Триває 513 доба широкомасштабної війни, у якій український народ відбиває збройну агресію з боку росії. Сьогодні вночі рф завдала чергового ракетного удару по території Україні. російські терористи двома ракетами типу «Калібр» влучили у зерновий склад агропідприємства на території Одещини, повідомляє «ОК Південь». Ворог знищив 100 тонн гороху та 20 тонн ячменю.
БОЙОВІ ДІЇ
Протягом минулої доби російські окупанти завдали масованого ракетно-авіаційного удару по території України, застосувавши 3 крилаті ракети морського базування “Калібр”, 5 крилатих ракет наземного базування “Іскандер-К”, 4 крилаті ракет Х-22, 7 крилатих ракет “Онікс” та 19 ударних БпЛА типу “Shahed”. За результатами бойової роботи, протиповітряною обороною знищено 2 крилаті ракети “Калібр”, 3 крилаті ракети наземного базування “Іскандер-К” та 13 ударних БпЛА типу “Shahed”.
Крім того, ворог завдав 49 авіаційних ударів та здійснив 72 обстріли з реактивних систем залпового вогню.
Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є постраждалі серед цивільного населення, руйнувань та пошкоджень зазнали промислові об’єкти, житлові будинки та інша інфраструктура.
Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається дуже високою.
- Президент Володимир Зеленський відреагував на масовані нічні обстріли росіян і заявив, що українці пройдуть складні часи війни й вистоять проти ударів країни-зла росії.
«Одеса. Миколаїв. Російські терористи продовжують свої намагання зруйнувати життя нашої країни. На жаль, є поранені, є загиблі… Мої співчуття рідним та близьким! Але немає у держави-зла ракет, які були б сильніші, ніж наша воля зберегти життя, підтримати один одного і перемогти».
- Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках – протягом доби відбулось 36 бойових зіткнень.
- Командувач Сухопутних військ ЗСУ, генерал-полковник Олександр Сирський заявив, що для відвоювання Бахмута створені всі умови, але зі значно меншими втратами, ніж знадобилося загарбникам для захоплення міста.
За його словами, Бахмут має стратегічне значення, у першу чергу тому, що є центром зосередження основних напрямків і доріг. Також навколо міста зосереджені різного роду панівні висоти, які дозволяють контролювати велику частину місцевості навколо, що підвищує його роль Бахмута як плацдарму для подальших наступальних дій.
Командувач заявив, що хоч контрнаступ і відбувається повільніше, ніж хотілось би, але все ж Сили оборони щоденно з боями просуваються вперед на відстань від 500 м до 1 км.
При цьому окупанти мають перевагу в кількісному складі й особливо в артилерії.
- У Нацгвардії зазначають, що на Бахмутському напрямку українські захисники утримують ініціативу, продовжують просування по флангах. Ті успіхи, які Сили оборони мали протягом червня, зокрема вихід на потрібні панівні висоти, зараз дають змогу здійснювати вогневий контроль.
Водночас тактика «випаленої землі», яку противник застосовував раніше в місті, зараз грає проти нього. Наші війська мають тактичний успіх. Але залучення таких великих сил ворогом тут вказує, що це досі стратегічна точка для нього.
- За інформацією Генштабу ЗСУ, Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, завдають вогневого ураження артилерією по виявлених цілях противника, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.
- Авіація сил оборони за добу завдала 8 ударів по районах зосередження ворожого особового складу. Також наші захисники знищили 1 розвідувальний БпЛА оперативно-тактичного рівня.
Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом минулої доби уразили 10 артилерійських засобів на вогневих позиціях, 2 засоби протиповітряної оборони, 2 станції РЕБ та ще 4 важливих об’єкти противника.
Станом на ранок 21 липня загальні втрати загарбників склали:
- Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) підтверджують, що українські Сили оборони минулої доби провели контрнаступальні дії щонайменше на трьох ділянках фронту і досягли успіхів на цих напрямках.
Також експерти навели слова одного з російських «воєнкорів», який заявив, що російським військам не вистачає ротації та підкріплень на Запорізькому фронті та на південь від Бахмута, що заважає їм відвоювати втрачені позиції, а подальші затримки у вирішенні питань ротації та підкріплення на південь від Бахмута загрожують серйозними наслідками для угруповання окупантів.
