БОЙОВІ ДІЇ
- 32-ий день повномасштабної війни з росією підтверджує, що українські сили оборони ефективно дають відсіч окупантам на всіх напрямках, при цьому в окремих районах проводяться успішні контратаки. Загарбники продовжують втрачати живу силу й техніку.
Зараз наші сили проводять невеликі тактичні контрнаступальні операції у чотирьох областях – Сумській, Харківській, Київській та Херсонській. Звільнено декілька населених пунктів, зокрема місто Тростянець. Звідти вигнали так звану «еліту» російських сухопутних військ – Кантемирівську танкову дивізію, яка втікала, залишивши озброєння, техніку та боєприпаси. Тепер усе це буде використано для звільнення інших українських міст від окупації.
Поразка у Тростянці стала особливо відчутною для росіян. Як повідомили в Міноборони України, в рф зняли з посади командувача 1-ї танкової армії Західного військового округу генерал-лейтенанта Сергія Киселя. Йому начебто закидають провали на Харківщині та Сумщині.
Відзначилися наші оборонці й на Донецькому та Луганському напрямках, де протягом минулої доби вдалося відбити 7 ворожих атак. Знищено 8 танків, 8 одиниць броньованої техніки і 3 автомобілі.
У Балаклійському районі Харківської області звільнено село Гусарівка, де були зосереджені значні сили противника. Близько 60 одиниць техніки знищено. Втрати особового складу уточнюються.
Також протягом минулої доби наші воїни взяли в полон кілька десятків загарбників.
Успіхи наших захисників підтверджують і наші партнери. Так, в останньому розвідувальному огляді Міноборони Британії зазначило, що «локальні українські контратаки перешкоджають спробам росії реорганізувати свої сили».
У повітряному просторі України ворог також не почувається безпечно, адже наші сили ППО ефективно працюють. Як повідомляє Командування Повітряних Сил ЗСУ, окупанти суттєво знизили авіаційну активність.
Станом на ранок 27 березня загальні втрати агресора склали:
- особового складу – близько 16600 (+200),
- танків ‒ 582 (+7),
- бойових броньованих машин ‒ 1664 (+24),
- артилерійських систем – 294 (+1)
- РСЗВ – 93 (+2),
- засоби ППО – 52 (+1),
- літаків – 121 (+4),
- гелікоптерів – 127,
- автомобільної техніки – 1144 (+13),
- кораблі /катери – 7,
- цистерн з ПММ – 73,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 56,
- спеціальна техніка – 21 (+2),
- пускові установки ОТРК/ТРК – 4.
- За інформацією Генштабу ЗСУ, тільки до медзакладів тимчасово окупованого Севастополя щодня прибуває в середньому 50-100 поранених російських військових. Морально-психологічний стан росіян низький.
Як підтверджують експерти, саме низький моральний дух російських військ змушує старших офіцерів наближатися до лінії фронту. Через це в Україні з початку війни загинули вже сім російських генералів. Усі вони намагалися виштовхнути вперед свої війська, які «загрузли».
- В Україні триває евакуація мирного населення з небезпечних зон. На 27 березня погоджено два гуманітарні коридори в Донецькій та Луганській областях. Зокрема, домовлено про централізоване вивезення маріупольців на автобусах із Бердянська до Запоріжжя.
Ще один коридор – із міста Рубіжне до міста Бахмут.
Протягом минулої доби із зони активних бойових дій вдалося вивезти 5 208 українців. Спрацювали всі 10 погоджених коридорів.
- На тимчасово окупованих українських територіях загарбники тероризують людей, мародерять, викрадають місцевих мешканців і майно.
На Харківщині окупанти затримали заступника міського голови Балаклії Сергія Полторака та начальника відділу цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами Олега Блудова. Ймовірно, також затримані і міський голова Іван Столбовий і його сім’я. Досі перебуває у полоні загарбників голова Циркунівської громади Микола Сікаленко.
- Українські правоохоронці закликають громадян бути особливо уважними в зоні бойових дій – людей просять не підходити до підозрілих предметів, бо вони можуть здетонувати будь-якої миті. Окупанти використовують заборонені касетні боєприпаси, дистанційно мінують місцевість.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Україна єдина у прагненні жити вільно й незалежно – «заради власних мрій, а не чужих хворих фантазій». Про це сказав Президент України Володимир Зеленський на підтримку українцям, які продовжують чинити спротив російським окупантам.
«Окупантам не допоможе нічого, що вони роблять. Відключення нашого телебачення і підключення «камлання» московських телеведучих, листівки з пропагандою, роздача рублів. Рублів, які в Росії скоро прийматимуть на вагу а не за номіналом… Не допоможе і підкуп маргіналів, яких окупанти шукають по всіх смітниках, щоб зобразити нібито проросійську владу. Відповідь російським військам буде тільки одна – ненависть і презирство!».
- Сьогодні попри погрози й тиск мітинги за Україну відбулися в тимчасово окупованій російськими військами Каховці та Херсоні.
У Херсоні проти мирних жителів загарбники використали газові гранати та стріляли в повітря. Повідомляється, що були постраждалі, проте люди не розходилися.
- Уряд максимально спростив завезення в Україну амуніції, засобів захисту та інших вкрай необхідних засобів для потреб ЗСУ. Усі ці товари прирівняли до гуманітарної допомоги й тепер для їх переміщення через кордон потрібен тільки гарантійний лист кінцевого користувача товарів.
