У Переяславі стартувала виставка «Дніпро Ревучий»: митці підготували картини, а краєзнавці розповіли про старовинний міст через річку

У мистецькій галереї Центру культури та мистецтв Переяслава 15 серпня стартувала виставка «Дніпро Ревучий», присвячена історії започаткування та проведення заходу, розповідям про затоплені села та фахтам про старовинний міст через культову річку, інформує Proslav.

У Переяславі стартувала виставка «Дніпро Ревучий»: митці підготували картини, а краєзнавці розповіли про старовинний міст через річку
У Переяславі стартувала виставка «Дніпро Ревучий»: митці підготували картини, а краєзнавці розповіли про старовинний міст через річку

Відкриття виставки зібрало чималу кількість охочих послухати, подивитися й доторкнутися до історії незвіданої Переяславщини. Місцеві художники підготували картини, присвячені могутньому Дніпру. А незмінний популяризатор та хранитель історії Переяславщини, краєзнавець Микола Богатир розповів про ідею заснування та етапи проведення спортивно-культурологічних заходів «Дніпро Ревучий».

У своєму виступі пан Богатир зазначив, що таке об’єднання має продовжувати існувати, адже воно несе не тільки розважальний характер, а й просвітницький, культурний та реабілітаційний.

«З кожним роком захід збирав все більше учасників, які перепливали Дніпро, аби таким чином нагадати про затоплені села на Канівському водосховищі», – наголосив місцевий краєзнавець.

На відкриття виставки завітала заступниця міського голови Оксана Степаненко. Вона зазначила, що такі заходи важливі не тільки для Переяславської громади, а й для усієї України. Оскільки, таким чином зберігається й популяризується історія про рідний край.

Фото: заступниця міського голови Оксана Степаненко

«Це потрібно продовжувати робити для збереження пам’яті для майбутніх поколінь українців. Сьогодні я надзвичайно вдячна усім працівникам відділу культури і туризму за можливість не забувати два надзвичайно важливі заходи: «Дніпро Ревучий» та пленер «Червень у Переяславі». Спасибі вам за ваш оптимізм, за ваше бажання донести вкрай важливе історичне минуле до нашого сьогодення заради майбутнього», – звернулась Оксана Серафимівна.

Під час заходу Микола Богатир презентував демонстраційну версію електронного каталогу про «Дніпро Ревучий» й поділився напрацюваннями на майбутнє. За його словами, буде розроблено електронний буклет, а згодом й книгу, адже про історію затоплених сіл та проведені з 2016 року заходи є що розказати.

Однак головною цікавинкою експозиції стала старовинна паля із вже зруйнованого мосту через славетну річку. Він проходив через Дніпро, починаючи з Трахтемирівського півострова й закінчувався селом Стовп’яги.

Презентував історію про донедавна незвіданий міст голова ГО «Старий Дніпро» Віталій Іващенко. Він розповів, що архітектурну споруду було побудовано ще у 1916 році через Дніпро біля сіл Зарубинці та Трехтемирів. А нещодавно чоловік разом із колегами знайшли стару фотографію, на якій зображено саме цей міст через Дніпро.

За його словами, побудова не використовувалася для залізничного транспорту, однак дві підводи коней могли розминутися. Тож, зі слів пана Іващенка, його ширина складала близько 4-4,5 метрів.

«Коли після Першої світової війни уклали мир, міст виявився непотрібним, його залишили й недобудували», – пояснив Віталій Павлович й додав, що його товариш Георгій Погожий намалював картину за мотивами знайденої фотографії мосту. Художній твір також представлено на виставці, як й стародавню палю.

Микола Богатир подякував усім причетним людям та партнерам, які долучались до організації та розвитку «Дніпро Ревучий». Після цього краєзнавець поділився перспективами заходу. За його словами, вдалося домовитися з головою Циблівської громади щодо розміщення там оглядового майданчика.

Фото: краєзнавець Микола Богатир поділився перспективами заходу

«Там вже готується оглядова зона зі зручностями та видом на шевченківські затоплені села. Це є добрий знак. Він свідчить про те, що те місце змінюється, туди їздить все більше людей. Не лише шукати красиві місця, але й пізнавати нашу історію», – додав очільник громадської ініціативи «Корінь нації».

До виступу долучився Роман Мотузок. Він подякував пану Богатирю та відділу культури за збереження та пропагування історичних місцевих надбань. Чоловік зазначив, що буде організовано кілька виїзних планерів, щоб заохотити інших митців популяризувати вищевказану паном Миколою локацію.

Фото: до виступу під час презентації виставки долучився Роман Мотузок

Наприкінці заходу начальник відділу культури і туризму Переяславської міськради Валентин Шуткевич подякував присутнім за зацікавленість до місцевої історії.

«”Дніпро Ревучий” – це унікальна подія, яка через просвітницьку діяльність, спорт та мистецтво привертає увагу до історичних місць, популяризує місто Переяслав й робить його ще більшим туристичним магнітом. Це дуже приємно», – вказав Валентин Сергійович й вручив подяки митцям, які долучилися до створення виставки.

Подяки вручили Каріні Кузьменко, Олександру Сусю, Лілії Саламасі, Юлії Близнюк, Юрію Авраменку та Роману Мотузку.

Відвідати виставку «Дніпро Ревучий» можна у мистецькій залі ЦКМ до 23 серпня.

Нагадаємо, учнівська молодь Переяславської громади представила 9 проєктів, які можуть покращити благоустрій у громаді. Більше – за посиланням.

Exit mobile version