БОЙОВІ ДІЇ
Розпочалась шістдесят шоста доба героїчного протистояння Українського народу російському воєнному вторгненню.
Сьогодні з упевненістю можна сказати, що захисники України поламали всі рожеві плани путінського режиму провести свої паради перемоги 9 травня у ключових українських містах.
Також скасовуються традиційні заходи «побєдобєсія» і на тимчасово окупованих територіях – у так званій «ДРН» оголосили, що цього року не буде урочистостей. Офіційно це пояснили побоюванням обстрілів, однак усі розуміють, що ніякої перемоги немає, а втрати в людях і живій силі у пособників агресора зараз просто колосальні. За нинішніх обставин на лінії зіткнення та через критичну нестачу людей про відведення підрозділів із передової не може бути мови.
Крім того, попри всі пафосні заяви російських пропагандистів та обіцянки окупантів за кілька днів розбити ЗСУ, українська армія уже понад 2 місяці залишається на своїх позиціях буквально за 30 кілометрів від центру Донецька – в Авдіївці та Мар’їнці.
А поки армія окупантів застрягла в боях за маленькі населені пункти в Україні, російські пропагандисти разом із деякими депутатами Держдуми у прямому ефірі телеканалів мріють про ракетні ядерні удари по європейських столицях.
- На Харківщині ЗСУ звільнили від російських окупантів село Руська Лозова.
Як зазначили в командуванні Сухопутних військ, це стратегічно важливий населений пункт, що розташований на трасі Харків-Бєлгород. Саме з цього передмістя ворог вів прицільний вогонь по цивільній інфраструктурі та житлових масивах Харкова.
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 30.04 орієнтовно склали:
- особового складу – близько 23200 (+200) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 1008 (+22) од,
- бойових броньованих машин ‒ 2445 (+27) од,
- артилерійських систем – 436 (+1) од,
- РСЗВ – 151 (+0) од,
- засоби ППО – 77 (+4) од,
- літаків – 190 (+1) од,
- гелікоптерів – 155 (+0) од,
- автомобільної техніки – 1701 (+6) од,
- кораблі /катери – 8 (+0) од,
- цистерн з ПММ – 76 (+0),
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 232 (+4).
- Спеціальна техніка – 32 (+1).
- Пускові установки ОТРК/ТРК / – 4 (+0).
Найбільші втрати противника (минулої доби) спостерігалися на Ізюмському напрямку.
- Успіхи захисників України відзначили в британській розвідці. Згідно з оприлюдненим звітом, росіяни основним стратегічним напрямом і далі вважають Донецьку та Луганську області. Тут відбулися особливо важкі бої в районі Лисичанська та Сєверодонецька, зі спробами просування на південь від Ізюма до Слов’янська.
- Головне управління розвідки повідомило, що в одному з окупованих сіл Херсонщини відбулася перестрілка між російськими військовими з Бурятії та кадировцями. В інциденті взяли участь по понад 50 осіб з кожного боку. Точна кількість поранених і загиблих наразі невідома.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
- Україна має достатній потенціал для стабілізації світового продовольчого ринку, але росія блокує українські порти та руйнує виробничу базу.
Про це заявив Президент Володимир Зеленський під час зустрічі з генсеком ООН Антоніу Гутеррешем.
«Маємо всі товари, щоб постачати з наших портів в Одесі, Миколаєві, Херсонській та Запорізькій областях. Але частиною агресивної політики Росії, агресивної війни Росії проти нашої держави є саме блокада наших портів. А також свідомі для російської армії руйнації нашої виробничої бази, їхні кроки в цьому напрямку, зокрема, руйнування нашої аграрної бази».
Президент наголосив, що припинення війни росії проти України й повернення миру є обов’язковим, щоб не допустити продовольчої кризи та врятувати десятки країн від голоду і політичного хаосу.
- Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш під час візиту до Києва визнав нездатність Радбезу ООН запобігти війні та зупинити її.
- Українська влада планує цього року надати для тимчасового проживання вимушених переселенців понад 53 тисячі квартир. Житлом будуть забезпечені орієнтовно 186 тисяч осіб.
Квартири будуть надаватися з ремонтом та мінімальним оснащенням технікою та меблями.
Усі квартири будуть у державній власності. Після повернення людей у свої домівки це житло надаватиметься людям, які роками стояли у черзі.
