Переяслав – місто музеїв та краєвидів неподалік столиці: чому сюди варто завітати у будь-яку пору року

Життя минає, а ти через роботу, навчання чи інші клопоти не встигаєш поїхати кудись відпочити? Навіть у околицях столиці можна побачити чимало цікавого.  Наприклад, завітавши у Переяслав. Proslav розповідає про те, що тут можна побачити і спробувати.

Місто-музей Переяслав, одне з найдавніших та найбільших міст Русі, усе про Переяслав. Останні новини. City Pereyaslav. Новини Переслав Proslav
Переяслав – місто музеїв та краєвидів неподалік столиці: чому сюди варто завітати у будь-яку пору року

Де розташований Переяслав і чим він особливий

Переяслав – місто обласного підпорядкування за 90 км від столиці у бік Черкас. У народі його заслужено називають «музейна мекка України», адже у ньому поєднується рекордна кількість музеїв – один на тисячу жителів. Прогулянки Переяславом неодмінно подарують незабутні враження, адже саме тут зібрані численні культурні надбання нашого народу – від найдавніших поселень і до сьогодні.

Екскурсія 360 - Центральна площа міста, Переяслав

Що варто відвідати в першу чергу в Переяславі

Передусім увагу варто приділити старовинним храмам, які виділяються серед архітектури міста. Успенський і Вознесенський собори, Михайлівська церква – значна частина цих пам’яток були знищені під час атеїстичної боротьби 1930-х рр. та у горнилі Другої світової війни. Відновлені вони і нині привертають чималу увагу туристів. Їхня внутрішня архітектура здатна вразити навіть вибагливих поціновувачів.

Музеї Переяслава

Відкрий для себе найбільшу гордість міста – відомий на весь світ Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав», в підпорядкуванні якого на сьогодні майже сорок різноманітних тематичних музеїв. Серед експонатів: житла, церкви, побут, ремесла і поховання часів найдавніших поселень, археологічні артефакти, зброя та документи козацької доби. Побачивши всю цю красу, неможливо залишитися байдужим до історії, культури і звичаїв, які передають місцеві набутки. Щонайменше, розчарованим звідси ще не поїхав ніхто.

Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав»

Якщо чесно, то обійти всі музеї за день тобі не вдасться. Радимо неодмінно побачити габаритну реконструкцію легендарної «Битви за Дніпро», в музеї-діорамі по вулиці Сковороди. Потім заходь в музей «Заповіту Тараса Шевченка» – там є безліч артефактів часів козацтва, а ще кімната, де Шевченко написав «Заповіт» та біла акація, яку він посадив на згадку про своє перебування тут.

Музей заповіту Тараса Шевченка - Переяслав - Екскурсія 360

У центрі міста багато тематичних музеїв, тому далі обирай за інтересами: цікавишся археологією – тобі в міський археологічний, педагогічними надбаннями краю – в музей Сковороди, архітектурою – в музей Заболотного, який спроектував Верховну Раду, де тобі покажуть її секретну схему. Якщо ти давно хотів більше дізнатись про кобзарство, то цьому ремеслу присвячено окремий музей, де окрім цікавої експозиції, якщо пощастить, потрапиш на виступ кобзарів.

Кожен, хто вже цікавився Переяславом, неодмінно чув про перлину міста, яку не можна оминути –Музей культури та побуту Середньої Наддніпрянщини. Це унікальна можливість побачити величезне українське село, де зібрані найкращі експонати житлових, культових та господарських споруд прадавніх епох. Побувати тут – це перенестися в минуле.

Музей культури та побуту Середньої Наддніпрянщини Переяслав

Є тут і свої «музеї в музеї»: поштова станція, музеї хліба, рушника, історії бджільництва. Де ще ти побачиш музей космосу в приміщенні церкви? Є шинок та корчма, ставки та земельні ділянки, на яких наглядачі музею тримають свої власні городи. Поза тим, на території музею є кілька церков, шкіл, а також будинки гончара, бондаря, ткача, столяра з усім хатнім начинням. Відчуття реалістичності побаченого просто не передати. Ти ж бачив новорічний мюзикл «Сорочинський ярмарок», серіали «Кріпосна» й «І будуть люди», фільм «Чорний ворон»? Їх знімали саме тут! Врешті, тут можна доторкнутися до скіфських баб, що заборонено в багатьох інших музеях.

