У Переяславі відкрили виставку картин та ляльок за творчістю Шолом-Алейхема. У чому її унікальність та чому ви неодмінно маєте побачити це наживо?

Як вже розповідав наш сайт, відсьогодні і до 4 квітня по буднях (з 10 до 17:00 – прим.авт.) у мистецькій галереї Переяславського центру культури та мистецтв експонуватиметься перша виставка картин Альберта-Лейзера Фельдмана під назвою «Гортаючи сторінки Шолом-Алейхема» та експозиція авторських ляльок присвячена відомому письменнику народженому у Переяславі.

У Переяславі відкрили виставку картин та ляльок за творчістю Шолом-Алейхема. У чому її унікальність та чому ви неодмінно маєте побачити це наживо?

Експонована у Переяславському ЦКМ виставка – направду прекрасна нагода подивитися на сюжети класика очима ізраїльського та українського художника та на героїв творів Шолом-Алейхема втілених у 16 авторських ляльках Олександри Марей, Марії Боярської, Наталії Рудікової, Олени Попової, Світлани Рихальської та Олександри Король. Proslav завітав на її відкриття, дізнався усі деталі, надихнувся на розлогий репортаж та готовий занурити вас у атмосферу експозиції яку вам точно захочеться оглянути наживо.

Поки учасники відкриття збиралися, оглядали виставку та обмінювалися першими враженнями від «гортання сторінок Шолом-Алейхема» місцеві музиканти Юрій Дебеляк та Вадим Ноздровський налаштовували на відповідний лад єврейськими піснями, що з перших кроків до галереї занурювали у атмосферу культури єврейського народу. Надалі ведуча відкриття Влада Черненко зауважила, що вже понад тисячоліття євреї живуть поруч з українцями. Вона розвіяла «твердження» російської пропаганди про наявність історичного конфлікту між українцями і євреями та про буцімто «вроджений» антисемітизм українців. Проте в цей день у залі зібралися для того, аби розповісти про письменника, який своїм життям і своєю творчістю переконливо довів – українці і євреї можуть жити пліч-о-пліч у мирі та злагоді, на засадах взаємоповаги і взаємодопомоги.

«До чого романи, якщо саме життя – роман?» – такий епіграф до його автобіографічної повісті «З ярмарку», уривки з якої учасники відкриття мали змогу почути у виконанні дитячого колективу «Супутник» народного театру Переяславського ЦКМ під керівництвом Людмили Леляк.

Живопис Альберта-Лейзера Фельдмана – це характерні портрети, емоційні пейзажі, жанрові сцени, соковиті натюрморти. Мальовнича манера – різноманітна і часом несподівана. Темою його творів є переважно релігійне життя єврейського народу. Відкриваючи авторську експозицію і дякуючи переяславцям за запрошення та увагу, Фельдман зазначив що нині одна зосновних місій його команди – це допомога в реабілітації українських військових, благодійність та змога трішки підняти людям настрій. Альберт-Лейзер зазначив, що нині єврейська спільнота в Україні дещо меншає, а війни на порубіжжі ХХ й ХХІ століть фактично знищили описаний Шолом-Алейхемом ідиш, який лишився лише у його витворах, на полотнах та ляльках майстрів, які нині експонуються у Переяславі. Наостанок засновник Інституту розвитку громадянського суспільства імені Голди Меїр висловив переконання, що Шолом-Алейхем – великий український і єврейський письменник, який може багато внести в багатонаціональну українську націю. Він може укріпитися лише в тому розмаїтті народів які він має. Краще будь яких слів говорять самі роботи:

«Шолом-Алейхем це постать світового рівня. Переяслав пишається ним на рівні з Шевченком, Сковородою, Мазепою і Хмельницьким, які лишили слід на цій землі. Він зростав тут, і, певно, тут і формувалися його перші уявлення про світ, після чого народжувалися його перші твори які зробили його відомим на увесь світ. Мої щирі слова поваги і вдячності тій невеликій єврейській общині яка нині лишилася в Переяславі. Сподіваюсь, що ніхто не відчуває тут утисків – ми живемо мирно і дружно. Наш культурний, економічний, духовний розвиток у часи зародження Переяслава був таким завдячуючи і єврейській общині. Я бачив як радянська влада утискала євреїв, думаю так як це було на Вінничині було багато де. Ми будемо робити усе для того аби єврейська історія Переяславщини не забувалася, а мала нові витоки і творчі чи інші вияви»,– такими були слова міського голови Вячеслава Саулка який теж відвідав відкриття виставки.

Мала що сказати й директорка КЗ КОР «Київський обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи» Олена Завальська, яка теж мала нагоду долучитися до знаменної події на культурній мапі нашого краю:

«Дивлячись на ці картини ще раз переконуєшся яким розумним, творчим та оригінальним є єврейський народ який крокує пліч-о-пліч з нами. Завдячуємо святій переяславській землі, колисці нашого державотворення, й за Шолом-Алейхема. У цій виставці є місце і болю, і радості, й суму. Кожна робота безумовно проходить через душу автора. Підтримуймо нині ті чесноти, які нам передав у своїй творчості Шолом-Алейхем і які ведуть нас до перемоги. Прославляймо нашу культуру і наводьмо мости дружби».

Натомість директорка благодійного фонду Інституту розвитку громадянського суспільства імені Голди Меїр Тетяна Грабан зауважила, що такі події дуже важливі адже все забувається проте емоції лишаються. Ця виставка робить їх приємними. Вона подякувала організаторам в особі голови товариства єврейської культури в Переяславі Ірини Кучеренко, Департаменту культури і туризму Київської ОДА та відділу культури і туризму Переяславської міської ради й КЗ «Переяславський ЦКМ». Принагідно, промовиця поділилася іншими творчими планами та анонсами фонду.

Говорять, якщо хочеш глибше зрозуміти творчість письменника – відвідай місце, де він народився. Саме в Переяславі і на Переяславщині пройшло дитинство та юність Шолом-Алейхема. Тут він зростав, набирався життєвої мудрості і народного гумору серед українських хліборобів та єврейських ремісників. Минуло півтори сотні років і ми набираємося життєвої мудрості вже з його творів. Неодмінно приходьте, аби побачити цю експозицію на власні очі.

Відвідати виставку можна у будні з 10:00 до 17:00 до 4 квітня 2023 року. Запис на екскурсію за телефоном (063) 104-11-48. Вхід вільний.

Exit mobile version