Триває 212-й день боротьби українського народу проти повномасштабного вторгнення з боку рф.
- Як повідомляє Генштаб ЗСУ, за минулу добу підрозділи Сил оборони відбили ворожі атаки в районах трьох населених пунктів – Куп’янськ, Зайцеве та Новомихайлівка.
Ракетні війська й артилерія завдали вогневого ураження, зокрема, по чотирьох пунктах управління, двох районах зосередження особового складу та військової техніки, трьох позиціях ППО, позиції артилерії, а також трьох складах боєприпасів.
Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 по 23.09.2022 орієнтовно склали:
- особового складу ‒ близько 56060 (+550) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 2254 (+18) од,
- бойових броньованих машин ‒ 4796 (+20) од,
- артилерійських систем – 1355 (+14) од,
- РСЗВ – 326 (+8) од,
- засоби ППО ‒ 170 (+1) од,
- літаків – 254 (+1) од,
- гелікоптерів – 219 (+1) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 950 (+9),
- крилаті ракети ‒ 240 (+0),
- кораблі /катери ‒ 15 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 3659 (+29) од,
- спеціальна техніка ‒ 126 (+1).
Найбільших втрат противник зазнав на Краматорському та Донецькому напрямках.
- Експерти Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що оголошена путіним мобілізація не матиме суттєвого впливу на хід війни в Україні у найближчі місяці.
«Оголошення мобілізація відобразила багато проблем, з якими росія стикається під час її невдалого вторгнення в Україну. Москва навряд чи зможе вирішити їх у найближчі місяці… Цього може бути достатньо лише для того, аби у 2023 році підтримувати нинішній рівень російської військової сили, компенсуючи втрати, хоча навіть це ще не ясно».
Відповідно, мобілізація в росії не зможе перешкодити можливості України звільнити від окупантів більшу частину своїх територій до зими.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Президент Володимир Зеленський виступив із промовою на Генасамблеї ООН, озвучивши вимогу створити Спеціальний трибунал для покарання росії за агресію проти України.
«Має бути створений Спеціальний трибунал для покарання росії за злочин агресії проти нашої держави. Це стане сигналом для всіх “потенційних” агресорів, що вони повинні цінувати мир або нести відповідальність перед світом. Ми підготували чіткі кроки для створення такого трибуналу».
Україна апелюватиме до Генасамблеї ООН для створення механізму компенсацій, оскільки росія має заплатити своїми активами.
Володимир Зеленський виклав п’ять пунктів формули, яка карає злочинність, захищає життя, відновлює безпеку і територіальну цілісність, гарантує безпеку та забезпечує рішучість:
- Покарання за злочин агресії, за порушення кордонів і територіальної цілісності, яке має діяти доти, доки не буде відновлений міжнародно визнаний кордон і не припиниться агресія, до повного відшкодування збитків і втрат за війну. Мова йде про санкції, блокування торгівлі і відносин з агресором, відмову в праві голосу, праві делегування, праві вето. Також треба застосовувати проти пропагандистів повний пакет персональних обмежень і не дозволяти громадянам держави-агресора насолоджуватися туризмом чи шопінгом на території тих, хто цінує мир.
- Захист життя. Щоб захистити життя українців, Україні потрібна допомога, зокрема зброя, техніка та снаряди, а також фінансова підтримка.
- Забезпечення територіальної цілісності України. Треба позбутися основного фактора глобальної турбулентності – ціноутворення, а саме енергетичного шантажу рф, необхідно обмежити ціни.
- Гарантії безпеки для України. Є пропозиції оновити безпекову архітектуру для світу, що не дозволить більше агресії проти України, і ці пропозиції вже презентують партнерам. Ідеться про юридично обов’язкові багатосторонні та двосторонні договори.
- Рішучість боротися й рішучість світу оборонятися.
«Треба визнати нарешті росію державою – спонсором тероризму. На всіх рівнях. В усіх країнах, які сповідують цінності миру й захисту людського життя. Юридично. Політично. Якщо ви не маєте юридичного механізму, ви можете ухвалити політичне рішення – на рівні парламентів. Це фундамент для відновлення елементів глобальної безпеки. Якщо цей сильний крок буде зроблено, відпадуть сумніви, чи робити інші життєво необхідні кроки».
- Президент Володимир Зеленський утворив робочу групу, яка займатиметься опрацюванням питання створення Спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії проти України.
- Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний у відповідь на оголошення часткової мобілізації в росії заявив, що ЗСУ знищать всіх ворогів, скільки б їх не було.
«Повномасштабний наступ противника не злякав нас. Більше того, ми об’єдналися та гідно зустріли ворога. Оголошення мобілізації в Росії є тому підтвердженням. Тому жодні заяви військово-політичного керівництва країни-агресора не вплинуть на нашу готовність боротися за свою свободу. Ми знищимо всіх, хто зі зброєю прийде на нашу землю – чи добровільно, чи за мобілізацією».
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- У росії після оголошення мобілізації у близько 40 містах відбулися невеликі акції протесту. У багатьох містах поліція діяла жорстко. Станом на 1 ночі правоохоронці затримали понад 1400 людей у 38 містах. Декому із затриманих вручили повістки в військкомат.
Загалом російське суспільство вкотре продемонструвало, що воно повністю кориться владі й готове зі страху виконувати будь-яку вказівку згори.
У ніч проти 22 вересня росіяни намагалися спалити міську адміністрацію Тольятті Самарської області. За попередньою інформацією, в будівлю кинули коктейль Молотова.
У в Нижньому Новгороді пляшкою із запалювальною сумішшю намагалися спалити призовний пункт. Аналогічна подія сталася в Оренбурзькій області, де двоє невідомих намагалися підпалити військкомат.
