Напередодні Дня Незалежності України у Переяславі відбулося дві важливі та знаменні події – у інформаційно-просвітницькому центрі “Народний музей” у Переяславі відкрили виставку «Календарі України», а у молодіжному просторі «Зустріч» провели зустріч у форматі «Жива бібліотека». Proslav не міг не розповісти своїм читачам про них.
Виставка «Календарі України», яка розгорнулася у інформаційно-просвітницькому центрі «Народний музей» це експозиція близько сотні календарів та тематичних книг починаючи від 1991-го по нинішній 2023 рік – років Незалежності України, святу якої і приурочили виставку. У переважній більшості експозиція побудована на основі особистої колекції почесного громадянина Переяслава, літератора та краєзнавця Олега Коломійця.
«Тематика експозиції абсолютно різна – тут трапляються дуже ексклюзивні, навіть унікальні екземпляри чисельників. Вдячні усім співорганізаторам – членам нашої громадської ініціативи, Відділу культури і туризму Переяславської міської ради та Переяславському ЦКМ, зокрема Людмилі Леляк яка зачитала кілька поезій із доробку Олега Родіоновича. Ми дякуємо Союзу осіб з інвалідністю, Переяславській художній школі за надані мольберти, Переяславській публічній бібліотеці яка підготувала у тематичну добірку видань зі свого книгофонду. Переяславській мистецькій школі імені Павла Сениці і директору Вадиму Ноздровському який музично обрамив відкриття виставки», – прокоментував подію нашому кореспонденту співорганізатор виставки Микола Богатир.
У ході зустрічі багато говорили про календарі, їх значення для людини та неочевидні сенси і події які можуть бути пов’язані з ними. Зважаючи на те, що у 2023 році Православна Церква України остаточно переходить на новоюліанський календар (наш сайт розповідав про хронологічний список головних свят за новими датами у 2023-2024 роках), священнослужителі ПЦУ, які завітали на відкриття, проговорювали з присутніми кількома десятками учасників події те, що змінюється у церковному літочисленні у зв’язку з цим – приміром, що робити у старі дати свят, коли тепер постувати тощо. Зустріч завершилася тематичною екскурсією Переяславщиною, яку очільник просвітницького центру Микола Богатир провів для дітей із секції велоспорту.
Усі хто має бажання і можливість наживо переглянути виставку може це зробити у просвітницькому центрі включно до 1 вересня. Він майже постійно відкритий для відвідувачів.
У свою чергу, зустріч у форматі «Жива бібліотека», яка надвечір розпочалася в Молодіжному просторі «Зустріч» була не просто діалоговим заходом, а більш душевним спілкуванням, де кожен міг відкрити співрозмовника. Як розповідає співорганізаторка, модераторка та тренерка заходу, голова Молодіжної ради Переяславської МТГ Анна Сахно, навіть знайомі до того люди відкривалися у цьому форматі наново.
«Кожен з присутніх взяв для себе частинку чогось нового і віддав величезну частину себе та привідкрив завісу незвіданості. А ще мова про багато стереотипів які у цей вечір було знищено вщент», – каже Анна та додає, що цього разу у ролі «живих книг» були представники різних соціальних груп Переяславської громади, зокрема представники етнічних груп – роми та євреї, внутрішньо-переміщені особи, люди з неформальною зовнішністю та цікавими хобі, люди з обмеженими фізичними можливостями. Кожен з них поділився своїм сокровенним проторувавши якусь частину нашого суспільного спільного шляху до соціальної згуртованості – відкритості, щирості та підтримки. Адже лише розуміючи, приймаючи та підтримуючи різноманіття жителів нашої громади, ми зможемо зробити її по-справжньому міцною, – переконані організатори.
Подію було втілено в межах проєкту #МолодьТУТ програми USAID «Мріємо та діємо», Irex Ukraine та ГО «Молодіжна платформа».
Нагадаємо, що крім вищеописаних подій вчора у Переяславі відкрили виставку художніх робіт учнів майстерні Людмили Башук: їх можна було придбати аби підтримати захисників.