Спалах гепатиту А: чи можлива в Україні епідемія хвороби Боткіна

Наразі спалах гепатиту А зафіксували лише на Вінниччині, в решті областей виявлені поодинокі випадки, повідомила пресслужба Міністерства охорони здоров’я України, передає Proslav.

Спалах гепатиту А: чи можлива в Україні епідемія хвороби Боткіна
Спалах гепатиту А: чи можлива в Україні епідемія хвороби Боткіна

За словами головного державного санітарного лікаря Ігоря Кузіна, здебільшого випадки гепатиту А не мають загального епідеміологічного зв’язку, тобто одного загального джерела інфікування, як зараз. Він додав, що випадки захворювання фіксуються щороку в різних областях, оскільки гепатит А має сезонність та зазвичай проявляється у холодну пору року. Наприклад, у 2022 році було зафіксовано 281 випадок. 

«Кожен випадок окремо розслідують фахівці центрів контролю та профілактики хвороб – вивчають як джерело зараження, так і проводять аналіз контактного кола осіб, хто міг бути «переносником» вірусу або потенційно може бути інфікованим. Таким чином встановлюють обставини захворювання і локалізують подальше поширення вірусу», – зазначив Кузін.

Зауважується, що за результатами проведення розслідувань випадків захворювань на вірусний гепатит А не встановлено епідеміологічного зв’язку між випадками захворювань в різних областях.

У період з 17 жовтня по 6 листопада на Вінниччині лабораторно підтверили 245 випадків гепатиту А. 182 людини потрапили до лікарень: 128 (серед яких 24 дитини) пройшли лікування та виписані, ще 54 пацієнти залишаються у медзакладах. 

У відповідь на спалах вірусного гепатиту А на Вінниччині посилили протиепідемічні заходи, зокрема тимчасово обмежили продаж товарів домашнього виробництва на ринках та ярмарках. Також фахівці ЦКПХ провели додаткові перевірки на підприємствах, робота яких повʼязана з обслуговуванням мешканців, харчовими продуктами та іншими епідемічно небезпечними сферами. Окрім того, посилили дезінфекцію водопровідних мереж.

Станом на 6 листопада випадки гепатиту А також зафіксовані в таких областях:

Протягом жовтня 12 випадків гепатиту А зафіксували в Івано-Франківській області – в осередках провели епідрозслідування та заключну дезінфекцію.

Що таке гепатит А?

Гепатит А або хвороба Боткіна – це захворювання печінки, викликане вірусом гепатиту А. На відміну від гепатитів В і С, при гепатиті А не розвивається хронічна форма інфекції. Загалом перебіг гепатиту А характеризується хорошим прогнозом, рідко закінчується смертю. 

У людей, які перехворіли гепатитом А, формується пожиттєвий імунітет.

Як передається гепатит А? 

Гепатит А не передається повітряно-крапельним шляхом, як, наприклад, COVID-19. Вірус передається фекально-оральним шляхом, найчастіше через брудні руки, інфіковану воду та їжу, внаслідок вживання забруднених харчів або води, через недотримання особистої гігієни, а також у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї. 

Які симптоми гепатиту А? 

Найпоширенішими ознаками є:

Зауважте, що не завжди в інфікованих спостерігаються всі симптоми. Також жовтяниця може бути не лише ознакою гепатиту А.

Якщо помітили такі симптоми в себе чи близьких – негайно звертайтеся до свого сімейного лікаря.

Інкубаційний період вірусного гепатиту А зазвичай триває 14-28 днів. Серед найпоширеніших симптомів: слабкість, підвищена температура, діарея, блювота, жовтяниця.

Як протікає хвороба гепатит А?

Якщо дитина зустрічається з вірусом в перші роки життя, то жовтяниця розвивається дуже рідко (менше 10% випадків). Проявами інфікування зазвичай є короткочасні діарея та блювота.

Чим старша людина, тим тяжчим є перебіг хвороби Боткіна. Тяжка форма хвороби і летальні наслідки найчастіше фіксуються у людей віком 65+ років, кажуть у МОЗ.

Також можуть бути ускладнення, якщо у пацієнта є серйозне супутнє захворювання печінки (наприклад, хронічний гепатит В або С), вроджені захворювання печінки, порушення обміну речовин.

Яка профілактика гепатиту А? 

Найдієвішими способами профілактики захворювання залишається вакцинація та дотримання правил гігієни. Щоб уникнути поширення вірусу, і хворому, і здоровому потрібно ретельно мити руки, особливо після відвідування вбиральні, а також перед вживанням їжі.

Не купувати продукцію на стихійних ринках. Якщо це харчі без індивідуального пакування, овочі чи фрукти – обов’язково мити їх та бажано «обдавати» окропом перед вживанням. Будь-яку не бутильовану воду слід обов’язково кип’ятити перш ніж пити. Не вживати молочні продукти, куплені на ринках, без попередньої термічної обробки. Купувати продукти швидкого харчування лише у відведених для цього місцях, перед вживанням «вуличної» їжі – мити руки та обробляти їх дезінфектором.

Для профілактики інфікування вірусним гепатитом А існує безпечна та ефективна вакцина. Вона не входить до переліку безкоштовних щеплень згідно з Календарем профілактичних щеплень. Вакцини проти гепатиту А, які зареєстровані в Україні продаються на фармринку. Особливо важливо отримати щеплення проти гепатиту А дорослим, які працюють у епідемічно небезпечних сферах – закладах громадського харчування та підприємствах харчової промисловості, водоочисних та каналізаційних спорудах.

Нагадаємо, Як оформити інвалідність під час війни – пояснили у Міністерстві охорони здоров’я

Exit mobile version