1-2 травня 2025 року в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі відбувався дводенний форум «Партнерство заради посилення економічних спроможностей ветеранів: освіта, гранти, підприємництво та психосоціальна підтримка». Захід організовано за активної співучасті Переяславської громади став вагомим кроком до розбудови ветеранської політики в громаді, передає Proslav.

Повідомляється, що форум згуртував представників державного та місцевого самоврядування, ветеранів, експертів, освітян, психологів і студентську молодь. На урочистому відкритті учасники вшанували пам’ять загиблих Героїв хвилиною мовчання, а з вітальним словом виступив ректор УГСП Віталій Коцур, підкресливши, що університет не лише навчає, а й активно підтримує ветеранів, зокрема у форматі роботи Центру ветеранського розвитку, надаючи їм усю належну підтримку та допомогу.

Надалі підтримку форуму висловила представниця МОН України Оксана Волкова, наголосивши на важливості освіти як інструменту реінтеграції ветеранів. Натомість радник голови Київської ОВА, ветеран Іван Добровольський зазначив, що такі ініціативи – це міст між фронтом і цивільним життям, де ветерани можуть відчути себе потрібними та знайти новий сенс.

Символічною подією форуму стало підписання меморандуму про співпрацю між Університетом Григорія Сковороди в Переяславі та Переяславською міською радою
Повідомляється, що основною метою співпраці сторін є об’єднання зусиль та ресурсів для створення ефективного та доступного центру підтримки, соціалізації, розвитку та інтеграції цільової аудиторії Ветеранського простору у Переяславській громаді, використовуючи ресурси громади та освітній, науковий, інфраструктурний потенціал Університету Григорія Сковороди в Переяславі.

У вітальному слові до учасників, що передувало підписанню, міський голова Вячеслав Саулко наголосив, що Переяслав як місто духовності та історії нині стає містом турботи про своїх захисників, ветеранів російсько-української війни.

Під час тематичних панельних дискусій обговорювали конкретні механізми державної та місцевої підтримки: освіту за ваучерами, житлові програми, психологічну адаптацію, працевлаштування та спортивну реабілітацію
Представники Київської ОВА, профспілкових і ветеранських організацій, а також духовенства ПЦУ поділилися досвідом і висловили спільну думку – ветеранська політика має бути не декларативною, а практичною, сталою і людяною.

Серед інших велике зацікавлення викликав виступ військового та добровольця, ікий пішов на фронт після смерті батька Дмитра Курилович («Дронго»), радника голови КОВА. Він поділився своїми спостереженнями, як ветерана, за тим, що його побратими і посестри хотіли б бачити по поверненню з фронту, і що бачать реально. Каже, у більшості, найперше виникає житлове питання, надалі – питання лікування, й пізніше – навчання.
За його словами, з ветераном потрібно спілкуватися не так, як з цивільними особами Зізнається, до всього переліченого не настільки ретельно ставилися з 2014 року, а відтак мали місце прикрі випадки. Наразі ж держава розвиває сектор соціально-психологічної підтримки. Попереду ще багато роботи.
Яким досвідом ділилися переяславці у панельних дискусіях?
Було про що розповісти і переяславцям. Генеральна директорка Центру надання соціальних послуг та соціальної інтеграції Раїса Голованова розповіла про важливу й відповідальну місію Центру, який вона очолює, програми місцевої влади. Також, серед іншого, звернулася до молоді з закликом не боятися обирати соціальну сферу, бо саме в ній можна побачити справжні зміни та людську вдячність.

«Основна мета – підтримка ветеранів, людей з інвалідністю та тих, хто опинився в складних життєвих обставинах. Центр надає 15 видів соціальних послуг, має пункти прокату засобів реабілітації, відділення комплексної реабілітації, будинки підтриманого проживання та працює над організацією паліативної допомоги», – наголосила спікерка та акцентувала на важливості співпраці соціальних працівників, медиків і психологів.
У емоційному й глибокому виступі начальника ліцею, заслуженого працівника освіти України, майора запасу Комунального закладу Київської обласної ради «Переяславський військово-спортивний ліцей «Патріот» Василя Козія Василя Козія було наголошено на надзвичайній важливості виховання сучасної молоді в умовах війни та постійних викликів.

Він із гордістю розповів про ліцеїстів, яких вважає справжнім обличчям завтрашнього дня, адже саме їм належить будувати майбутнє України:
«Війна не просто відібрала дитинство у дітей, вона змінила їхнє життя назавжди, але попри це, вони навчаються, тренуються, зростають у складних умовах і стають патріотами та майбутніми захисниками».
Особливу увагу Козій звернув на те, що ліцей, який він представляє, вже восьмий рік працює у військово-спортивному профілі, а його випускники це не лише гордість закладу, а й реальне поповнення лав Збройних Сил, Нацгвардії та інших структур. Наостанок закликав до єдності, поваги до ветеранів і відповідальності за формування нового покоління, яке має захищати, будувати та прославляти Україну.
Протягом двох днів проведення учасники мали змогу долучитися до практичних майстер-класів
У перший день Харитон Глінянов, ветеран ЗСУ, керівник курсів FPV-дронів, представив інтенсив із пілотування, а Віктор Булгаков, голова ГО «Центр арт-терапії», провів сесію глинотерапії як одного з методів психологічної реабілітації. Наступного дня мали змогу насолодитися майстер-класом Сергія Герасименка, де мистецтво знову постало як інструмент самовираження й терапії, а відома психотерапевтка, авторка методу психосоматичної релаксації, засновниця Школи психоаналітичної психосоматики в Україні Лариса Довлад провела глибоку сесію для фахівців, що працюють з важкими соматизованими пацієнтами, пораненими, дітьми та дорослими.
Паралельно у онлайн-форматі, тривали майстер-класи лікаря-психіатра, психотерапевта Аліни Миколаєнко яка говорила про надання підтримки ветеранам і ветеранкам – стигми та шляхи їх подолання, а також ветерана Збройних Сил України, здобувача освіти УГСП Андрія Кицелюка, який говорив про серфінг як шлях відновлення та презентував проєкт «Братська рука – рівний рівному».










Форум у Переяславі став не просто майданчиком для обміну думками, а реальною платформою для змін, де кожен голос ветерана був почутий. Переяслав продовжує доводити, що громада – це не лише про територію, а й про відповідальність перед тими, хто захищає наше майбутнє.