Поведінка в укритті: базові правила які здатні вберегти життя

У зв’язку з нахабним вторгненням Росії та масовими обстрілами у багатьох областях України СБУ оприлюднила інструкції для населення, як поводитись під час обстрілів, та яких правил безпеки варто дотримуватись. ProSlav переповідає та доповнює деякі з них.

Що робити під час обстрілу системами залпового вогню?

Снаряд (ракету) можна помітити та зреагувати, залп реактивної установки добре видно. Вночі це яскравий спалах на обрії, а вдень – димні сліди ракет.

Організуйте постійне спостереження, тримайте у полі зору будівлі та споруди, які розташовані поруч та які можливо використовувати як укриття. Після сигналу спостерігача є декілька секунд, щоб сховатись.

Ховатись варто у підвалах або в іншому заглибленому приміщенні. Вибирайте місце у кутку між несучими стінами, недалеко від вікон та дверей, щоб миттєво покинути приміщення у випадку попадання снаряду.

Не виходьте з укриття, не почекавши хоча б 10 хвилин після завершення обстрілу, адже після залпу зазвичай ведеться уточнення результатів стрільби і коригування вогню, або зміна позицій.

Що робити під час артобстрілів?

Під час артилерійського, мінометного обстрілу або авіаційного нальоту не залишайтесь у під’їздах, під арками та на сходових клітках. Також небезпечно ховатись у підвалах панельних будинків, біля автомобільної техніки, заправок і під стінами будинків легких конструкцій. Це неміцні об’єкти, тому ви можете опинитись під запалами чи травмуватись.

Якщо вогонь артилерії, мінометний обстріл, авіаційне бомбардування застали вас на дорозі – негайно лягайте на землю, туди, де є виступ або хоча б у невелике заглиблення. Захист можуть надавати бетонні конструкції (крім тих, які можуть обвалитись чи загорітись), траншеї, неглибокі підземні колодязі, канави, широкі труби водостоку.

Закривайте долонями вуха та відкрийте рот – це врятує від контузії, убереже від баротравми.

Не розбирайте завали самостійно, чекайте фахівців та представників аварійно-рятувальної служби.

Якщо під час обстрілу ви на вулиці

У даному випадку найважливіше – якомога швидше лягти на землю, опустити голову прикривши її руками та відкривши рот. Найнебезпечніше при будь-яких обстрілах – уламки, тому чим ближче ви до землі, тим безпечніше.

Знайдіть будь-яку стіну-укриття. Це може бути бетонний блок чи стіна тощо.

Якщо під час обстрілу ви у транспорті

Зупиніться і повністю вимкніть мотор, вийдіть з авто й ляжте на землю, використовуючи машину як укриття.

Під час обстрілу не вмикайте музику в авто, а вікна відкрийте, щоб одразу чітко почути сирену чи вибухи.

Якщо під час обстрілу ви в приміщенні на верхніх поверхах

Якщо ви перебуваєте в приміщенні на верхніх поверхах, необхідно вийти на сходову клітку і спуститися на кілька поверхів, щоб було простіше вийти на вулицю. Під час обстрілу чи бомбардування ніколи не користуйтеся ліфтом. 

Що робити під час стрілецького обстрілу?

Під час стрілянини найкраще сховатись у захищеному приміщенні (наприклад, у ванній кімнаті чи у самій ванні). Якщо це неможливо, треба лягти на підлогу та прикритись предметами, що зможуть захистити вас від уламків та куль.

Якщо ви потрапили під стрілянину на відкритому повітрі, краще лягти на землю та закрити голову руками. Ефективним захистом буде будь-який виступ, навіть тротуар, заглиблення в землі або канава. Укриттям також може стати бетонна сміттєва урна, сходи. Не намагайтесь сховатись за авто чи кіосками, бо вони часто стають мішенями.

Де б ви не були, згрупуйтесь, ляжте в позу ембріона. Розверніться ногами у бік стрілянини, прикривши голову руками та відкривши рот, щоб близький вибух не завдав шкоди барабанним перетинкам. Почекайте поки стрілянина не закінчиться, а пострілів не буде хоча б п’ять хвилин.

Якщо ваше житло розташоване у зоні регулярних бойових зіткнень, треба зміцнити вікна (наприклад, скотчем) – це допоможе уникнути уламків розбитого скла. За можливості, вікна бажано закрити, наприклад мішками з піском чи масивними меблями.

Загальні поради

Під час обстрілу намагайтеся не панікувати, насамперед при дітях та літніх людях.

Знайомтеся та гуртуйтеся з сусідами. Допомагайте одне одному. 

Знайдіть кілька сімей із сусіднього будинку й домовтеся про взаємовиручку у разі пошкодження вашого будинку. 

Робіть звичні речі. Рутина, до якої ви звикли в мирний час, допомагає відчути певну стабільність. Приберіть будинок, позаймайтеся з дітьми, виконайте щоденні ритуали догляду за собою. 

Пам’ятайте, що паніка – це наш ворог. Опинившись у сховищі чи підвальних приміщеннях памʼятайте про базові правила поведінки:

Якщо виходити із загальних правил поведінки та досвіду і спостережень чергових в укриттях Переяславської громади під час знаходження у сховищі та підвальних приміщеннях забороняється:

  • Ходити по приміщенню без потреби. Багато укриттів пильні, і роблячі зайві рухи ви самі піднімаєте пилюку
  • Шуміти і водволікати чергового за укриттям зайвими питаннями
  • Палити (зокрема й на вулиці, бо зайва цигарка може бути вартою життя)
  • Самовільно заходити до службових приміщень.
  • Намагатися самовільно вмикати (вимикати) агрегати спеціального обладнання сховища.
  • Відкривати герметичні захисні двері сховища.
  • Запалювати відкритий вогонь, в тому числі гасові лампи та свічки.
  • Приносити легкозаймисті речовини або речовини, що мають сильний запах.

Пам’ятайте, що ваше життя багато в чому залежить від вправних і правильних дій. Слідкуйте за сигналами оповіщення (сирени і телеграм-канали громади) і в разі отримання сповіщення беріть свої речі і не зволікаючи та не відволікаючись на зайві питання і обговорення (зокрема в соціальних мережах) йдіть до укриттів чи бодай найближчих безпечних місць. Неодмінно потурбуйтесь про літніх людей та повідомте близьких.

Актуальний список сховищ у Переяславській громаді є тут.

Які б думки у вас не виникали наполегливо просимо – не нехтуйте власною безпекою. На наш погляд, краще перебути в укритті ніж, у разі скасування тривоги, робити зайві рухи аби потім знову тривожно поспішати до укриттів. Тримаємось!

Exit mobile version