Обласний захід «Голос кобзарів» втретє пролунав у Переяславі: школярам показали, як народжується бандура

У середу, 14 травня, в парку імені Тараса Шевченка відбулася вже традиційна для нашого міста подія – «Голос кобзарів». Справжні кобзарі розкрили школярам таємниці свого ремесла та продемонстрували процес створення одного з найвпізнаваніших музичних символів української культури – бандури. Деталі – у репортажі Proslav з місця події.

Обласний культурно-просвітницький захід «Голос кобзарів» втретє пролунав у Переяславі

«Голос кобзарів» – це черговий етап масштабного проєкту «Просвітницький на колесах. Хто ми і звідки?». Ініціатива покликана ознайомити школярів Переяславської громади з історією та культурною спадщиною України. Автор і реалізатор проєкту – методист з культурно-просвітницької діяльності КЗ «Переяславський Центр культури і мистецтв», голова громадської ініціативи «Корінь нації» Микола Богатир.

На його запрошення до Переяслава завітали майстри Київського кобзарського цеху: Дмитро Радченко, Ждан Безвербний, Іван Кушнір, Юрій Кочержинський. Почесним гостем і головним спікером став переяславець Микола Товкайло – кандидат історичних наук, археолог, цех-майстер Київського кобзарського цеху.

– Цей кобзарський пленер відбувається на землі, де творив свої геніальні твори Тарас Шевченко, де проживає цех-майстер Київського кобзарського цеху Микола Товкайло. Кобзарі з Київщини завітали, щоб розповісти, що таке кобзарство, наскільки це унікальна гілка української культури. Якби не кобзарство, не було б і сучасної України – це носій нашої історії, духовності, культури. Тому в межах нашого проєкту «Просвітницький на колесах: Хто ми і звідки?» ми особливо наголошуємо на цій темі. Ми приїхали не лише розповісти, а й дати можливість на власні очі побачити, як з шматка дерева руками майстрів народжується справжній інструмент, – сказав Микола Богатир.

З вітальним словом до школярів, серед яких були учні п’ятих-шостих класів, звернулася заступниця міського голови Оксана Степаненко:

– Вітаю вас із гарним днем і тим, що сьогодні ви побачите щось нове й цікаве. Ці знання ви зможете застосувати у школі, поділитися з друзями. Хтось із вас, можливо, стане кобзарем – бо хтось же має продовжити цю справу. Тим паче, що вона справді унікальна і внесена до нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Ви побачите надзвичайних людей, які вміють співати, грати, творити. Тож давайте цінувати те, що має наша Україна. Дякуємо Миколі Богатирю за те, що маємо можливість доторкнутися до свого коріння.

Сучасні кобзарські цехи своєю діяльністю продовжують давню традицію, що була поширена по всій Україні. Кожне полкове й сотенне місто Великої України мало своїх бандуристів та кобзарів. Лірники Західної України брали участь у побуті січових стрільців та повстанців УПА. До слова, традиційно кобзарський сезон розпочинався на Трійцю: кобзарі приходили до Києва освячувати інструменти, а потім до Покрови мандрували Україною. Нині музиканти вже не настільки прив’язані до сезонів.

– Ми вже багато років саме в цю пору приїжджаємо до Переяслава, щоб розповісти, хто такі кобзарі, що таке кобзарство і які бувають кобзарські інструменти. У нашому місті є єдиний у світі Музей кобзарства. Кобзарі – це були професійні мандрівні музиканти. У давнину — переважно незрячі, – пояснив Микола Товкайло.

Київський кобзарський цех об’єднав прихильників кобзарської традиції наприкінці 1970-х років. Його засновник Георгій Ткаченко створив креслення основних варіантів традиційної бандури й передав їх своєму учневі – Миколі Товкайлу.

На основі цих креслень Микола Тихонович виготовив за життя близько пів сотні щипкових інструментів. Він також переймав досвід у відомих майстрів.

– У Переяславі жив Іван Степанович Ситник. У 1920-х роках він працював у майстерні на Хрещатику, де виготовляли скрипки. Був шанованим музикантом, керував оркестром струнних інструментів, який акомпанував німому кіно. Мені пощастило поспілкуватися з ним і перейняти безцінні знання. Тепер я передаю їх своїм учням, які вже можуть виготовити інструменти самостійно, – розповів кобзар.

Разом із колегами Микола Тихонович провів майстер-клас з виготовлення справжньої бандури – від етапу вибору дерева до остаточної обробки. Школярі з захопленням спостерігали за процесом створення інструмента, спілкувалися з кобзарями, торкнулися історії та звичаїв, побачили й почули автентичні українські інструменти, аналогів яким немає у світі. Майстри заохотили молоде покоління цікавитися своїм корінням і прагнути до справжнього.

Організатори заходу висловлюють вдячність адміністрації кафе «Центр» за гостинність та безкоштовне смачне частування для запрошених гостей.

Нагадаємо, у Переяславі вчетверте відбудеться благодійна акція «Одягни вишиванку – підтримай захисника»: програма заходів.

Exit mobile version