БОЙОВІ ДІЇ
– Українські сили спротиву продовжують героїчно боронити Батьківщину й застосовують тактикуневеликих локальних контрнаступів, яка вже приносить свої плоди: наші воїни знищують окупантів та їхню техніку на всіх напрямках. Українське командування повідомляє і про звільнення від загарбників населених пунктів у кількох областях – Чернігівській, Запорізькій, Сумській, Харківській, Київській.
У Генштабі наголосили, що російська пропаганда зараз розповідає про нібито плановий відвід своїх військ від Києва та Чернігова, однак ЗСУ фіксує тільки часткове відведення військ.
Окупанти змушені тікати з поля бою, бо так і не досягли жодних бажаних результатів, втратили багато людей і техніки на північному напрямку.
– У британській розвідці зазначають, що російські військові в Україні дедалі частіше відмовляються виконувати накази та спеціально виводять з ладу техніку. Ворогу «не вистачає зброї і бойового духу», а через хаос у військах нещодавно випадково збили власний літак.
– Протягом минулої доби з небезпечних зон вдалося евакуювати 1530 осіб, із них 812 – із Маріуполя, 718 — це жителі міст Запорізької області (Бердянськ, Мелітополь, Енергодар, Гуляйполе, Пологи, Оріхів, Василівка).
МІЖНАРОДНІ ПЕРЕГОВОРИ
Член переговорної групи, очільник фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія про українсько-російські переговори:
Про нашу позицію на переговорах
Ми поставили свою переговорну позицію публічно, і російська федерація уже не може імітувати процес переговорів. До цього були побоювання, що це процес для того, щоб приховати військові дії.
Ми зробили зараз хід конем, кажемо, що це позиція української сторони, вона уже відома. Ми запрошуємо усіх іноземців у офіційні переговорні канали. Тобто РФ потрібно чи зайнятися дійсно вже справжніми перемовинами і демонструвати усьому світові як вони рухаються. Або сказати, що вони не хочуть займатися перемовинами і перейти суто на військовий шлях. І тоді мати всі наслідки міжнародного характеру.
З тактичної точки зору в цьому бою ми однозначно виграли.
Це оцінки не нашої перемовної групи, а оцінки наших Збройних сил. Коли ЗСУ дають великі результати, ми це беремо і використовуємо.
Про позицію військових
Ми нічого не робимо без консультацій наших військових, тому що зараз військові – номер один, наша опора. І якщо їм щось не подобається, ми просто це викреслюємо. Ми все обговорюємо з військовими, потім – з дипломатами, а вже потім щось озвучуємо.
Про першу зустріч з російською делегацією
На початку переговорів було просто бажання встати з-за столу й піти. Оскільки вимоги були дуже ультимативні. Але ми розуміли, що у нас є завдання. Коли ми їхали на перший тур перемовин, ми спитали Президента, що ми будемо вважати успішним результатом. І завдання було поставлено, що успішним результатом буде відчуття, що РФ має повернутися додому і доповісти своєму президенту, що з цими людьми можна розмовляти й вони можуть щось розглядати.
І коли було бажання встати й піти, ми, виходячи з цього, казали: «Добре, давайте почитаємо, вивчимо позиції, надамо якісь контрпозиції». Тобто виконали наше завдання на перший раунд.
Про концепцію «укріпленого нейтралітету»
Ми запросили ізраїльських військових експертів, і вони сказали, що нам найбільше підходить концепція так званого «укріпленого нейтралітету». Вона полягає в тому, що у нас є своя оборонна армія, яка може себе захищати. Тобто все озброєння оборонного характеру, «залізні куполи», ракетне озброєння. І крім цього – можливість дуже швидко мобілізувати резервістів. Як у Швейцарії та в Ізраїлі. Зараз усі передумови для цього у нас є. І ми так і бачимо, що буде армія та ще було мільйон людей, які кожного року раз чи два рази на рік проходять навчання на полігонах.
Про наше бачення подальшого розвитку подій
Спочатку має бути повне припинення вогню. Ніхто не буде нічого парафувати чи візувати, якщо буде застосовуватися зброя на території України.
