Майже щодня жителі Переяславщини звертаються до поліції з повідомленнями про шахрайства, пов’язані зі зламами персональних облікових записів, повідомляє Proslav. Заволодівши списком контактів, зловмисники від імені постраждалого виманюють у абонентів гроші.
Днями начальник відділу освіти Переяславської міськради Петро Ярмоленко зробив на своїй фейсбук-сторінці допис про те, що його акаунт у Viber зламали аферисти і закликав онлайн-друзів ні в якому разі не довіряти повідомленням, які надходять нібито від нього з проханням позичити 13 тисяч гривень.
Ми попросили Петра Миколайовича розповісти, як сталося, що його месенджером скористалися сторонні особи та якими були його подальші дії.
– Ввечері, після 20-ї, мені зателефонував невідомий номер. Людина назвалася представником мого мобільного оператора. Сказала, що, оскільки я давно користуюсь послугами зв’язку, мені належить отримати бонус – 200 гривень на мобільний рахунок або додаткові гігабайти інтернету. Чесно кажучи, я був такий стомлений, що хотів якнайшвидше завершити розмову, тому, можливо, й втратив пильність. Обрав поповнення рахунку, і думав, що на цьому все. Але далі співрозмовник сказав: «Зараз Вам надійде дзвінок, назвіть останні цифри номера». Нічого не підозрюючи, я назвав, – каже Петро Миколайович.
А вже за кілька хвилин дзвінки йому почали сипатися один за одним – від рідних, друзів, знайомих. За годину нарахував близько сотні вхідних, а потім збився, усміхається Петро Миколайович. Втім тоді було не до сміху.
– Усі питали, що в мене трапилося. Виявляється, зловмисники змінили номер у моєму вайбер-акаунті й від мого імені розіслали знайомим повідомлення про те, що дітям терміново треба кошти, і прохання позичити на картку 13 тисяч гривень. На щастя, більшість зрозуміли, що тут щось не те, але одна знайома таки довірилася і перерахувала кілька тисяч гривень…
Переяславець каже, що увійти в свій акаунт зміг досить швидко, вказавши свій номер телефону, а також код для входу, який прийшов у SMS. Щоправда, виявилось, що він видалився з усіх груп, у яких був учасником.
Що робити, якщо зламали Вайбер
По-перше, слід повідомити своїх знайомих та друзів через інші канали зв’язку, щоб вони утрималися від відправки конфіденційної інформації у ваш Viber. Далі спробуйте увійти у свій обліковий запис Viber, вказавши номер телефону та код для входу, який прийде в SMS.
У більшості випадків цього вистачає, щоб непрошені гості покинули обліковий запис.
Однак якщо зловмисник встиг встановити подвійну перевірку, то SMS не прийде. У цьому випадку доведеться чекати тиждень. Через 7 днів повторно спробуйте увійти у свій обліковий запис (має прийти шестизначний код).
Як вберегти свій акаунт Viber: правила безпеки
Є певні правила та поради, які допоможуть захиститися від таких проблем у соцмережах та месенджерах. Наприклад:
- Створюйте складні та унікальні паролі. Обирайте паролі, які містять літери, цифри та спеціальні символи.
- Використовуйте двофакторну автентифікацію. Активуйте цей захист у налаштуваннях програми або веб-сайту. Це може бути статичний пароль або генерація унікального коду, який вводиться під час входу. Застосовуйте сторонні програми, як-от Google Authenticator, для ще більшої безпеки.
- Перевіряйте активні сеанси. Регулярно перевіряйте історію входів у свій обліковий запис.
- Слідкуйте за повідомленнями на електронну пошту та SMS. Важливо моніторити повідомлення про вхід до облікового запису. Вчасно реагуйте на будь-які підозрілі спроби та змінюйте паролі.
- Виходьте з облікового запису, коли не використовуєте його. Особливо це стосується облікових записів на чужих пристроях, або якщо вони не використовуються дуже часто.
Нагадаємо, від імені начальника Бориспільської РВА шахраї просять підприємців перерахувати кошти.