У Переяславської лікарні проблеми з фінансуванням від НСЗУ: кошти на грудневі зарплати медикам виділяють з місцевих бюджетів

У листопаді медичним працівникам Переяславської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування (КНП «Переяславська БЛІЛ») нарахували лише 60% заробітних плат. НЗСУ не виплачує достатньо коштів на покриття всіх потреб, пояснює керівник медзакладу Віталій Гетьман. Передбачивши таку ситуацію і в грудні, він звернувся до голів громад-співзасновників лікарні з проханням про фінансову підтримку.

У Переяславської лікарні проблеми з фінансуванням від НСЗУ: кошти на грудневі зарплати медикам виділяють з місцевих бюджетів
керівник КНП «Переяславська БЛІЛ» Віталій Гетьман

Неефективна взаємодія з НСЗУ

У коментарі Proslav Віталій Гетьман розповів, що КНП «Переяславська БЛІЛ» фінансується з державного бюджету за рахунок коштів від Національної служби здоров’я України (НСЗУ), а комунальні витрати відшкодовують з бюджетів п’яти громад-співзасновників лікарні.

Зокрема, й кошти на оплату заробітної плати працівникам надходить від НСЗУ, з якою лікарня уклала договори. Розрахунок для медзакладу проводять від середньої кількості пацієнтів, яким він надав послугу – НСЗУ «купує» послуги в лікарні, й частина її платні йде на зарплату медикам.

Проте у 2024 році відбулося значне зменшення глобальної ставки фінансування та коригувальних коефіцієнтів, що призвело до недоотримання майже мільйона гривень лише у листопаді, каже Віталій В’ячеславович:

– На кінець року лікарня опинилася у складній ситуації. Протягом року НСЗУ зменшила глобальну ставку з майже 3 млн 400 тис грн до 2 млн 795 тис грн, нічим не аргументуючи ці зміни. Коефіцієнт по пакетах також знизили з 1,0% до 0,7%, що призвело до зменшення сум по пролікованому випадку. Через це у листопаді ми недоотримали 963 тис 224 грн.

Віталій Гетьман зазначає, що через недофінансування з боку НСЗУ лікарям та медичному персоналу нема змоги виплатити зарплати в повному розмірі, а також закупити медикаменти, кисень, паливо, витратні матеріали, лабораторні реагенти, продукти харчування.

Під час сесійного засідання Переяславської міської ради 19 грудня до депутатів звернулася медична директорка лікарні Віра Мушенок:

– Щоб підписувати пакети з НСЗУ на наступний рік, ми маємо підпадати під певні вимоги: у нас повинен збільшуватися штат, має з’являтися додаткове обладнання. А якщо на рахунках лікарні коштів немає, ми не можемо підписати жодного нового пакету. На даний момент ми в таких умовах, коли потрібно зберегти заклад, медичних працівників, щоб вони просто не розійшлися. Нам з усіх боків обрізають, встановлюючи додаткові вимоги до пакетів. Наразі ми критично потребуємо допомоги співзасновників. Це питання не тільки нашого закладу, зараз вся медицина в таких критичних умовах. Почуйте нас, допоможіть нам.

Допомога громад-співзасновників

У свою чергу Віталій Гетьман, доповідаючи з трибуни, поділився своїм баченням щодо виходу зі складної фінансово-економічної ситуації та кроками, які вже зроблені.

Для того, щоб у грудні медики отримали свої законні заробітні плати, очільник лікарні звернувся до громад-співзасновників з проханням надати одноразову фінансову допомогу в розмірі 3 млн грн.

Суму розподілили пропорційно до кількості населення:

На сесії заступниця міського голови Оксана Степаненко підтвердила, що в межах програми фінансової підтримки КНП «Переяславська БЛІЛ» та на звернення керівника Віталія Гетьмана з міського бюджету виділяють необхідну суму:

– У залишку оплати комунальних послуг нашої громади були кошти, тому ми виділяємо 1 мільйон 797 тисяч, щоб погасити нестачу.

Після засідання міський голова Вячеслав Саулко на особистій фейсбук-сторінці написав:

«Надання якісних медичних послуг надзвичайно важливе, тому робимо усе можливе для сталого функціонування закладу. Однак не все залежить від органів місцевого самоврядування. Згідно із законодавством, НСЗУ повністю фінансує лікарню, окрім комунальних платежів. Сьогодні надаємо одноразову фінансову допомогу для покриття зарплат, однак вона не може бути щомісячною».

Щодо решти співзасновників Віталій Гетьман розповів, що у Студениківській, Ташанській та Дівичківській громадах також погодилися виділити кошти, а питання у Циблівській громаді буде вирішене на найближчій сесії 25 грудня.

– Цих коштів вистачить, щоб у грудні виплатити 100% зарплат (для лікарів це 20 тисяч гривень, а для медсестер – 13 500), і перекрити витрати для роботи закладу. І навіть залишаться на послуги в січні – кисень, паливо, харчування, бо січень завжди дуже складний, – обнадійливо коментує Віталій В’ячеславович.

Виклики наступного року

Віталій Гетьман озвучив свої думки щодо можливих загроз для лікарні в 2025 році:

– Якщо в січні-лютому прийде така ж глобальна ставка, і її й надалі врізатимуть, на лікарню неминуче чекає реорганізація та скорочення медичного персоналу. Один у полі не воїн, я готовий просити голів громад рятувати лікарню. Я на посаді керівника лікарні три місяці. Це не моя вина чи попередніх керівників, що НСЗУ не платить, така ситуація у лікарнях в багатьох громадах. Стан тяжкий, але докладаємо всіх зусиль для стабілізації.

Нагадаємо, з 1 січня послуги в медзакладах без направлення лікаря будуть платними.

Exit mobile version