Що не так з російськими мультиками: роз’яснення на прикладі «Фіксиків» та «Маші і Ведмедя»

Якщо запитати сучасну дитину чи навіть дорослого, які популярні мультсеріали вони знають, у цьому переліку, цілком ймовірно, будуть «Фіксики» або ж «Маша і Ведмідь». І це не дивно, адже, до прикладу, мультик про бешкетницю Машу є навіть в популярному онлайн-кінотеатрі Netflix. Але що саме транслюють такі серіали і чи варто показувати їх українським дітям?

Про це для Освіторії розповіла керівниця Центру гідності дитини при Українському Католицькому університеті Христина Шабат. Невеликий спойлер – вона переконана, що такий контент є досить шкідливим для дітей.

Що не так з мультиком «Маша і Ведмідь»

Почнемо з того, що це російський мультик, який просто переклали на солов’їну. При цьому в Україні YouTube-канал «Маши та Ведмедя» має більше 12 мільйонів підписників.

Пані Христина називає цей серіал абсолютно беззмістовним і шкідливим. Казки, від самого початку, створені для того, щоб транслювати важливі речі та прищеплювати цінності дітям. Так само і дитячі мультфільми – покликані доносити важливі речі до дітей зрозумілою їм мовою, образами, у розважальній формі. Проте, на жаль, у світі почали створювати безсенсовний фан-контент, де діє лише один принцип: чим смішніше, тим краще. Мета таких творінь лише одна – досягати більшого охоплення і вірусності.

Як наголошує експертка, хороший мультик повинен показувати дитині елементарні норми прийнятної поведінки:

Проте мультик про Машу вчить дітей зовсім іншому:

Крім того, мультик пропагує ворожі наративи. Він перекладений українською, але це ще гірше – ми ніби показуємо дітям, що воно наше.

«Я би дуже хотіла, щоб запит про заборону чи бойкотування мультика про Машу ішов не згори від держави, а знизу – від самих батьків: бо цей мультик не вчить нічого хорошого, він не показує жодних позитивних соціальних навичок, він створений країною-агресором, цей мультик точно не виховує візуальний смак і естетику в дитини. Цих причин цілком достатньо, щоб відмовитися від Маші», – наголошує пані Шабат.

Що не так з мультиком «Фіксики»

Загалом, ідея виглядає чудово – мультик мав би зацікавити дітей наукою, але в реальності вийшло дещо інше.

Що ж ми бачимо у «Фіксиках»:

Як батькам перевірити, чи не нашкодить мультик дитині

Перш за все, звертайте увагу на вікову категорію мультика. Наприклад, «Губка Боб Квадратні Штани» і «Сімпсонів» – це контент для раннього підліткового віку, серіал «Венздей» – це 13+.

Перед тим, як показувати дитині мультик, подивіться кілька серій самі.

Проаналізуйте чи є у ньому соціальні ситуації і як вони розв’язуються, а також з’ясуйте чи формує цей мультик соціальні навички: дякувати, перепрошувати, класти речі на місце, дружити.

Наостанок – запитайте себе: «Чи хочу я, щоб моя дитина наслідувала цього героя і його поведінку?».

Що можна подивитися натомість:

Також нагадаємо, що ProSlav раніше ділився добіркою найкращих дитячих українських YouTube-каналів.

Exit mobile version