Зокрема, йдеться про пластини для бронежилетів, переносні радіостанції нецивільного призначення, БПЛА та квадрокоптери нецивільного призначення, біноклі, оптичні труби й монокуляри нецивільного призначення, коліматорні й оптичні приціли, тепловізори й прилади нічного бачення.
- Кожен дім, кожна квартиру, кожна вулиця постраждалих міст будуть відбудовані. І цей процес починається вже зараз — зі збору інформації та фіксації збитків. Для цього влада схвалила постанову, що дозволить українцям через Дію надіслати повідомлення й зафіксувати факт пошкоджень майна через дії російських окупантів.
За тиждень після набрання постановою чинності кожен українець зможе через Дію зафіксувати факт пошкоджень свого майна. Згодом завдяки цій інформації уряд матиме можливість підрахувати збитки й оцінити, скільки коштів потрібно на відбудову.
- Жителі Криму активно отримують повістки, тому чоловіки призовного віку намагаються виїхати з території півострова. Люди не хочуть загинути, відстоюючи інтереси путінського режиму. На Кримському мосту фіксують великі черги з автомобілів.
Загалом жителі тимчасово окупованого півострова тепер відчули, що «родная гавань», куди дехто так мріяв повернутися, насправді ставиться до кримчан просто як до витратного матеріалу, «гарматного м’яса», яким треба поповнювати серйозні втрати особового складу. Раніше така ж участь спіткала чоловіків на тимчасово окупованих територіях Донбасу.
- З різних регіонів України в західні області вже переміщено 89 підприємств у рамках державної програми евакуації із зони бойових дій. 47 підприємств почали роботу.
Станом на 27 березня влада отримала 1120 заявок від компаній, 368 з них вже передано на транспортування.
- Міністерство фінансів виділило додатково 6 мільярдів на підтримку громад в умовах воєнного стану. Ці кошти можуть бути використані для захисту територіальної оборони, задоволення продовольчих потреб, евакуації населення з небезпечних територій у безпечні місця та їх облаштування.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- Росія з 2014 року витратила мільярди доларів на мережу проросійських політиків в Україні.
Як зазначають розслідувачі з Bellingcat, на українському напрямку працювало 150-160 високооплачуваних офіцерів ФСБ. Кожен із них мав необмежений бюджет, щоб вербувати українців будь-якого рівня. Однак значна частина цієї роботи велася лише на папері, щоб списувати гроші.
При цьому розслідувачі вважають правильним рішення Президента України Володимира Зеленського про заборону діяльності в Україні деяких проросійських партій, оскільки серед них була російська агентура.
«Ми бачимо саме представників цих партій, багатьох із них, не всіх партій, серед активів цієї групи зі 150 ФСБшників».
- Міністр промисловості й торгівлі росії Денис Мантуров заявив: якщо іноземні фармацевтичні компанії перестануть продавати в рф свої ліки та закриють виробництва, росія налагодить централізоване виробництво підробок, оскільки формули ліків відомі.
Таким чином чиновник найвищого рівня публічно зізнався в тому, що його держава займатиметься піратством. І після цього росіяни дивуються, чому іноземні компанії тікають із їхнього ринку, де навіть чиновники найвищого рівня не поважають приватну власність.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Сполучені Штати Америки погрожують санкціями тим фізичним та юридичним особам, які допомагатимуть росії уникнути санкцій Заходу.
Як повідомляє видання Financial Times, США та союзники працюють над тим, щоб рф не знайшла можливості обійти фінансову ізоляцію і не змогла підтримати свою економіку та рубль.
- Компанія SpaceX передала 590 станцій глобальної супутникової системи StarLink українським медичним закладам. Ці станції вже розгортаються в закладах охорони здоров’я в різних куточках країни.
- Уряд Британії виділяє пакет обсягом 3 млн фунтів стерглінгів на підтримку українських науковців, а також призупиняє співпрацю з російськими університетами і компаніями, що стратегічно важливі для російської влади.
Британія закликатиме до такого кроку партнерів у міжнародних проектах.
- У багатьох містах світу проходять багатотисячні мітинги на підтримку України. Десятки тисяч людей днями вийшли на вулиці Варшави та Праги. Сьогодні ж у Будапешті активісти виставили на березі Дунаю 300 пар ношеного взуття у пам’ять про щонайменше 300 мирних мешканців Маріуполя, які загинули у знищеному російською бомбою Драматичному театрі.
Акцію провели біля меморіалу «Взуття на березі Дунаю», який вшановує пам’ять угорських євреїв, убитих нацистами.
- Розрив економічних в’язків із країною-агресором триває:
- Фінський оператор поїздів VR після оголошення про скасування пасажирського сполучення з РФ заявив і про призупинення вантажних перевезень із 27 березня.
- Іспанські готелі масово розривають контракти з російськими туроператорами.
- Три найбільші банки Японії – MUFG Bank, Mizuho Bank та Sumitomo Mitsui Banking Corp – оголосили, що припинять доларові операції та грошові перекази з російським Сбєрбанком.
- Російський оператор мобільного зв’язку «Мегафон» виключили з міжнародної асоціації операторів (GSMA).
Загалом з моменту масштабного вторгнення російської армії в Україну понад 400 компаній оголосили про зміни в планах щодо росії. Деякі з них заявили про повний вихід і згорнули діяльність, інші лише призупинили бізнес або лише відмовилися від запланованих інвестицій.