- Британія в ОБСЄ заявила, що російські війська в Україні ось уже протягом останніх 17 місяців щоденно втрачають близько 400 осіб.
Зазначається, що росія майже напевно бореться з кризою бойового медичного забезпечення. Зростання бойових втрат вочевидь «підірвало нормальне надання деяких російських цивільних медичних послуг, особливо в прикордонних регіонах поблизу України».
Повідомляється, що багато спеціалізованих військових госпіталів зарезервовано для поранених офіцерів.
- Супутники зафіксували наслідки вибухів на Старокримському військовому полігоні в окупованому Криму. Російські окупанти повідомляють, що там досі час від часу щось детонує.
Військові експерти вважають, що там був великий склад боєприпасів російської армії.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
- Міністерство оборони України оприлюднило заяву, в якій попереджає, що всі судна, які з 21 липня прямуватимуть в порти рф або окуповані українські порти, можуть розглядатися як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення.
Відповідна навігаційна інформація для мореплавців уже оприлюднена, а відповідальність за всі ризики повністю лягає на російське керівництво.
У Міноборони попередили, що доля крейсера «Москва» доводить: Сили оборони України мають необхідні засоби для відсічі російської агресії на морі.
- Світовий банк надасть Україні додаткові 1,5 мільярда доларів позики під гарантії японського уряду. Мінфін підписав відповідну угоду з фінансовою установою під час зустрічі прем’єр-міністра Дениса Шмигаля із віцепрезиденткою Банку Антонеллою Бассані.
Кошти передбачені для зміцнення соціального захисту й надання допомоги людям під час війни та для відновлення економіки.
- «Укренерго» минулої доби зафіксувало новий літній рекорд споживання електроенергії.
Компанія зараз змушена задіювати потужності еквівалентні декільком енергоблокам електростанцій. Також ситуація ускладнюється тим, що сьогодні в плановий ремонт вийшов ще один блок атомної електростанції.
Тому, зважаючи на обмежені можливості енергосистеми покривати значне споживання ввечері, «Укренерго» закликає українців користуватися електроенергією економно.
- НАК «Нафтогаз України» запустив механізм примусового стягнення компенсації з рф за рахунок російського майна, яке розташоване у різних країнах світу.
Стягнення будуть здійснюватися як компенсація за втрачені активи в тимчасово окупованому Криму згідно з рішенням Гаазького арбітражу.
На момент винесення рішення сума компенсації склала близько 5 млрд доларів – і вона буде зростати до повного виконання росією своїх зобов’язань.
«Нафтогаз України» подав відповідне клопотання до Окружного суду США в Окрузі Колумбія.
Очікується, що саме приклад США сприятиме глобальному зрушенню у справах щодо заморожених російських активів, це створить юридичний фундамент для передачі їх на користь України в якості компенсації за збитки, завдані війною.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ
- Літня девальвація рубля, яка вивела російську валюту в топ-3 найслабших у світі і зробила її світовим лідером за рівнем волатильності, обіцяє російській економіці найсильніший від початку війни розгін інфляції.
Експерти кажуть, що ритейлери та дистриб’ютори товарів – від напоїв до машин та побутової техніки – готуються підняти ціни з двозначною швидкістю після того, як долар подорожчав до 90 рублів, а євро пробив позначку 100.
- Користувачі соцмереж повідомляють, що в росії повертається каральна психіатрія, яка активно використовувалася в СРСР для боротьби з інакомисленням.
Як стало відомо, кримчанку Олену Родіну, яку тримали у СІЗО за те, що у своїх соцмережах вона висловлювалася проти війни та критикувала владу, відправляють на «лікування» до психіатричної клініки.
- Державна Дума рф підготувала пакет поправок, що радикально збільшить штрафи для громадян, які ухиляються від відвідування військкоматів та служби в армії.
Ідеться про збільшення штрафів відразу в 15 разів – до 50 тисяч рублів.
