Померла Ірина Фаріон: що відомо про її вбивство та чим прославилася мовознавиця

Громадська діячка і політикиня Ірина Фаріон померла у Львові у п’ятницю, 19 липня, о 23:20 після вчинення на неї замаху. Кілер вистрелив у колишню народну депутатку, професорку та мовознавицю просто біля її будинку на вулиці Масарика, інформує Proslav.

Померла Ірина Фаріон: що відомо про її вбивство та чим прославилася мовознавиця
Померла Ірина Фаріон: що відомо про її вбивство та чим прославилася мовознавиця

Деталі вбивства Ірини Фаріон

Свідки події повідомляють, що близько 19:30 вбивця здійснив один постріл і швидко втік з місця події. Внаслідок замаху Фаріон отримала вогнепальне поранення голови. 

Жінку госпіталізували до лікарні Першого територіального медичного об’єднання у критичному стані. Протягом кількох годин медики намагалися врятувати її життя, але виявилися безсилими.

Керівниця анестезіологічної служби Першого ТМО Львова Наталія Матолінець повідомила, що попри зусилля медиків врятувати Ірину Фаріон не вдалось.

Міський голова Львова Андрій Садовий висловив співчуття з приводу смерті Ірини Фаріон:

«Це дуже страшно і жахливо. Я завжди кажу, що в Україні більше немає безпечного місця. Але щоб таке зухвале, нагле вбивство. Вбивцю треба знайти! Дякую правоохоронним органам, які активно працюють над цим. Замовник також має бути відомим і нести повну відповідальність».

Версії поліції

Станом на ніч з 19 на 20 липня поліція розглядала кілька версій причин вбивства Ірини Фаріон. Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко повідомив під час брифінгу, що вбивство Ірини Фаріон було спланованим:

«Стрілець готувався завчасно, і це неспонтанне вбивство. Скільки він готувався – тиждень чи два тижні – час покаже».

Клименко відзначив, що поліція Львова і області працюють спільно зі слідчими й оперативниками, співробітниками СБУ, які приїхали з Києва.

«Ми працюємо і сподіваємося, що до ранку будемо мати перші результати роботи. У нас є вже кілька версій. Основні з них, можу сказати, це громадська, політична діяльність і особиста неприязнь».

Клименко додав, що є проблеми з визначенням особи, яка знаходилася біля під’їзду Фаріон, через перебої роботи відеокамер у зв’язку з відключенням електроенергії. Посадовець подякував свідкам, які вже надали інформацію щодо злочину. Він не відкинув версію щодо замовлення вбивства Фаріон російськими спецслужбами.

Як пише Українська Правда, телеканал «Ми-Україна» взяв коментар одного з мешканців багатоквартирного будинку на вулиці Масарика у Львові, де мешкала Фаріон. За його словами, орієнтовно два тижні тому біля під’їзду почав з’являтися незнайомець років вісімнадцяти. Зранку він сідав на лавочку навпроти під’їзду професорки і залишав її тільки ввечері.

На фото, які оприлюднили ЗМІ, він у чорній панамці, чорних окулярах та червоній футболці з надписом Los Angeles.

фото: ZAXID.NET

«Дуже цікаво вдягався, чому я звернув увагу: тому що було жарко, 40 градусів тепла, а в нього кросівки, шкарпетки, спортивні штани, довга така кофта, як ці американці ходять, капелюх і темні окуляри. Я приїжджав, від’їжджав – він був. Три дні тому я приїхав біля обіду, він сидів на лавці. Я думаю: 40 градусів, жара, людина сидить, щось не так з ним. Я до нього підійшов, кажу: “Я вибачаюсь, чим вам допомогти?” – “Все добре”», розповів чоловік.

Ігор Клименко підтвердив, що цей незнайомець на фото і є головним підозрюваним. Тепер його розшукує поліція.

