До святкування нового року залишилися лічені дні. Господині планують, чим частувати своїх гостей та здійснюють щедрі покупки. Ще частина – у новорічну ніч відпочиватиме у кафе чи ресторані. Про те, як святкувати так, щоб із найменшою шкодою для свого здоров’я та чи обов’язково готувати дорого й ситно, поцікавилися у дієтологині, кандидатки медичних наук Анастасії ГОРОБЕЦЬ.
Порада 1. Без голодування перед застіллям
Протягом дня рекомендовано їсти невеликими порціями, пити достатню кількість води та не робити великого проміжку між прийомами їжі. За годину до застілля дієтологиня рекомендує з’їсти жменю горіхів. І таким чином вдасться уникнути переїдання та зайвих калорій.
Порада 2. Вода і узвар
Взагалі варто утримуватися від солодких напоїв, навіть домашніх, а тим паче під час святкого застілля. Надмірна порція цукру, особливо в тих, що промислового виробництва, призводить до перевантаження. Найкраще обирати узвар із сухофруктів без додавання цукру чи будь-яку мінеральну воду.
Порада 3. Вживати якісний алкоголь
Серед спиртних напоїв краще обирати ті, які мають найменший вміст цукру. Наприклад, червоне сухе вино. Бажано відмовитися від вживання лікеру, вермуту чи якихось солодких вин. І, звісно, слідкувати за якістю алкогольних напоїв та ні в якому разі не пити декілька.
Порада 4. Страви без майонезу
Йдучи до ресторану, мабуть, не варто очікувати страв із домашнім майонезом, який, за словами дієтологині, є непоганим. У майонезі промислового походження наявна величезна кількість трансжирів, які шкідливі для нашого здоров’я. Для домашніх страв найкраще підходять заправки до салатів зі сметаною. Класичний салат олів’є, наприклад, можна заправити сметаною зі спеціями, що не менш смачно.
Порада 5. Менше жирів
Бажано взагалі вживати страви без додавання рослинних жирів, якими б корисними не здавалися, проте дуже швидко окислюються у поєднанні з іншими продуктами. Тим паче, якщо один із таких жирів нагрівається для приготування у ньому їжі чи при додаванні, то аж ніяк не кращий від трансжиру з майонезу.
Порада 6. Оптимізовуємо салати
Олів’є можна зробити ще кориснішим, замінивши ковбасу на відварене м’ясо чи додати язик, який є багатим джерелом заліза. Проте, на таке застілля варто обирати салати без м’яса. Не менш смакують різні овочеві салати: з насінням, із сиром фета, печеним буряком. Звертайте увагу на ті, де овочі піддали найменшій кулінарній обробці. Більше клітковини й менше калорій! Заправляти такі салати треба безпосередньо перед прийомом страви на своїй окремій тарілці. Найкраща для салатів – оливкова олія віджиму extra virgin, або олія авокадо.
Порада 7. Якщо м’ясо, то натуральне
Дієтологиня радить відмовитися від м’ясних продуктів промислового походження. Для нарізки на м’ясну тарілку можна обрати домашню печену ковбасу. Навіть те, що вона із салом – не є настільки шкідливим, бо це природній насичений жир. До всього порізати відварений язик. Смачно й корисно! Серед м’ясних страв варто надавати перевагу м’ясу нежирних видів птиці.
Порада 8. І обов’язково – десерт!
У новорічну ніч на десерт можна обійтися фруктами чи салатами з них. Апельсин, манго, банан, ківі з додаванням тертого чорного шоколаду – один із варіантів, який не треба заправляти. А ще вдома легко зробити низькокалорійний сметанно-желейний торт із фруктами, у якому цілком відрегулювати кількість цукру, чи напекти імбирних пряників з цільнозернового борошна. Намагайтеся мінімізувати у святкові дні вживання солодкого.
Порада 9. Головне правило – не переїдати!
Намагайтеся їсти якомога більше їжі з харчовими волокнами: грубоволокнисті овочі, горіхи, зелень. Така їжа дає відчуття насичення без переїдання, порівняно з іншими стравами. До того ж, зелень є своєрідною “губкою” і виводить усе зайве з організму. Чим більше такої клітковини – тим менше калорій і важкості в результатті застілля.
Порада 10. Після ночі наступає ранок …
Наступний день не варто починати із ситних частувань, а краще приготувати легкий овочевий суп або ж почати день із дуже легкого сніданку. Важкі наслідки від спожитого напередодні алкоголю варто усувати за допомогою лікарських засобів.
“Пам’ятайте, не обов’язково святкування має асоціюватися із важкістю у животі, переїданням і поганим самопочуттям. Гарним варіантом є святкова вечеря до 19 години. А потім прибрати стіл та залишити тільки фрукти чи легкі варіанти десертів. Бо, як правило, до півночі їжа за столом манить, прокидається ще більший апетит, що сприяє переїданню. І якщо харчуватися так щодня – надалі важко повертатися у звичне русло”, – підсумувала розмову лікарка.