На Facebook-сторінці Православної церкви України (ПЦУ) розповіли, чи варто насторожено ставитися до п’ятниці, 13–го, чому люди вважають цей день нещасливим та що насправді він означає, передає Proslav.
У церкві заспокоїли – жодної містичної сили п’ятниця, 13–те, не має, а всі переконання щодо невезінь у цей день назвали забобонами.
«Це черговий забобон, який свідчить лише про слабкість віри і невпевненість у власних силах. Жодні цифри, як і дні тижня, місяця чи календарного року, не несуть у собі жодної «магічної сили» та не впливають на наше життя ані негативно, ані позитивно. «Хорошими» днями чи «поганими» робимо їх ми, люди. І якщо захотіти, то і п՚ятницю, 13–те, можна зробити дуже щасливим та корисним днем», – зауважили в повідомленні.
Страх щодо такого збігу дня тижня та дати – звичайна фобія – параскаведекатріафобія (від грец. παρασκευή – «п’ятниця», δεκατρείς – «тринадцять», φόβος – «страх»), пояснили в дописі:
«Фобія п՚ятниці, 13–го – не з нашої культури, вона запозичена через кіно, літературу, мистецтво тощо з інших країв. Версій походження досить багато: від міфічної страти нібито саме цього дня вождів ордену лицарів–тамплієрів і до давніх скандинавських міфів, де нібито 13–й бог Локі намовив вбити бога радості Бальдра.»
Цю фобію пояснюють інші міфи, які намагаються прив’язати це «нещасливе» число до біблійної історії. Наприклад, що нібито сатана був «13–м ангелом». Але це неправда, оскільки ангелів є незлічима кількість, і їх просто неможливо порахувати. Також намагаються прив’язати, нібито Іуда–зрадник був тринадцятим на Тайній вечері. Так, ми знаємо, що на ній був присутній Господь Ісус Христос і Його 12 найближчих учнів–апостолів. Але хто саме з них був 13–м, і звідки, з якого краю потрібно вести таку «лічбу»?
У ПЦУ окремо згадали про символізм саме цього дня тижня – п’ятниці:
«Як відомо, Православною Церквою встановлений піст щосереди і щоп’ятниці впродовж усього року. Ці дні тижня для постування обрані не випадково, а у зв’язку зі спогадом певних скорботних подій із земного життя Господа нашого Ісуса Христа. Так, піст у середу нагадує нам про зраду Іуди Іскаріотського, який поцілунком видав Спасителя на розп’яття, а п’ятничний піст – про останні години земного життя Сина Божого, Його страждання і муки, насмішки над Ним і знущання, розп’яття і смерть. Тож, зважаючи на це, не лише п’ятницю, а й середу можна вважати «нещасливим» днем.»
Наостанок церква наводить ще кілька аргументів щодо марності вважати «п’ятницю, 13–го» поганим днем. У деяких інших культурах комбінація числа і дня тижня для невдалих днів інша: у Греції, Румунії та іспаномовних країнах це не п’ятниця, а вівторок 13–го. В Італії «нещасливим» є число 17. Китайці та японці вважають нещасливими числа 4 і 9, а в Індії не люблять вісімку.
«До речі, наші предки не боялись числа «13»: у давньому Києві найголовніший храм – Софію Київську – увінчували рівно тринадцять куполів, кількість яких символізувала Спасителя і Його 12 учнів–апостолів», – зауважили у ПЦУ.
Суспільству радять не шукати у цій даті «містики»:
«Тож немає ніякої містики ані в п’ятому дні тижня (а раніше він вважався шостим, бо відлік починався з неділі), ані в числі 13. Людина, а не числа, керують її життям. Людина вільна у своєму виборі. Вона вирішує, як вчинити в кожній конкретній ситуації, і цим робить собі та іншим день або сприятливим та корисним, або невдалим та неблагополучним. Тож не бійтеся чисел і тим більше не піддавайтеся марновірствам».