БОЙОВІ ДІЇ
Розпочалась сімдесят перша доба героїчного протистояння Українського народу російському воєнному вторгненню.
Тактика локальних контратак дає свої результати: українські сили оборони повідомляють про звільнення кількох населених пунктів на схід від Харкова. Як повідомляє розвідка, росіяни концентрують поблизу Ізюма значні сили, але наша артилерія завдає точних ударів по скупченнях ворога. Зокрема, українські військові спалили російську колону забезпечення з боєприпасами. Важливо, що знищення відбулося в 20 кілометрах від Ізюма на території, яку ворог вважав своїм тилом.
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 05.05 орієнтовно склали:
- особового складу 24700 (+200) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 1092 (+15) од,
- бойових броньованих машин ‒ 2651 (+41) од,
- артилерійських систем – 499 (+8) од,
- РСЗВ- 169 (+6) од,
- засоби ППО – 83 (+2) од,
- літаків– 196 (+2) од,
- гелікоптерів– 155 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 1907 (+40) од,
- кораблі /катери- 10 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 312 (+9);
- Спеціальна техніка – 38 (+0);
- Крилаті ракети – 89 (+2).
Найбільші втрати противника (минулої доби) спостерігалися на Попаснянському напрямку.
Також ЗСУ деокупували чотири населені пункти поблизу адмінмежі Миколаївської та Херсонської областей.
Практично уздовж усієї лінії зіткнення ведуться активні бої, але наші воїни змушують ворога відступати.
Триває блокування та спроби знищення наших підрозділів у районі «Азовсталі» в Маріуполі. В окремих районах, за підтримки авіації, ворог поновив наступ, але ці атаки не мають успіху.
- Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі заявив, що українські військовослужбовці ефективно використовують надане союзниками озброєння. За його словами, найбільш результативно застосовується протитанкова зброя. Успішне поєднання всіх компонентів захисниками України призвело до того, що росіяни не досягли тих успіхів, які вони планували.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
- Україна не піде на підписання нового варіанту Мінських домовленостей і не погодиться на заморожування війни.
Про це президент Володимир Зеленський заявив під час виступу на Wall Street Journal CEO Council Summit.
«Ми не виходили з Мінська, з нього вийшла 24 лютого росія. Вони вийшли, і більше в таке болото Україна не піде точно».
«Спочатку треба зробити відповідні кроки, щоб зупинити війну, а потім набуде чинності дипломатія. Бажано зробити перший етап, і ми це зробили – зупинити росію в її просуванні вперед. Другий етап – максимально зробити так, щоб росія відійшла з нашої території. Зараз ми на другому етапі. Третій етап – відновити максимально територіальну цілісність… Там, де можна відновити територіальну цілісність, знайти якісь компроміси завдяки діалогу на словах, а не діалогу зброї, там Україна це робитиме, але показуючи свою позицію як рівноправного партнера в будь-якому діалозі».
- 69% українців негативно ставляться до росіян. Кількість тих, хто ставиться позитивно, за рік зменшилась у понад 3 рази і нині становить лише 8%.
Про це свідчать результати опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг».
До жителів Білорусі позитивно ставляться лише 22% (за рік показник погіршився втричі), негативно – 33%, нейтрально – 42%.
Найкраще українці ставляться до україномовних (95% – позитивно) та російськомовних (57% – позитивно, 30% – нейтрально) українців. Також позитивне ставлення переважає і до євреїв (60%) та угорців (49%), які проживають в Україні.
Також соціологи станом на кінець квітня 2022 року зафіксували в Україні найнижчий за історію показник ностальгії людей за колишнім СРСР. Лише 11% українців сумують за розпадом СРСР.
На сприйняття ідеологічних питань, особливо пов’язаних зі «спільною» радянською історією, відчутно вплинула повномасштабна агресія росії.
- Спікер парламенту Молдови Ігор Гросу та голова парламентської комісії з національної безпеки Ліліан Карп 4 травня прибули з візитом до України. Молдовські політики відвідали Бучу.
- 8 і 9 травня Україна відзначатиме День пам’яті та примирення і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Український інститут національної пам’яті презентував нове гасло – «Перемогли нацистів – переможемо і рашистів!».
- Сьогодні в Україні запрацювала митна Е-декларація для гуманітарних вантажів. Тепер декларацію можна створити на етапі відправки вантажу, а на кордоні лише підписувати вже готові документи.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ
- Кремль різко скоротив використання терміна «денацифікація», який путін називав як одну з причин початку війни в Україні.
- Обсяг переробки нафти в росії продовжує скорочуватися – у квітні він зменшився на 7% порівняно з березнем.
- Світ відмовляється не тільки від російських енергоносіїв, а й від деревини – важливого експортного продукту рф.
- У росії найближчим часом може виникнути серйозний дефіцит кваліфікованих пілотів. Через санкції та зниження пасажиропотоку у простої перебувають 13% (близько 1500) лінійних пілотів та 5% (1300 осіб) бортпровідників. Наразі вони активно шукають роботу за кордоном, і Мінтранс рф щомісяця отримує майже 70 звернень від іноземних авіаційних регуляторів із проханням підтвердити сертифікат спеціаліста. Через санкції працевлаштуватися в країни ЄС або США неможливо, тому російські пілоти можуть розглянути країни СНД і Туреччину.
- Через припинення рф участі в міжнародних клінічних випробуваннях та неадекватного курсу рубля багато пацієнтів з онкозахворюваннями в росії можуть втратити якісне лікування.
- У російському Нижньовартовську невідомі чоловіки закидали «коктейлями Молотова» будівлю військкомату.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- У ЄС презентували деталі шостого пакету санкцій проти росії:
- ЄС відмовиться від російської нафти через півроку, а від нафтопродуктів – до кінця 2022 року.
- ЄС відключить від SWIFT ключовий російський банк – «Сбербанк» (37% банківського сектора) і ще два великі російські банки. Це посилить ізоляцію російського фінансового сектора від світової системи.
- Проти російських телеканалів також будуть запроваджені санкції. Доступ до ефіру ЄС заборонять трьом великим державним мовникам рф. Вони більше не зможуть працювати ні в кабелі, ні через супутники, ні в інтернеті, ні через програми у смартфонах. Ці канали визначені як рупор путінської брехні та агресивної пропаганди.
- ЄС розширить «чорні списки» за рахунок російських військовослужбовців та чиновників, причетних до воєнних злочинів в Україні.
- Як повідомляє видання Bloomberg, у шостому пакеті санкцій також передбачена заборона для росіян на операції з нерухомістю.
- Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн під час виступу в Європарламенті заявила, що ЄС має намір взяти участь у повоєнному відновленні України та її економіки. Для цього пропонується почати роботу над амбітним пакетом відновлення України.
- Парламент Болгарії затвердив рішення про ремонт української військової техніки на своїх оборонних підприємствах.
- Американська компанія з автоматизації промисловості Emerson йде з російського ринку і шукає можливості продати свій завод в країні.