У Переяславі відкрили виставку авторських ляльок-мотанок «Князівни та княгині»

У Національному історико-етнографічному заповіднику «Переяслав» відкрили виставку авторської ляльки «Княгині та князівни України», повідомляє Proslav з посиланням на фейсбук-сторінку НІЕЗ.

У Переяславі відкрили виставку авторських ляльок-мотанок «Князівни та княгині»
У Переяславі відкрили виставку авторських ляльок-мотанок «Князівни та княгині»

Експозиція виставки авторської ляльки «Княгині та князівни України» представлена у Меморіальному музеї Григорія Сковороди. Організаторами виступили генеральний директор НІЕЗ «Переяслав» Олексій Лукашевич та старша наукова співробітниця науково-дослідного відділу історичного краєзнавства НІЕЗ «Переяслав» Наталія Ревега.

Виставка налічує більше 80 ляльок, які уособлюють княгинь та князівн України-Руси. Під час відкриття виставки виступив заступник генерального директора з науково-методичної роботи НІЕЗ «Переяслав», один із авторів книги «Переяславці княжої доби», професор Олександр Колибенко.

Історик зауважив, що в період свого розквіту (ХІ–ХІІ ст.) давньоруський Переяслав був третім за значенням (після Києва та Чернігова) містом Руської землі. Збудований великим київським князем Володимиром Святославичем, Переяславль Руський став для багатьох руських князів обов’язковим етапом їх політичної кар’єри безпосередньо перед отриманням київського великокняжого престолу.

За майже два з половиною століття існування Переяславля Руського як центру Переяславської землі й князівства на його столі побувало 23 князі.

Зокрема, під час виступу Олександр Колибенко згадав про Гіту Вессекську – доньку останнього англосаксонського короля Гарольда Годвінсона, а з 1074 року дружину Володимира Всеволодовича Мономаха, мати Мстислава Великого. У вигляді ляльки її створила кураторка виставки пані Ніна Хаген з міста Осло, Норвегія.

Олександр Колибенко розповів присутнім і про найвідомішу із жінок княжого походження з Переяславля Руського – доньку князя Всеволода Ярославича Янку Всеволодівну. Старша наукова співробітниця НІЕЗ «Переяслав» Наталія Ревега власноруч створила та презентувала для виставки авторську ляльку Анна (Янка) Всеволодівна.

Ляльки, представлені на виставці, створили 50 майстринь з України та три з інших країн, а саме з Норвегії, Бразилії та Канади.

Спочатку майстрині ділилися світлинами своїх робіт y Facebook-сторінках «Авторська лялька-мотанка» та «Українські ляльки мандрують світом», а у вересні 2022 року ляльки вирушили містами України. Виставку вже презентували у Національному заповіднику «Софія Київська», Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра», Острозькому замку, Дубенському замку, краєзнавчих музеях міст Рівне, Нетішин, Хмельницький, Трипільському етно-історичному комплексі, Волинському академічному обласному театрі ляльок у Луцьку, Кропивницькому.

Нагадаємо, у Міжнародний день музеїв до Переяслава завітали Микола Томенко й Наталія Сумська: оголосили конкурс для молоді.

Exit mobile version