З початку 2022 року набувають чинності зміни до Закону “Про електронні комунікації” №1089-IX, які передбачають обов’язкову реєстрацію SIM-карти, “прив’язуючи” її до даних паспорта.
Таку пропозицію у Верховній Раді висували вже тричі та тільки зараз прийнятий Закон набув більш-менш обґрунтованої потреби. Ці зміни мають на меті підвищити захист абонентів операторів мобільного зв’язку в Україні та забезпечити захист даних і персональної інформації абонентів, зокрема захистити їх від низки шахрайських схем, які спрямовані на викрадення номера та банківських даних. У тому разі, коли оператор не володіє паспортними даними власника номера, цей номер вважається фактично нічиїм. У подальшому будь-хто зможе перевипустити SIM-картку з таким номером. Це один зі способів потім отримати доступ до інтернет-банкінгу, інших послуг, щоб вивести гроші з рахунку чи оформити позику.
Законопроєкт передбачає, що кінцевий користувач зобов’язаний здійснити ідентифікацію у постачальника електронних комунікаційних послуг у порядку, встановленому правилами надання та отримання електронних комунікаційних послуг.
Перехідний період Закону триватиме до 1 січня 2025 року, коли абоненти, які користувалися послугами оператора, зможуть себе ідентифікувати. Після цього періоду постачальники електронних комунікаційних послуг призупинятимуть їхнє надання користувачам, які не підписали договір, чи не здійснили ідентифікацію. Через два місяці від моменту призупинення, без укладеного договору та без наданих паспортних даних, надання комунікаційних послуг абонентові припинять повністю.
У країнах Азії, Африки та Європи – Німеччині, Франції, Польщі, Норвегії вже давно контролюють продаж SIM-карт і користувачі реєструються без проблем. Натомість у Фінляндії, Чехії, Естонії, США та ще в деяких досі можна вільно придбати пакети мобільного зв’язку. У сусідніх Росії та Білорусії SIM-карти продаються по паспорту. Проте ситуація чорного ринку, де карти оформлені на підставних осіб, досі не врегульована.