Олесь Доній, Микола Томенко й Павло Гай-Нижник презентували в Переяславі дві книги про Сковороду і «українську мрію»

31 січня 2023 року в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі відбулася презентація книги «Сковорода і Ми» та ще одного видання-осучаснення ідей Савича під назвою «Українська мрія. 25 сходинок до суспільного щастя». Чому ця розмова важлива?

Олесь Доній, Микола Томенко й Павло Гай-Нижник презентували в Переяславі дві книги про Сковороду і «українську мрію»

За повідомленням кореспондента Proslav cпершу  у читальному залі Сигізмунда ІІІ, український політичний і громадський діяч, голова благодійного фонду «Рідна країна» Микола Томенко; український журналіст, телеведучий, політик, громадський та культурний діяч Олесь Доній й український історик, поет, громадсько-політичний діяч Павло Гай-Нижник, за багаторічною традицією, відкрили спільну з музейниками НІЕЗ «Переяслав» виставку «Україна – одна, єдина й нероздільна!». Там демонструють копії документів 1917-1921 рр., документи, фотодокументи, речові предмети учасників історичних подій (2013-2023 рр.), демонструють  тяглість національної ідеї, сторічний героїзм та жертовність українців у боротьбі за соборність та незалежність України, зокрема у горнилі трьох революцій, анексії Криму і окупації Донбасу й після повномасштабного вторгнення росіян на територію України 24 лютого 2022 року. Поміж тим, відкриваючи експозицію, гості багато говорили про потребу збільшення кількості годин та актуалізації змісту і форми подачі учням шкільного курсу «Історії України».

Пізніше перемістилися до укриття №1, де перед великою аудиторією педагогів та учнів старших класів Переяславського академічного ліцею імені Івана Мазепи, які нині навчаються на базі УГСП, викладачів та студентів хакладу презентували анонсовані новодруки. Ректор університету Віталій Коцур підкреслив, що спікери – це учасники революцій й люди, які безпосередньо впливали на новітню історію України і впродовж 30 років виборювали її сьогодення на ідеологічному, історичному та культурологічному фронтах.

Микола Томенко

Далі Микола Томенко наголосив, що сучасному поколінню українців вкрай важливо ще більше знати й шанувати свою історію, мову, культуру і традиції. Додав, що присутні співавтори книги максимально спонукають українську владу правильно повернути «український світ» та максимально очиститись від панування «русского мира». Наостанок поділився своїми думками щодо того, як цьому допомагає Сковорода та його концепція «спорідненої праці».

Олесь Доній

Безпосередній укладач книг «Сковорода і Ми» та «Українська мрія. 25 сходинок до суспільного щастя», український журналіст, політик, громадський та культурний діяч Олесь Доній теж наснажував молодь до того, як слід боротися за Україну на новітньому етапі її національно-визвольної боротьби. Також розповідав про дещо нестандартного й далеко не міфологічного Савича, різні думки про якого можна знайти у цих виданнях, зокрема й в контексті повномасштабної фази війни. Він прочитав свій вірш  написаний під враженням атаки на пологовий будинок в Маріуполі:

Російському солдату

І ось ти зайшов на чужбину,

Заліз на землю ворожу,

Де під кожним кущиком віє:

«Україна все одно переможе!»

І ось ти стріляєш в жінок,

З якими, може, мріяв би спати.

І ось ти вбиваєш діток

І ще не боїшся відплати.

Та невдовзі у мареві сонній

Убиті тобою немовлята

Приходитимуть по одній

І чітко так промовлятимуть:

«Горітимеш ти у пеклі!

І не у м’якому ліжку.

Згадуючи перед смертю

Дитячі ручки і ніжки».

І сон цей тебе нещадно

З’їдатиме щонощно.

І знатимеш ти, падло,

Що сон той направду віщий.

Горітимеш, суко, у пеклі!

За стогони, кров і муки!

І ця перспектива невпинно

Стає ближче і ближче, падлюко!

І коли твої вії обвугляться,

А очі луснуть в пожежі,

Останнє, що ти почуєш: «Україна все одно переможе!»

Павло Гай-Нижник

Український історик, поет, громадсько-політичний діяч Павло Гай-Нижник привернув увагу юних учасників зустрічі словами, що «Сковорода був жостким чуваком», а далі розкрив кілька маловідомих фактів про Савича. Гай-Нижник відверто говорив про «війну за життя» для українців. «Нині нам потрібно захищатися не лише від безпосереднього ворога, а й корисливих ідіотів-українців. Ми маємо їх додушити і змінити цю країну», – підкреслив історик.

Наостанок візиту до Переяслава гості відповіли на питання учасників зустрічі, подарували книгу переможцю відкторини, відвідали НІЕЗ «Переяслав».

Фото надано пресслужбою Університету Григорія Сковороди в Переяславі

Exit mobile version