, солодкі напої та снеки. Збільште кількість овочів, фруктів та цільнозернових продуктів.
- Заохочуйте активність: Проводьте більше часу на свіжому повітрі, займайтеся спортом разом з дитиною.
- Створіть здорову атмосферу вдома: Обмежте час, проведений перед екранами девайсів, уникайте емоційного переїдання.
- Зверніться до лікаря: Якщо у вас є підозри, що ваша дитина має надмірну вагу, обов’язково проконсультуйтеся з педіатром.
А тим часом стало відомо, скільки витратили американці на онлайн-покупки у чорну п’ятницю та що купували найбільше.