Таке рішення російської влади виглядає вкрай дивним, адже російські топ-посадовці, на чолі з самим путіним і Шойгу постійно розповідають, що буквально біля військкоматів стоять черги з охочих поїхати на війну.
Зрозуміло, що для багатьох росіян, які пішли на контракт в армію, це єдиний спосіб заробити гроші. У їхніх населених пунктах розруха й безнадія. Але після колосальних втрат в Україні бажання легко заробити гроші різко пропало в дуже багатьох.
- З бюджету бідної Архангельської області забрали майже 1 млрд рублів на «допомогу» захопленому запорізькому Мелітополю.
Як зазначають російські опозиційні журналісти, у 2023 р. в Архангельській області – дефіцитний бюджет (на 16 млрд рублів), а загальний держборг регіону перевищує 53 млрд рублів.
У Кремля немає грошей на своїх людей, путіна цікавить тільки війна, тому він обдиратиме регіони до останнього.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Пентагон оголосив про новий пакет військової допомоги Україні на суму 1,3 мільярда доларів. Він містить критично важливі засоби протиповітряної оборони та боєприпаси.
У пакет входять:
- чотири установки NASAMS і боєприпаси;
- 152-мм артилерійські снаряди;
- обладнання для розмінування;
- ракети TOW;
- БПЛА Phoenix Ghost і Switchblade;
- високоточні авіаційні боєприпаси;
- засоби виявлення протидії БПЛА та засобів радіоелектронної боротьби;
- 150 бензовозів;
- 115 тактичних автомобілів для буксирування і перевезення техніки;
- 50 тактичних машин для евакуації техніки;
- обладнання для охорони портів і гаваней;
- тактичні захищені системи зв’язку;
Також США фінансово підтримають навчання, технічне обслуговування наданих засобів.
- Як повідомляє CNN, США також планують оголосити про окремий пакет військової допомоги для України на суму близько 400 мільйонів доларів.
За даними телеканалу, до нового пакета допомоги увійдуть додаткові боєприпаси для комплексів ППО NASAMS та Patriot, снаряди для ракетних систем HIMARS, велика кількість артилерійських боєприпасів, протитанкові ракетні комплекси Javelin і протитанкові керовані ракети TOW.
- Рада ЄС продовжила до 31 січня 2024 року обмежувальні заходи, які спрямовані на окремі сектори економіки рф.
Цей пакет обмежень, що вперше запровадили у 2014 році у відповідь на “дестабілізацію” росією України, значно розширили з лютого 2022 року у відповідь на неспровоковану та невиправдану військову агресію рф.
- Держдепартамент США оголосив про запровадження санкцій проти низки високопосадовців рф, які сприяють незаконній війні проти України.
До санкційного списку увійшли ті росіяни, які діють в інтересах рф на тимчасово окупованих територіях України та намагаються допомогти закріпити там окупаційний режим.
Ідеться зокрема про Олексія Кудріна, радника з корпоративного розвитку російської компанії “Яндекс”, тісно пов’язаного з путіним, та Павла Мариничева, гендиректора ПАТ «Алроса» – алмазодобувної компанії. Також у списку інші високопосадовці рф.
- Австралія запровадила санкції проти росії та Білорусі. Обмеження стосуються 35 організацій оборонного, технологічного та енергетичного секторів росії, а також десяти громадян рф та Білорусі.
Серед інших, під санкції потрапили уповноважена з прав людини росії Тетяна Москалькова, перший віцеспікер Ради Федерації Андрій Турчак, перший віцепрем’єр Андрій Білоусов, гендиректор концерну «Калашников» Володимир Лепін, гендиректор холдингу «Вертольоти Росії» Микола Колесов.
- Велика Британія запровадила санкції проти 13 осіб і компаній, пов’язаних з діяльністю російської “ПВК Вагнер” в Малі, Центральноафриканській Республіці і Судані.
Під санкції потрапили три особи з числа високопосадовців групи найманців у Малі та ЦАР, включно з «правою рукою» Євгенія Пригожина Костянтином Пікаловим. Ще п’ять юридичних та фізичних осіб є причетними до загрози миру та стабільності в Судані.