Чим відома Ірина Фаріон

Ірина Фаріон народилася народилася 29 квітня 1964 року. Виросла, навчалася і майже все життя працювала у Львові. Вона була відомою українською мовознавицею, професоркою Національного університету «Львівська політехніка», політикинею – членкинею політради ВО «Свобода», двічі – депутаткою Львівської облради від ВО «Свобода», після цього – народною депутаткою України VII скликання (2012-2014 року).

Під час роботи у Верховній Раді VІІ скликання, коли при владі були Віктор Янукович і «Партія регіонів», вона виступала проти всіх ініціатив, що обмежували українську мову. Та проти тих, хто ці ініціативи запроваджував. Зокрема, і тодішнього прем’єра Миколи Азарова, пише liga.net.

«Як допомогти вам опанувати українську мову? – питала Фаріон в Aзарова. – Як педагог я бачу проблему в двох контекстах: мову не знають або ті, хто політично упереджені, або розумово відсталі. В якій системі координат перебуваєте ви?»

Фаріон також підтримувала заборону діяльності УПЦ (МП) в Україні.

«Я вважаю, що ця структура, яка називає себе Московським патріархатом, нічого спільного не має з християнством. Це одна з найбільших загроз для вільного і самодостатнього розвитку України. І до того часу, поки ця інституція буде окуповувати Києво-Печерську лавру, до того часу українець буде поневолений», – висловлювалася професорка ще в 2008 році.

«Бити ногою в щелепу кожному москворотому» Фаріон закликала після побиття у Маріуполі прикордонника Станіслава Керода у 2018 році. Чоловік попросив в одному із закладів міста меню українською мовою. Натомість у кафе прийшли невідомі чоловіки у спортивній формі та повалили клієнтів на підлогу, а Станіславу зламали щелепу.

«Чому вони живуть в Україні і говорять мовою окупанта? Вони садомазохісти? Їм подобається використовувати мову ворога?» – ось ще одна цитата з інтерв’ю Фаріон з 2018 року. 

Ця розмова стала скандальною – через звинувачення з боку Фаріон, що саме російськомовні українці «притягнули війну». 

«Де ми маємо війну сьогодні? Там, де були російськомовні громадяни, – говорила Фаріон. – Це Луганська, Донецька область та Крим. Там була російська церква, російська культура та російська мова. Вони розумово відсталі, ці російськомовні».

«Говоріть хоч суржиком, але говоріть, а не разгаварівайтє»

У листопаді 2023-го вибухнув новий гучний скандал – через військових. В інтерв’ю з Фаріон журналістка торкнулася теми мовного питання у війську – вона нагадала, що частина українських військових спілкується російською, зокрема у бою.

«Чи може солдат чи офіцер не виконувати розпоряджень командувача, порушувати закон? Я запитую кожного російськомовного воїна: ви читали закон про Збройні сили України, ви читали, що написано у статті 13? Мова Збройних сил України – державна. То ви воюєте за українську державу, чи ви захищаєте своє право бути носієм “рускава міра”?… Говоріть хоч суржиком, але говоріть, а не разгаварівайтє»сказала Фаріон.

Вона також опублікувала у своїх соцмережах допис зі скриншотом повідомлення від проукраїнського студента з Криму, в якому були вказані його ім’я, прізвище та інші персональні дані. Це нібито стало підставою для переслідування кримчанина з боку російських спецслужб.

Після цього проти Фаріон відкрили кримінальну справу за порушення рівноправності громадян, образу честі і гідності військовослужбовця, а також порушення таємниці листування і недоторканності приватного життя. Досудове розслідування триває донині.

Цей скандал став приводом для протестів студентів «Львівської політехніки», які вимагали звільнення Фаріон. 15 листопада 2023-го її відсторонили від роботи в університеті. 

Однак наприкінці травня 2024 року Львівський апеляційний суд поновив професорку на посаді та встановив компенсацію за вимушений прогул у розмірі 124 тисячі гривень. На отримані гроші Фаріон придбала одинадцять дронів для ЗСУ.

Нагадаємо, у парламенті проголосували за підняття акцизів на пальне: коли очікувати здорожчання на АЗС

Exit mobile version