- Кабмін ухвалив рішення залишити ціни на газ для населення без змін – 8 грн за куб. Пільгова ціна буде діяти й для підприємств, які забезпечують обороноздатність держави.
- Абсолютна більшість українців негативно ставиться до путіна та лукашенка. Про це свідчать дані опитування, проведеного соціологічною групою «Рейтинг».
- У Києва продовжують відновлювати роботу дипломатичні установи іноземних держав.
- 44% українських бізнесів відновили роботу після вимушеного призупинення через повномасштабне вторгнення росії.
- Медична сфера також адаптувалася до роботи в умовах війни і тепер у центрі та на заході України поновили планові госпіталізації пацієнтів та операції, які були призупинені в перші дні повномасштабної агресії.
- Український суд арештував акції та майно Глухівського кар’єру кварцитів, який належить кіпрській «Русал» російського олігарха Олега Дерипаски.
За даними правоохоронців, підприємство здійснювало незаконний видобуток кварциту, кремнію та феросиліцію у родовищі на Сумщині.
Також суд за клопотанням Офісу генпрокурора наклав арешт на активи кіпрських компаній російського олігарха Михайла Фрідмана та його партнерів вартістю 470 млн грн на рахунках в «Альфа-банк Україна». Напередодні та після початку російського вторгнення росіяни намагалися вивести з України понад 1 млрд грн.
- Уряд сьогодні виділив понад 119 млрд грн Міноборони на забезпечення армії. МВС перераховано понад 28 млрд грн.
Перший і ключовий пріоритет – це забезпечення захисників держави. Гроші підуть на зарплати, техніку, пальне, їжу, захист, зброю.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ
- путін у будь-якому разі програє, якщо залишиться при владі в росії. Зараз Європа максимально диверсифікується від російських енергоносіїв, оскільки рф уже характеризується як ненадійний постачальник.
Таку думку висловив британський економіст, експерт з питань України Тімоті Еш.
За його підрахунками, російські фінансові ринки, акціонерний капітал впали не менше ніж на 50% за рік, а ринок боргових зобов’язань — на 80%. Агресивна зовнішня політика путіна знищила близько 800 млрд дол. вартості російських фінансових активів.
Через розв’язання війни проти України росія вже зазнала понад 1,2 трильйона доларів прямих втрат. Це приблизно по 8 тисяч доларів на кожного росіянина.
Експерт вважає, що всі росіяни відчують ціну війни через високе безробіття, зростання інфляції, зниження реальних доходів і втрачені можливості.
- Росія за час війни випустила по Україні 1300 ракет, що коштувало агресору щонайменше 7,5 млрд доларів. Відповідну оцінку надало видання Forbes Україна.
- Банк росії погіршив прогнози щодо росту інфляції і падіння ВВП. Очікується, що за підсумками 2022 року інфляція становитиме 18-23%. ВВП рф цього року скоротиться на 8-10%.
- Російська Асоціація власників кінотеатрів заявила, що через західні санкції ринок кіноіндустрії в рф майже розвалився, а близько 50 тис. співробітників виявилися під загрозою втрати роботи.
- За інформацією Росстату, за перші 3 місяці цього року у рф кількість населення скоротилася на 260 тис. осіб.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Конгрес США схвалив закон про ленд-ліз для України. Це була передостання сходинка на шляху до вступу в силу після того, як Сенат, схвалив цей документ.
- Польща поставила Україні понад 200 танків Т-72 та кілька десятків бойових машин піхоти. Про це заявив заступник міністра оборони Польщі Войцех Скуркевич. За його словами, військова допомога Україні вже перевищила 1,5 млрд євро.
- Іспанський корабель з 200 тоннами військового вантажу для України прибув до Польщі. До складу партії входять 30 вантажівок, кілька спеціальних важких транспортних машин та 10 невеликих автомобілів, які будуть використовуватись для доставки військового майна в Україну.
- Наша держава отримає додатково 495 млн євро грантових коштів з Цільового фонду Світового банку.
- Німеччина не накладатиме вето на рішення Євросоюзу про нафтове ембарго щодо Росії. Про це заявив віце-канцлер та міністр економіки ФРН Роберт Хабек.
- Норвегія вирішила доєднатися до санкцій Євросоюзу та закрити кордони та порти для російських вантажівок і суден. Виняток зроблять тільки для риболовецьких суден, які часто вивантажують свій улов у портах на півночі Норвегії. Також ці санкції не стосуватимуться архіпелагу Шпіцберген.