Днями у Переяславі відбулася церемонія нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання – 2025». Серед обдарованих книголюбів України – 12-річна переяславка Аня Триголос, повідомляє Proslav.

Форум переможців зібрав у стінах Університету Григорія Сковороди найкращих читачів з різних регіонів країни. За сім років існування конкурс, організований Національною бібліотекою України для дітей, охопив 129 490 учасників.

Його мета – заохочення молодого покоління до систематичного читання. Участь у конкурсі беруть школярі, які активно читають і долучаються до бібліотечних заходів із популяризації дитячої літератури.
Юні інтелектуали представляють журі свої візитівки та буктрейлери – відеоролики, створені за мотивами улюблених книжок. Спочатку конкурсні роботи оцінюють на міському рівні, згодом визначають переможців на обласному етапі.
Переможці цьогорічного конкурсу «Лідер читання»:
- Катерина Гуз – смт Куликівка, Чернігівська область
- Уляна Лобанова – Дніпропетровська область
- Іванна Бондарчук – м. Коростень, Житомирська область
- Ольга Шабанова – с. Голикове, Кіровоградська область
- Мілана Прокопенко – читачка Донецької обласної бібліотеки для дітей, нині евакуйована до м. Біла Церква, Київська область
- Данило Пустильник – Національна бібліотека України для дітей, м. Київ
- Борис Дужич – кращий читач Волині
- Михайло Кадькаленко – м. Київ
- Марія Шульга – м. Сміла, Черкаська область
- Олексій Рабій – с. Хоросниця, Яворівський район, Львівщина
- Михайло Лавров – с. Миколо-Комишувата, Харківська область
- Олександр Єгоров – Запорізька область
- Юлія Зуб – Закарпаття
- Денис Міхно – м. Київ
- Надія Ігнатцова – Полтавщина
- Анна Триголос – м. Переяслав, Київська область






Оскільки Аня зараз відпочиває в Болгарії разом з однокласниками, нагороду замість неї отримувала її молодша сестричка – 7-річна Настя. Вона теж захоплюється книжками, що цілком закономірно, адже має перед собою чудовий приклад для наслідування.

Аня Триголос – учениця сьомого класу Переяславського ліцею імені Володимира Мономаха. Вона навчається на відмінно, а її читацький доробок вражає: у Переяславській публічній бібліотеці розповіли, що лише за пів року дівчинка прочитала 23 книги.
Улюблений жанр Ані – пригодницький. Найбільше дівчинці припав до душі роман американського письменника Ґарі Полсена «Сокира», заснований на реальних подіях. Книга оповідає про 13-річного хлопчика Браяна Робсона, який після авіакатастрофи опиняється в канадській тайзі й змушений виживати серед дикої природи, покладаючись лише на власну кмітливість, відвагу та сокиру.
– Ця книга вчить цінувати життя. Вона допомагає мені пам’ятати, що ніколи не можна здаватися, навіть якщо здається, що все втрачено, – ділиться враженнями Аня.

Останні 10–15 років багато говорять про те, що через стрімкий розвиток цифрових технологій сучасні діти читають набагато менше за своїх попередників, а тому батькам доводиться змушувати їх відкласти смартфон і прочитати кілька сторінок. Однак не варто поспішати з висновками – нині теж є залюблена у книги молодь. У родині Триголос проблем із читанням ніколи не було, каже мама Ірина:
– Аня читає дуже швидко і з задоволенням. Ми беремо в бібліотеці одразу по 3–4 книжки. Якщо книжка їй подобається – прочитує її за день. Відповіді на різні життєві запитання, які турбують підлітків, вона шукає не в ґаджетах, а в книгах. Тому змушувати її читати нам ніколи не доводилось.

У свою чергу юна читачка переконана:
– Книги – це джерело мудрості, цікавинок, досвіду, нових слів і безкінечних пригод! Це справжні скарби й наші найкращі вчителі. А ґаджети – просто розвага.
Наприкінці навчального року Аня сама звертається до вчителів по список літератури на літо, а також шукає в інтернеті книжки, відповідно до свого віку та шкільної програми.

Любов до книги батьки прищеплювали дівчинці з самого народження. Мама згадує, що з перших днів життя вони з чоловіком розмовляли з донечкою, співали їй колискові та читали казки.
– Коли Аня була зовсім маленькою, часто хворіла. І щоразу, вирушаючи з речами до лікарні, ми брали з собою цілу валізу книжок. Санітарки дивувалися: “Навіщо ти їй читаєш, вона ж нічого не розуміє?” Але я бачила, що вона реагує на мої розповіді, – згадує пані Ірина.
Аня та Настя зростають в атмосфері любові до читання. У їхній домашній бібліотеці – чимало книжок, серед яких і українські народні казки, що передалися від діда-прадіда й бережуться як родинна реліквія. У чотири роки Аня вперше переступила поріг «храму книги» – мама записала її до міської бібліотеки. Ще до першого класу дівчинка впевнено читала самостійно.
Сестрички активно беруть участь у читацьких і літературних конкурсах, мають чимало перших і призових місць на всеукраїнському та міжнародному рівнях. Зокрема, у Всеукраїнському конкурсі «Шевченківські читання» Аня й Настя здобули перемоги у своїх вікових категоріях.

Мама дівчаток вважає: щоб дитина полюбила читання, її змалечку мають оточувати книжки. Вона радить батькам дарувати книжки, відвідувати з дітьми бібліотеки та створювати вдома читацьке середовище.
Своїм одноліткам, які прагнуть читати більше, Аня радить:
– Щоб почати багато читати, важливо знайти свій жанр – те, що тебе хвилює, про що ти мрієш або думаєш. Я читала різні книжки: не всі були цікавими, не всі мене захоплювали. Але є такі, від яких неможливо відірватися! У книжках відкривається цілий світ історій, пригод і переживань, які не знайдеш більше ніде.