Кабмін схвалив законопроєкт “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо впровадження міжнародного автоматичного обміну інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи”, передає Proslav з посиланням на Цензор.

Таке рішення Кабмін ухвалив на засіданні у вівторок, 29 квітня. Згідно із законопроєктом, текст якого оприлюднив заступник керівника Комітету ВР з питань податкової та митної політики Ярослав Железняк, оператори цифрових платформ будуть визначені податковими агентами та автоматично стягуватимуть податки з громадян, які отримують доходи від продажу товарів або надання послуг з їх використанням. Ставка податку становитиме 5%, додатково стягуватиметься 5% військового збору.
Ця вимога поширюватиметься на операторів цифрових платформ, зареєстрованих і Україні, й за її межами, якщо доходи з їх використанням отримують резиденти України. Йдеться про будь-який з таких видів діяльності, що здійснюється продавцем через платформу за винагороду:
- надання в оренду нерухомого майна, у тому числі житлової та нежитлової нерухомості, а також будь-якого іншого нерухомого майна та місць для паркування;
- особисті послуги;
- продаж товарів;
- надання в оренду транспортних засобів.
Активним продавцем для цілей оподаткування пропонується визначити продавця, який здійснив хоча б одну операцію протягом звітного періоду, за яку йому було виплачено або нараховано винагороду.
Податкова зможе отримувати від банків інформацію щодо операцій за поточними рахунками підзвітних продавців, з урахуванням законів, що визначають порядок розкриття банками інформації, що містить банківську таємницю.
У свою чергу фізичні особи – продавці мають відкрити окремий рахунок у банку для отримання виплат від цифрових платформ, якщо вони протягом року здійснили більше трьох продажів товарів через платформу, або продали товари чи послуги на суму понад 2 000 євро.
Раніше голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев пояснював, що цей законопроєкт зобов’яже популярні інтернет-платформи автоматично стягувати 10% податку з доходів користувачів. За його словами, завдяки його запровадженню з українців, що отримують доходи через цифрові платформи, вдасться зібрати близько 10 мільярдів гривень податків на рік.
Разом з тим колега Гетманцева за комітетом Ніна Южаніна зазначала, що Мінфін також пропонує зобов’язати цифрові платформами торгівлі (OLX, Prom, Rozetka і т.д.) передавати до Податкової служби дані про продавців та їхні доходи, незалежно від розміру.
Оподаткування продажу товарів через інтернет: що відомо
Державна податкова служба України перевіряє суб’єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів за допомогою інтернет-платформи “OLX”, надають послуги таксі тощо, нараховуючи їм податкові зобов’язання з отриманих доходів. З 1 березня податківці почали отримувати із Системи обліку даних РРО інформацію щодо:
- громадян, які систематично отримують кошти на власні рахунки за продані товари, тобто фактично займаються підприємницькою діяльністю без державної реєстрації;
- фізичних осіб – підприємців, які також отримують кошти на свої рахунки, при цьому не мають зареєстрованих РРО/ПРРО, таким чином порушуючи вимоги в частині порядку проведення розрахунків, тощо.
Нагадаємо, в Україні планують збільшити 19 видів штрафів: за які порушення.