Термін «газлайтинг» став словом 2022 року за версією американського тлумачного словника Merriam-Webster.
Укладачі словника зазначають, що у 2022-му році спостерігалося зростання кількості пошуків слова «газлайтинг» на 1740%.
Як зазначають у Merriam Webster, це слово стало відображенням епохи, сповненої дезінформацією, фейковими новинами, конспірологічними теоріями та тролями у Twitter, вважають укладачі словника.
Ініціатори також розповіли цікаву історію цього терміну – він походить від назви п’єси 1938 року та фільму, знятого за її мотивами. За сюжетом, чоловік намагається змусити свою дружину повірити, що вона божеволіє. Словник Merriam Webster визначає «газлайтинг» як психологічне маніпулювання людиною протягом тривалого часу, яке змушує «жертву» сумніватися у вірогідності своїх думок та переконань, сприйняття реальності чи спогадів. Все це призводить до плутанини, втрати впевненості та самооцінки, а також до емоційної невизначеності.
Проте в останні роки термін «газлайтинг» набув простішого і ширшого значення – це дія або практика грубого введення когось в оману, зокрема для власної вигоди. «Це слово добре поєднується з іншими термінами, пов’язаними з сучасними формами обману та маніпуляцій, такими як фейкові новини, deepfake і штучний інтелект», – йдеться у поясненні Merriam Webster.
Також цікаво, що слово «олігарх» стало популярним через введення санкцій проти російських олігархів на тлі війни в Україні. Також повномасштабний напад рф спричинив різке зростання кількості пошукових запитів щодо слів «санкції», «Армагеддон» і «призов».
У першій десятці найбільш актуальних слів опинилися також Omicron, codify (юридичний термін пов’язаний з внесенням правок у американське законодавство, на тлі ситуації з забороною абортів в окремих штатах), Queen consort (офіційний статус дружини короля Чарльза ІІІ), raid (пов’язане з обшуками Дональда Трампа у даному випадку), sentient («розумна [істота]», на тлі пожвавлення дебатів про доцільність розвитку штучного інтелекту), cancelculture, LGBTQA+ (lesbian, gay, bisexual, transgender, queer/questioning, intersex, and asexual, aromantic or agender).
Нагадаємо, на Google Arts & Culture з’явився розділ про Україну.