Тим часом росіян закликають виходити на нові акції проти мобілізації 24 вересня.
- Британська розвідка у щоденному зведенні прогнозує, що оголошена путіним мобілізація буде вкрай непопулярна серед частини населення росії. Влада зіткнеться з логістичними та адміністративними проблемами при наборі 300 тисяч осіб.
«росія спробує створити нові формування цими військами, які навряд чи будуть боєздатними протягом кількох місяців… путін іде на значний політичний ризик, сподіваючись створити таку необхідну бойову міць. Цей крок фактично є визнанням того, що росія вичерпала запас добровольців, які бажають воювати в Україні».
- У росії підрахували, що мобілізація завдасть нового серйозного удару по російському бюджету, який стрімко втрачає сировинні та несировинні доходи.
300 тисяч нових контрактників обійдуться бюджету приблизно у 112 млрд рублів щомісяця. Річні витрати становитимуть близько 1,34 трильйона рублів. Це сума, яка у півтора раза більша за річний бюджет Московської області й дорівнює дев’яти річним бюджетам Мурманської області.
Лише на зарплати мобілізованим рф буде витратити стільки ж, скільки на всю систему вищої освіти в країні (1,3 трлн рублів у бюджеті-2022).
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Міністри закордонних справ 27 держав ЄС, які перебувають у Нью-Йорку на щорічних зборах світових лідерів в ООН, домовилися підготувати нові санкції проти росії та збільшити постачання зброї Україні.
Наразі подробиці не повідомляються, однак домовленості можуть бути формалізовані у середині жовтня під час зустрічі міністрів країн-членів ЄС.
- Європейська комісія найближчими днями почне консультації з членами ЄС щодо нового, восьмого пакету санкцій проти росії через її повномасштабне вторгнення в Україну.
Як повідомляє видання Politico, буде обговорюватися план обмеження цін на російську нафту, який зараз намагається втілити «Група семи».
Серед інших потенційних заходів у межах нового пакету санкцій ЄС можуть бути розширення санкційних списків, а також заборона на імпорт російських алмазів та інших предметів розкоші.
- Міністри закордонних справ України, Польщі й Британії, які перебувають у Нью-Йорку для участі у Генасамблеї ООН, зустрілися у тристоронньому форматі та скоординували кроки для протидії російській агресії з огляду на рішення путіна про мобілізацію.
У спільній підсумковій заяві міністри засудили подальшу мобілізацію сил у росії, що лише відкидає можливість встановлення миру, та зафіксували домовленість:
- продовжувати непохитну підтримку України з боку Польщі та Великої Британії в протидії агресії росії до перемоги України;
- розробити пропозиції щодо довготривалої підтримки України, аби допомогти їй попереджати та відбивати майбутні напади;
- розвивати тристороннє співробітництво, зокрема зміцнювати оборонні можливості трьох країн та східного флангу НАТО.
- Міжнародна фінансова корпорація (IFC), яка входить до структури Світового банку, виділила 30 млн доларів для інвестицій в Україну та Молдову.
Кошти будуть спрямовані через цільовий фонд, яким керує американсько-українська інвестиційна компанія Horizon Capital. Інвестфонд зосереджується на підприємствах сектору ІТ, електронної комерції, інноваційних споживчих товарів і фінтех секторі.
- Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що наказ путіна про мобілізацію та погрози застосувати ядерну зброю свідчать про крах вторгнення в Україну.
«Канада засуджує безвідповідальну ескалацію війни путіним, його часткову військову мобілізацію, його ядерні погрози, а також поспішні референдуми росії у спробі анексувати частини України є неприйнятними… Поведінка путіна свідчить лише про те, що його вторгнення зазнає краху».
Трюдо додав, що наказ путіна про мобілізацію – це «крок до визнання того, у чому він не хотів зізнаватися росіянам… приклад того, що все йде не за його планом».
- Уряд Великої Британії викупив у комерційних фірм гаубиці M109 бельгійського виробництва для їх постачання в Україну.
- Латвійці зібрали понад 900 тисяч євро із необхідної суми у близько 5 мільйонів на «Байрактар» для ЗСУ.
Організатори та учасники збору запропонували використати зібрані пожертви на придбання 45 тактичних безпілотників латвійського виробництва та 15 позашляховиків для ЗСУ — з огляду на сучасну військову ситуацію і тривалість збору коштів.
Ця техніка може бути готовою до відправлення в Україну вже найближчим часом.
- У Фінляндії заарештовано активи, які належать російським бізнесменам Аркадію Воложу, Борису та Аркадію Ротенбергам.
Нові рішення про арешт фінська влада ухвалила в серпні й на початку вересня. Волож і брати Ротенберги перебувають у списку санкцій ЄС.
У Фінляндії заарештовано активи найбільшої російської пошукової компанії «Яндекс» засновником та генеральним директором якої є Волож.
Згідно з серпневим рішенням, «Яндекс» керує транспортною службою Yango у Фінляндії та має центр обробки даних у Мянтсяля.
- Міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Хаавісто оголосив, що уряд країни розробить рішення для обмеження в’їзду туристів із росії.
«Фінляндія не хоче бути транзитною країною навіть для шенгенських віз, які видають інші країни, і тепер ми хочемо поставити цей потік під контроль».
- Норвезька влада з 22 вересня офіційно призупинила дію угоди про спрощений візовий режим з росією.
Росіян попередили, що навіть за наявності гостьової візи чи дозволу на проживання, вони можуть зіткнутися з труднощами на шляху через скасовані рейси.