Місто-музей Переяслав, Храм Мазепи, дзвіниця, собор. Pereyaslav City

Що необхідно зробити в Переяславі

  1. Спробувати місцеву піту (кишеньку з живого тіста зі смачною начинкою на будь-який смак). Вона продається у кіоску на площі. Це особливий ексклюзивний перекус, який в межах України ти знайдеш мало де.
  2. Скупатись у славетному Дніпрі, бо тут він набагато чистіший, ніж в столиці, чи під акомпанемент пташиного співу на мальовничих теренах обводного каналу Дніпра, в сосновому лісі, покататись на sup-борді, каяках, драгонботі, катамарані, аутригері, байдарці чи каное.
  3. Побачити «Ейфелеву вежу». У одному з двориків в мікрорайоні «Спаська Левада» (по вулиці Шкільній) є невеличка копія Ейфелевої вежі, біля якої ідеально влаштувати побачення своїй другій половинці – приємне здивування останньої гарантовано.
  4. Пофоткатися на арт-лавках у парку біля музею «Діорами» в «Серці Переяслава». Вони прикрашені креативними малюнками та надписами, кованими скульптурами біля них. Лавочки вже кілька років є улюбленим місцем для світлин і для туристів, і для місцевих.
  5. Пограти на фортепіано в центрі міста. На момент написання цієї публікації воно стоїть біля «Критого ринку». 
  6. Покататися на кінній бричці. У Переяславі є ексклюзивний таксист, який возить людей містом на конях у спеціальній бричці. Його легко впізнати за автентичним національним одягом та українською музикою, яку чути здаля. Ціна за таку насолоду дуже символічна.
покататись на sup-борді Переяслав

На чому можна зекономити:

  1. Якщо ти їхатимеш до Музею просто неба на таксі, тебе везтимуть тернистими шляхами об’їзних доріг, аби намотати кругленьку суму на лічильнику. До музею можна дістатися дешевше та хитріше: просиш підвезти тебе до парковки комплексу «Стара Гребля» і з неї йдеш протоптаною людьми стежкою – побачиш ліворуч від дороги. Хвилин 5 і ти вже там – біля тилового входу в музей! Можна взагалі обійтися без таксі, напитавши в центрі міста дорогу до тієї ж «Старої Греблі» – парковка одразу за нею! Пішки дорога займе хвилин 15-20.
  2. Якщо ви їдете великою компанією і хочете посидіти на природі біля вогнища, зварити щось смачненьке і не марудитись у пошуках місця, то сміливо забивай для усіх галявину біля тилового входу в Музей просто неба – вона обладнана саме для того. Навіть у волейбол можна пограти! 
  3. На сувенірах. Як це не дивно, але в самих музеях та околицях міста ти знайдеш порівняно мало магнітиків та інших сувенірів. Придбати їх можна тільки на мистецькому базарі музею і те в обмеженій кількості, або в туристично-інформаційному центрі «Переяслав» на центральній площі.
Дніпро Переяслав, Pereyaslav City, Dnipro Pereyaslav

Де поселитися та що їсти у Переяславі

У місті є кілька готелів – «Пектораль» в серці міста та «Артак» у мікрорайоні Підварки. За містом серед хвойного лісу на березі озера є готель «Любокрай», який часто обирають під час візиту до міста зірки – його легко знайти на «Booking».

Крім того, люди за помірну ціну здають тут квартири, є хостел «Три коня» чи гуртожиток місцевого університету. Себто за бажання можна пожити у Переяславі кілька днів!

У місті є кілька привабливих ресторанів та кафе. Ціни нижчі від київських, але кухня та обслуговування на пристойному рівні.

«Ейфорія» біля центральної площі Переяслава запрошує і на смачний обід, і відсвяткувати бенкетом день народження, весілля чи інші урочистості. У закладі пропонують сніданки, страви української та класичної європейської кухні, є дитяче меню.

«Bulka» навпроти Борисоглібської площі має широку кавову карту, пропонує хороший вибір сніданків, десертів та випічки власного виробництва.

У «Kraft Cake» навпроти «Критого ринку» можна випити кави та скуштувати крафтові десерти, які власноруч готує власниця закладу.

А якщо хочеш поїсти класно, смачно і порівняно дешево, заходь в кафе «Пундики» ліворуч від входу в ТЦ «Підсінний» – воно багате смачною кухнею, душевною обстановкою, чемним персоналом і низькими цінами.

повітряні кулі Переяслав

Як дістатися до Переяслава

Хоч із самим містом немає прямого залізничного сполучення, та зі столиці сюди кожні півгодини їздять маршрутки від метро «Чернігівська», «Позняки» та «Харківська». Ціна квитка – 120 гривень (зі студентським діє знижка 5 грн), час в дорозі – близько півтори години. У місті для зручності варто пересуватись на таксі. Викликати можна через мобільний додаток «OnTaxi», або за телефоном: 7788, (045 67) 58888, (045 67) 51010. Якщо ти прихильник велопрогулянок, то взяти в оренду велосипед можна у міському парку імені Тараса Шевченка.

вокзал Переяслав, маршрутка, таксі. Доїхати з Києва до Переяслава
Exit mobile version