Потім має бути великий саміт міжнародних партнерів. А перед цим – повне відведення військ. Чи після парафування на саміті має бути повне відведення військ. На позиції, де вони перебували до 23 лютого. І потім уже тимчасове застосування договору. Оскільки інші країни повинні будуть ратифікувати у своїх парламентах цей договір, на це потрібен якийсь час. А найголовніше, що ми кажемо, що для того, щоб перейти зараз у повний нейтральний статус, нам треба змінювати Конституцію. Ми як політики не хочемо брати на себе цей вибір, оскільки вибір має зробити Український народ шляхом загальнонаціонального всеукраїнського референдуму. Це велика процедура, яка може зайняти не менше, ніж пів року. І ця процедура не може бути реалізована на немирній території. Усі люди, які через війну виїхали з України, повинні повернутися додому… Це має бути свідомий вибір громадян, а не політиків.
Про підписання угоди
Ми хочемо, щоб договір підписали президенти країн, ратифікували їхні парламенти і це стане вже реальним міжнародним документом, які зобов’язані виконувати всі.
Наша позиція полягає в тому, що ми можемо щось підписати тільки пакетом. Ми не можемо домовитися, наприклад, щодо нейтрального статусу та гарантій безпеки і просто забути питання ОРДЛО. Ми на таке не готові. Ми підпишемо лише все разом.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
– 72% американців довіряють Президенту України Володимиру Зеленському в питаннях міжнародної політики, тоді як довіра до Джозефа Байдена серед громадян США сягає 48%. Такі результати опитування оприлюднив американський соціологічний центр Pew Research.
– Британці теж вірять у Володимира Зеленського, в українців та нашу перемогу. Англійський тижневик The Economist розмістив на обкладинці свого нового номера фотографію нашого Президента із фразою «Чому Україна має перемогти».
– Сьогодні завдяки грамотній державній політиці, масштабній дипломатичній роботі та героїчному опору наших військових світ допомагає Україні, бо ми самі демонструємо бажання боротися за нашу державу на всіх рівнях.
– Українські правоохоронці продовжують боротьбу проти російських колаборантів, які просували в нашій державі ідеї країни-агресора й намагалися посіяти розбрат у суспільстві.
– Мирні жителі на тимчасово захоплених росіянами територіях не припиняють опір.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
– Із кожним днем війни в Україні путін все більше втрачає контроль над своєю армією. Російськівійськові, які мали бойові зіткнення з українськими воїнами, думають лише про те, як швидше поїхати додому живими йнеушкодженими. А на території росії серед військових також ширяться панічні настрої, тому цілі підрозділи відмовляються від участі у війні.
– Міжнародні санкції завдають серйозних втрат російській економіці, а в деяких випадках потужні удари відчувають цілі галузі. Тож кожен росіянин уже сьогодні відчуває, що за агресію доводиться дорого платити.
– Продажі автомобілів американських, європейських та японських марок у березні в РФ практично зупинилися через відсутність нових поставок, а ціни в автосалонах зросли в рази.Станом на кінець березня нові автомобілі подорожчали від 50% до 100% і більше.
Причому більшість росіян зараз не зможе собі дозволити навіть Ладу чи Оку, бо й на них ціни злетіли і через інфляцію, і через дефіцит іноземних комплектуючих, які використовував російський автопром.
– За місяць центробанк рф втратив майже 40 мільярдів золотовалютних резервів.
– Голова МЗС рф Сергій Лавров заявив, що Москва надала свою акредитацію дипломату, який представляє «Талібан».
– Росія пропонує свою нафту Індії за ціною майже на 40% нижчою за ринкову – 65 доларів за барель.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
– У нинішніх умовах забагато санкцій проти росії за її агресію не може бути. Світ і далі тисне на рф економічними обмеженнями, як секторальними, так і персональними.
– Сполучені Штати планують надати уряду України 500 мільйонів доларів у вигляді прямої бюджетної допомоги. Про це заявив Президент США Джо Байден під час розмови зВолодимиром Зеленським.
– Прем’єр-міністр Словенії Янез Янша заявив, що підтримує надсилання систем протиракетної оборони С-300 в Україну.
– Північноатлантичний альянс буде допомагати Україні зброєю «стільки, скільки необхідно», тому що Україна воює за свободу, за демократію, за «наші спільні цінності». Про це сказав генсек НАТО Єнс Столтенберг на пресконференції.
– Швеція заявила про виділення у весняному бюджеті близько 1,1 млрд доларів на житло та інші витрати для українських біженців.
– Президент Володимир Зеленський виступив перед австралійським парламентом і закликав Австралію надати Україні бронемашини Bushmaster та блокувати для росії море, щоб жоден корабель країни-агресора не міг потрапити в порти вільного світу. Глава держави додав, що Україна запрошує провідні держави та компанії та найкращих спеціалістів приєднатися до проекту відновлення держави.